Jak należy stosować przepisy dotyczące 12% stawki PIT? Co z zaliczką za czerwiec?

Redakcja PIT.pl

Nowelizacja przepisów prawa podatkowego, reklamowana hasłem #NiskiePodatki oraz nazywana potocznie Polskim Ładem 2.0, budzi powszechne zainteresowanie podatników z uwagi na zapowiadane przez MF korzyści, w tym m.in. obniżkę stawki podatku PIT w I progu podatkowym. Jak należy stosować nowe przepisy dotyczące 12% stawki PIT? Od kiedy stosować obniżoną stawkę?  Wyjaśniamy.

» Dziś wchodzą w życie przepisy Polskiego Ładu 2.0

Nowe regulacje obejmą osoby opodatkowane według skali podatkowej, co oznacza, że niższa stawka podatku nie obejmuje osób rozliczających się  przy pomocy podatku liniowego, ryczałtu czy karty podatkowej. Natomiast podatek w wysokości 12 proc. płacić będą pracownicy, zleceniobiorcy, część przedsiębiorców, a także emeryci i renciści.

Jak wyliczać zaliczki PIT po 1 lipca 2022

Źródło: shutterstock

Zaliczki na podatek dochodowy

Wątpliwości podatników budzi praktyczne stosowanie obniżonej stawki PIT. Nowe przepisy wchodzą bowiem w życie z dniem 1 lipca, ale mocą obowiązującą już od 1 stycznia 2022 r.
W praktyce dotyczy to m.in. wypłaty wynagrodzeń i opłacania zaliczek czy ustalania zysków przedsiębiorców rozliczających na zasadach ogólnych.

Co z zaliczką za czerwiec?

Należy pamiętać, że zgodnie z przepisami ustawy o PIT przychodami są m.in. otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne, co oznacza, że dla pracownika przychód powstaje w miesiącu otrzymania środków od pracodawcy. Tym samym, wynagrodzenie za czerwiec, które jest otrzymane przez pracownika w lipcu, stanowi przychód lipca a zatem powinno być opodatkowanie stawką 12%.

A co jeżeli pracodawca pobrał już zaliczkę według stawki 17%? Zgodnie z przepisem ustawy nowelizującej, jeśli płatnik pobrał 17% zaliczki i nie wpłacił jej do US, to zobligowany jest dokonać zwrotu zaliczki na rzecz pracownika.

» Część podatników zapłaci wyższe zaliczki na podatek PIT od 1 lipca. MF tłumaczy kto i dlaczego

Kto zapłaci wyższe zaliczki?

Szeroko składane zapewnienia, iż „nikt nie straci na Polskim Ładzie” nie są dalekie od prawdy przynajmniej dla części podatników. Ministerstwo Finansów wskazuje jednak wprost, że w na skutek nowych regulacji niektóre osoby otrzymają od lipca 2022 r.  niższe wynagrodzenie. Jak podkreśla jednak MF jest to tylko sytuacja przejściowa wynikająca z rozłożenia zmian na dwa etapy. Całościowa korzyść ma być widoczna dopiero w rozliczeniu rocznym.

 

Jak wskazuje MF do grupy osób, których zaliczki na PIT wzrosną na skutek wprowadzonej korekty przepisów należą:

  • pracownicy którzy nie złożyli oświadczenia PIT-2, przy zarobkach do 12 800 zł brutto miesięcznie,
  • zleceniobiorcy przy zarobkach również do 12 800 zł brutto miesięcznie,
  • pracownicy, którzy złożyli PIT-2 przy zarobkach od ok. 10 300 do 12 800 zł brutto miesięcznie,
  • mundurowi przy zarobkach od ok. 8 900 do 12 800 zł brutto miesięcznie,
  • oraz emeryci z emeryturą od ok. 9 400 do 12 800 zł brutto miesięcznie.

Jest to konsekwencja zniesienia przepisu nakazującego rozliczać zaliczki według zasad z 2021 r, braku możliwości stosowania kwoty wolnej od podatku u więcej niż jednego płatnika oraz stosowania kwoty wolnej przy umowach zlecenie (te zmiany wchodzą w życie 1 stycznia 2023 r.), a także pobierania składki zdrowotnej od każdej umowy, bez możliwości jej odliczenia.

» Zleceniobiorcy z niższym wynagrodzeniem netto od lipca. Winne zaliczki PIT

Przedsiębiorcy opodatkowani na zasadach ogólnych

Zgodnie z wyjaśnieniami przedstawianymi przez Ministerstwo Finansów, przedsiębiorcy będą mogli stosować niższą stawkę podatku już w lipcu przy obliczaniu zaliczki na PIT za czerwiec. Podobnie w przypadku osób rozliczających się kwartalnie, które przy obliczaniu zaliczki za drugi kwartał, płaconej do 20 lipca, będą mogły zastosować nowe zasady.

Przejście na zasady ogólne w trakcie roku

Nowelizacja wskazuje również, że do 22 sierpnia (termin zapłaty podatku ryczałtowego oraz lipcowych zaliczek na PIT na zasadach ogólnych) podatnik może złożyć oświadczenie do US o przejściu na skalę podatkową. W takiej sytuacji z niższej stawki skorzystać można w ww. terminie, przy opłacaniu zaliczki na lipiec. Ponadto na koniec roku podatnik składa dwa zeznania podatkowe – PIT-28 oraz PIT-36.

 

Doradca podatkowy ID Advisory Remigiusz Fijak
Aplikant radcowski ID Advisory Sebastian Stefańczyk

Polski ŁadPodatek PITKsięgowośćFormy opodatkowania