Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Czy rolnik może skorzystać z ulgi prorodzinnej w PIT? - wyjaśniamy

Ewelina Czechowicz

Czy rodzic zawsze może skorzystać z ulgi na dziecko? Czy prawo do ulgi rodzinnej mają osoby uzyskujące dochody z gospodarstwa rolnego? Kiedy ulgi na dziecko można rozliczyć? - wyjaśniamy 

Do redakcji PIT.pl napisała Pani Aleksandra, czytelniczka wraz z mężem prowadzi gospodarstwo rolne. Małżonkowie osiągają wyłącznie dochody z prowadzenia gospodarstwa rolnego. Są rodzicami trójki małoletnich dzieci. Czy mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej?

Ulga prorodzinna w PIT za 2022 r.

W odpowiedzi na pytanie Pani Aleksandry należy wskazać, że z ulgi prorodzinnej mogą skorzystać wyłącznie podatnicy, którzy w 2022 r. osiągali dochody opodatkowane według skali podatkowej. Nasza czytelniczka i jej mąż takich dochodów nie osiągnęli w 2022 roku. Dochody małżonków za 2022 r. nie podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym, dlatego też Pani Aleksandra i jej mąż nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej.

W tym miejscu należy przypomnieć, że ulga prorodzinna jest dostępna tylko dla podatników rozliczających się na zasadach ogólnych. W przypadku rodziców jednego dziecka obowiązuje limit dochodów w kwocie 112 000 zł. W przypadku dwójki i większej ilości dzieci dochód nie ma znaczenia przy rozliczaniu ulgi prorodzinnej.

Czy rolnik może skorzystać z ulgi prorodzinnej w PIT za 2022 r.?

Źródło: Shutterstock

Utrata prawa do ulgi prorodzinnej

Ulgę prorodzinną w zeznaniu mogą uwzględnić tylko Ci rodzice którzy mają do niej prawo. Preferencja ta nie przysługuje jednak naszej czytelnicze. W sytuacji kiedy jedno z małżonków pracowałoby lub prowadziło działalność dochodową opodatkowaną podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych, wówczas ten małżonek rozliczający się z fiskusem mógłby odliczyć ulgę prorodzinną w swojej deklaracji.

Trzeba pamiętać w przypadku jednego dziecka o kryterium dochodowym. W sytuacji kiedy jedno z dwójki dzieci nie spełnia już warunków do ulgi rodzice są traktowani jako rodzice jednego dziecka i obowiązuje ich limit dochodu. W przypadku jego przekroczenia z ulgi podatkowej już nie skorzystają.

Ulga na dziecko wysokość odliczenia

W sytuacji kiedy rodzice mają jedno dziecko muszą pamiętać o limicie dochodów, który wynosi dla nich 112 000 zł. Kiedy go nie przekraczają mogą odliczyć ulgę o wysokości 92,67 zł miesięcznie. W skali roku odliczenie 1112,04 zł. Z kolei rodziców, którzy posiadają dwoje i więcej dzieci limit dochodów nie dotyczy. I tak w przypadku kiedy rodzice posiadają dwoje dzieci, ulga miesięczna wynosi 92,67 zł, ale liczona jest na każde dziecko. Oznacza to, że rocznie rodzice mogą otrzymać zwrot w wysokości  2224,08 zł.

Rodzice którzy mają trójkę dzieci mają prawo do odliczenia w wysokości 166,67 zł na 3 dziecko. Dla nich roczne odliczenie wyniesie 4224,12 zł.

W przypadku z kolei 4 dzieci rodzice mogą rozliczyć ulgę w wysokości: pierwsze dziecko 1112,04 zł, drugie dziecko - 1112,04 zł, trzecie dziecko - 2000,04 zł, na czwarte dziecko - 2700 zł. Łącznie przysługuje im odliczenie od kwoty podatku w wysokości 6924,12 zł.

Błędnie rozliczona ulga prorodzinna

W sytuacji kiedy rodzic mimo braku uprawnienia rozliczy ulgę na dziecko musi liczyć z konsekwencjami. Rozliczona ulga do której nie mamy prawa będzie wiązała się z koniecznością zwrotu otrzymanej nadpłaty podatku wraz z odsetkami lub dopłaty do podatku, w sytuacji kiedy zmniejszyła podatek należny za 2022 r.

Do kiedy rozliczyć PIT za 2022 r.?

Rozliczając PIT za 2022 r. trzeba pamiętać o terminach. Zeznanie za 2022 r. należy złożyć do 2 maja 2023 r.

Ulga na dzieciWspólne rozliczenie PITTwój e-PITOdliczenia w PITPodatki 2022Skala podatkowaFormy opodatkowaniaFormy zatrudnienia