Kontrola z Państwowej Inspekcji Pracy. PIP radzi, jak się przygotować

Dzięki ustawie, którą we wtorek 18.08.2020 r. przyjął Senat rząd będzie mógł wydawać rozporządzenia w sprawie dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Decyzja o przyznaniu zasiłku ma zależeć od sytuacji epidemicznej. Przepis o dodatkowych zasiłkach opiekuńczych znalazł się w nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
» Rządzący naprawiają legislacyjny błąd, który dotknął matki i kobiety w ciąży
Źródło: shutterstock.com
Zasiłek opiekuńczy w związku z epidemią Covid-19 był wypłacany w okresie od 12 marca do 26 lipca 2020 r.
» Do kiedy można wnioskować o wypłatę zaległego zasiłku opiekuńczego?
Przepisy przyjęte przez Senat w nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 upoważniają rząd do wydania rozporządzenia, na podstawie którego będzie możliwe przyznanie zasiłku opiekuńczego w przypadku zamknięcia szkoły, przedszkola, żłobka lub w sytuacji, gdy rodzic z różnych względów nie jest w stanie dziecka posłać do żłobka lub szkoły bądź się po prostu obawia. Wiceminister rodziny Stanisław Szwed wskazał, że rozporządzenie zostanie wydane, jeżeli zaistnieje taka potrzeba.
Od 26 lipca 2020 r. o zasiłek można wnioskować jedynie na zasadach ogólnych.
» Czy zasiłek opiekuńczy wróci od 1 września 2020 r.? Czy rodzic może nie posyłać dzieci do szkoły?
Z zasiłku opiekuńczego może skorzystać osoba, która musi opiekować się:
- dzieckiem, które nie ukończyło 8 lat i wystąpiła jedna z następujących sytuacji:
- dzieckiem niepełnosprawnym (tj. dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji), które nie ukończyło 18 lat, jeśli wystąpiła jedna z następujących sytuacji:
Zamknięcie żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego lub szkoły, do których uczęszcza Twoje dziecko jest nieprzewidziane, jeśli zostałeś o tym zawiadomiony w terminie krótszym niż 7 dni przed ich zamknięciem.
Inny członek rodziny to: małżonek, rodzic, rodzic dziecka, ojczym, macocha, teściowie, dziadkowie, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku ponad 14 lat – pod warunkiem, że w czasie przebywa we wspólnym gospodarstwie domowym z opiekunem.
Zasiłek opiekuńczy otrzymasz niezależnie od okresu Twojego ubezpieczenia. W przypadku zasiłku opiekuńczego nie obowiązuje okres wyczekiwania.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa zasiłek opiekuńczy nie przysługuje za okres:
Łączny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego na zasadach ogólnych nie może przekroczyć 60 dni w roku kalendarzowym. Nie zależy on od liczby osób uprawnionych do zasiłku, liczby dzieci lub członków rodziny, którzy wymagają opieki.
Okres opieki nad dzieckiem w wieku ponad 14 lat lub chorym członkiem rodziny nie może przekroczyć 14 dni w roku kalendarzowym.
MacierzyństwoKoronawirus w Polsce