Prezydent podpisał ustawę SLIM VAT 3. Jakie zmiany wejdą w życie 1 lipca?

Rok 2020 r. to rok wyzwań na pracodawców oraz pracowników. W czasie, kiedy większość wypoczywa obecnie na urlopach, zapominając o pandemii, inni zastanawiają się, jak poradzić sobie z kryzysem, który dosięgnął wiele branż.
W tym tygodniu Ministerstwo Edukacji Narodowej ma przedstawić wytyczne w sprawie powrotu dzieci do szkół. Czy rodzice dzieci do lat 8 będą mogli wybrać, czy dzieci pozostaną w domu, tak jak było to od 25 maja 2020 r.?
Źródło: shutterstock.com
Jak wskazuje portal prawo.pl, który zapytał Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej co stanie się z rodzicami, którzy będą musieli zostać w domu, bo dzieci będą miały zdalną naukę albo szkoła zostanie zamknięta ze względu na stwierdzone przypadki zakażenia COVID-19? Na chwilę obecną brak jest deklaracji, że zasiłek opiekuńczy wróci dla pracujących rodziców. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wskazuje, że będzie podejmować odpowiednie działania w zależności od sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się epidemii Covid-19.
Koniec pracy zdalnej, zbliżający się 1 września 2020 r. rodzi wiele pytań. Obecnie Minister Edukacji zapewnia, że dzieci od 1 września będą chodzić do szkoły. Czy tak się stanie przekonamy się już niebawem. Tymczasem przypominamy o zasadach korzystania z zasiłku opiekuńczego.
Z zasiłku opiekuńczego może skorzystać osoba, która musi opiekować się:
- dzieckiem niepełnosprawnym (tj. dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji), które nie ukończyło 18 lat, jeśli wystąpiła jedna z następujących sytuacji:
- chorym dzieckiem niepełnosprawnym, które nie ukończyło 18 lat;
- chorym dzieckiem;
- innym niż dziecko chorym członkiem rodziny.
Zamknięcie żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego lub szkoły, do których uczęszcza Twoje dziecko jest nieprzewidziane, jeśli zostałeś o tym zawiadomiony w terminie krótszym niż 7 dni przed ich zamknięciem.
Inny członek rodziny to: małżonek, rodzic, rodzic dziecka, ojczym, macocha, teściowie, dziadkowie, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku ponad 14 lat – pod warunkiem, że w czasie przebywa we wspólnym gospodarstwie domowym z opiekunem.
Zasiłek opiekuńczy otrzymasz niezależnie od okresu Twojego ubezpieczenia. W przypadku zasiłku opiekuńczego nie obowiązuje okres wyczekiwania.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa zasiłek opiekuńczy nie przysługuje za okres:
Łączny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego na zasadach ogólnych nie może przekroczyć 60 dni w roku kalendarzowym. Nie zależy on od liczby osób uprawnionych do zasiłku, liczby dzieci lub członków rodziny, którzy wymagają opieki.
Okres opieki nad dzieckiem w wieku ponad 14 lat lub chorym członkiem rodziny nie może przekroczyć 14 dni w roku kalendarzowym.
Koronawirus w PolsceZUSMacierzyństwo