Kontrola z Państwowej Inspekcji Pracy. PIP radzi, jak się przygotować

Przedsiębiorcy rozliczający się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych oraz podatnicy otrzymujący przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy powinni zgodnie z obowiązującymi przepisami dokonać zapłaty podatku ryczałtowego za 2022 rok do końca lutego. Na złożenie PIT-28 oraz PIT-28S wyjątkowo mają więcej czasu.
Podatnicy prowadzący własną działalność gospodarczą, wspólnicy w spółce cywilnej czy osoby otrzymujące przychody z najmu lub podnajmu, lub osoby sprzedające produkty rolne z własnych upraw są często opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, dla nich zbliża się termin na zapłatę ryczałtu za 2022 rok. Przypominamy, kto musi złożyć fiskusowi PIT-28 i PIT-28S.
Pułapka z terminem zapłaty podatku za najem. Uważaj na PIT-28 ryczałt za 2022 rok-PIT.pl
Formularz PIT-28 składają osoby, które zdecydowały się na rozliczenie podatkowe w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Druk PIT-28 rozliczają podatnicy dla dochodów (przychodów) uzyskanych:
W 2023 roku podatnicy mają wyjątkowo więcej czasu na złożenie deklaracji w przypadku kiedy byli opodatkowani ryczałtem za 2022 rok. Czas na złożenie formularza jest wyjątkowo wydłużony w związku z przepisami wprowadzonymi w ramach Polskiego ładu. Ostateczny termin na dostarczenie druku PIT-28 mija 2 maja 2023 r. Dokument można złożyć w łatwy i szybki sposób rozliczając go za pomocą programu e-pity.pl
Jednak nie warto czekać z rozliczeniem do ostatnich dni, przedsiębiorcy w 2023 roku muszą się rozliczyć nie tylko z fiskusem, w kwietniowej deklaracji trzeba też będzie rozliczyć składkę zdrowotną w ZUS.
Źródło: shutterstock
W rządowym programie PIT-28 wymaga uzupełnienia przez podatnika. Dlatego też rekomendujemy jego rozliczenie za pomocą programu e-pity.pl, w którym dodatkowo podatnik może skorzystać z ulg i preferencji podatkowych dostępnych dla ryczałtowców.
Źródło: shutterstock
Podatnicy rozliczający PIT-28 mogą skorzystać z ulg i odliczeń. Po dołączeniu do zeznania odpowiednich załączników mogą odliczyć (jeżeli spełniają warunki skorzystania z nich określone w przepisach):
W sytuacji, kiedy podatnik zdecyduje się na złożenie za 2022 rok PIT-28 nie może skorzystać z ulgi prorodzinnej, ulgi IP BOX oraz ulgi B+R. Podatnicy mogą nabyć prawo do stosowania tych ulg w sytuacji, gdy posiadają inne źródła przychodów, rozliczane na innych deklaracjach podatkowych. Osoby rozliczające się ryczałtem nie mają możliwości wspólnego rozliczenia PIT z małżonkiem.
Podatnicy rozliczający PIT-28 mogą w swojej deklaracji przekazać 1,5 proc. podatku wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego (OPP). W tym celu w deklaracji podatkowej należy wskazać wybraną instytucję, do której ma trafić wsparcie.
Formularz PIT-28 to nie jedyny dokument podatkowy, jaki należy dostarczyć do urzędu. W zależności od sytuacji, w jakiej znajduje się osoba składająca deklaracje, może być konieczne złożenie odpowiedniego załącznika.
PIT-28 - lista załączników | |
Załącznik do PIT-28 | Opis |
PIT/B | Informacja o wysokości dochodu (straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej w 2022 r. |
PIT/D | Informacja o korzystaniu z ulg mieszkaniowych na prawach nabytych. |
PIT/O | Informacja o korzystaniu odliczeń od przychodu lub od podatku z wyjątkiem odliczeń wydatków mieszkaniowych. |
PIT/M | Informacja o dochodach małoletnich dzieci, podlegających łącznemu opodatkowaniu z dochodami rodziców |
PIT/WZR | Informacja o korzystaniu z tzw. ulgi na złe długi |
Źródło: Opracowanie własne: PIT.pl |
W tym roku podatnicy, którzy opłacali za 2022 rok ryczałt, wyjątkowo mogą za pomocą zeznania podatkowego zmienić formę opodatkowania i rozliczyć swój PIT na zasadach ogólnych. Jednak nie zawsze będzie to korzystna, dlatego też warto dokładnie przeanalizować plusy i minusy takiego rozwiązania. Szczególnie muszą uważać przedsiębiorcy, ich bowiem czeka również rozliczenie składki zdrowotnej za 2022 rok z ZUS.
Podatnik musi samodzielnie przeanalizować swoją sytuację. Nie dla każdego zmiana formy opodatkowania będzie opłacalna. Trzeba pamiętać, że 12-proc. stawka PIT obowiązuje tylko w przypadku I progu podatkowego. Osoby rozliczające się liniowo płacą 19-proc. PIT, ale zwykle są to osoby, którzy przekraczają I próg. Obniżka PIT-u do 12 proc. mogłaby się wydawać kusząca, jednak podatnicy opłacający ryczałt opłacają niższą składkę zdrowotną.
W przypadku zmiany formy opodatkowania trzeba wziąć pod uwagę korzyści płynące z rozliczania się na zasadach ogólnych. Korzystając z tego sposobu, można skorzystać ze wspólnego rozliczania się z małżonkiem czy skorzystania z ulg podatkowych, których nie można zastosować w PIT- 28.
PIT-28Rozliczenie roczneWspólne rozliczenie PITTwój e-PITUlga rehabilitacyjna1 procent dla OPPPodatki 2022