Pułapka z terminem zapłaty podatku za najem. Uważaj na PIT-28 ryczałt za 2022 rok

Iwona Maczalska

Wielkimi krokami zbliża się koniec 2022 roku, a wraz z nim rozpoczyna się sezon rozliczeń podatku PIT. Wśród podatników, którzy muszą rozliczyć się ze skarbówką, są ryczałtowcy uzyskujący przychody z najmu prywatnego. Osoby te, muszą nie tylko rozliczyć się na PIT-28, lecz również zapłacić należy podatek. Warto zwrócić szczególną uwagę na termin zapłaty podatku, który w 2023 roku wpędzi w kłopoty wielu podatników.

» Do kiedy PIT-28 w 2023 roku?

W 2023 roku podatnicy uzyskujący przychody z najmu prywatnego staną przed koniecznością rozliczenia ich w sezonie rocznych rozliczeń podatku PIT. Rok 2023 będzie jednak pod względem rozliczeń wyjątkowy. Wszystko za sprawą zmian wprowadzonych nowymi przepisami Polskiego Ładu. Warto się z  nimi zapoznać, bowiem za nieznajomość prawa można w 2023 roku sporo zapłacić.

» PIT-28 lub PIT-28S ryczałt ewidencjonowany - poradnik na 2023 rok

Uważaj na PIT-28 w 2023 rok. Możesz wpaść w kłopoty

Źródło: shutterstock

Najem prywatny - zmiany Polskiego Ładu

Polski Ład spowodował, że już od przyszłego roku jedyną formą opodatkowania najmu prywatnego będzie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Podatnik nie będzie mógł zatem kontynuować opodatkowania skalą podatkową, nie będzie mógł również dokonać przejścia na tą formę opodatkowania. Nowe, przejściowe przepisy zakładają, że ostatnim rokiem, w którym możliwość wyboru formy opodatkowania ma miejsce, jest rok 2022 rok. Wraz z dniem 1 stycznia 2023 roku kończy się okres tzw. ,,dostosowania” się do nowych przepisów i następuje obowiązek opodatkowania najmu prywatnego wyłącznie na podstawie przepisów o ryczałcie ewidencjonowanym. Więcej o tym w artykule ,, Najem prywatny 2023. Tylko jedna forma opodatkowania, zmiany w kosztach”.

Zmiana formy opodatkowania to jednak nie wszystko. Polski Ład zmienił również termin dokonywania rocznych rozliczeń podatku PIT przez ryczałtowców. Więcej o tym poniżej.

 

PIT-28 od najmu prywatnego - nowy termin rozliczeń

Polski ład zmienił również termin rozliczeń dla wszystkich ryczałtowców, zarówno firm, jak i podatników rozliczających najem prywatny na zasadach ryczałtu. W 2023 roku, za sprawą Polskiego Ładu podatnicy opodatkowani ryczałtem rozliczą się po raz pierwszy w terminie od 15 lutego do 2 maja 2023 roku. Więcej na ten temat w artykule ,, Do kiedy PIT-28 w 2023 roku?”.

 

Podatek z PIT-28. Pułapka czyhająca na podatników

Nie lada problemów może w 2023 roku przysporzyć podatnikom rozliczającym ryczałt od najmu prywatnego termin zapłaty rocznego podatku. Mylnie bowiem uważa się, że wraz z przesunięciem terminu składania PIT-28, przesunięciu uległ również sam termin zapłaty podatku.

Nowelizacja Polskiego Ładu rozdzieliła termin rozliczenia PIT z terminem zapłaty podatku. Od 2023 roku zapłaty podatku nie będzie się już dokonywało w tym samym czasie, co złożenie deklaracji PIT-28.

Oznacza to, że choć nowy termin rozliczenia deklaracji PIT-28 przypada w 2023 roku 2 maja, to termin zapłaty podatku pozostał bez zmian i nadal przypada 28 lutego 2023 roku. Zapłata podatku w terminie 2 maja będzie skutkowało powstaniem zaległości podatkowej za krótką grozi kara karno-skarbowa.

Do kiedy ryczałt za grudzień i ostatni kwartał 2022 roku?

Polski Ład uregulował również kwestię terminu zapłaty ostatniej, grudniowej zaliczki na podatek PIT oraz zaliczki PIT za ostatni kwartał 2022. W nowelizacji podatnicy wynajmujący prywatnie nieruchomości, opodatkowane na zasadach ryczałtu składają co prawda PIT-28 w nowym terminie do 30 kwietnia (w 2023 roku do 2 maja), ale sama zaliczka na podatek za grudzień oraz ostatni kwartał 2022 roku musi zostać uiszczona najpóźniej do 28 lutego 2023 roku.

PIT-28RyczałtPolski ŁadRozliczenie rocznePodatek PITHOT