Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

W 2023 roku odliczenie ulg w PIT bardziej problematyczne. Dla niektórych niemożliwe

Iwona Maczalska

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku w 2022 roku za sprawą Polskiego Ładu spowodowało, że wielu podatników płaci mniejszy podatek PIT. Inni z uwagi na dochody nie płacą go wcale. Konsekwencją tego będzie brak możliwości skorzystania z wielu ulg podatkowych w przyszłorocznych rozliczeniach PIT. Czy w 2023 roku osoby o niższych dochodach nie odliczą już ulgi prorodzinnej lub ulgi rehabilitacyjnej w PIT?

» Kwota wolna od podatku 2022 (Polski Ład)

W roku podatkowym 2022 obowiązującą kwotą wolną od podatku, a więc limitem zarobków, które zwalniają podatnika z konieczności zapłacenia podatku PIT, jest kwota 30 000 zł. Jej podniesienie niesie za sobą jednak naturalne konsekwencje. Brak podatku skutkuje bowiem brakiem możliwości odliczenia od niego wszelkiego rodzaju ulg podatkowych. Czy oznacza to, że w 2023 roku nie odliczymy już ulgi prorodzinnej, czy chętnie stosowanej przez osoby starsze ulgi rehabilitacyjnej?

Podatnicy nie rozliczą już ulg w PIT 2023

Źródło: shutterstock

Brak podatku = brak możliwości skorzystania z ulg podatkowych

W ustawie o PIT ustawodawca wymienia ulgi podatkowe, z których aktualnie mogą korzystać podatnicy. Dzielą się one na ulgi odliczane od dochodu podatnika, jak i podatku. Warunkiem skorzystania z jednych i drugich jest jednak posiadanie podatku do zapłaty. Jeżeli bowiem podatnik nie ma podatku, nie ma też zobowiązania względem urzędu skarbowego, które dzięki ulgom podatkowym mógłby wyeliminować albo zmniejszyć. Rozliczanie ulg podatkowych w deklaracji PIT we wspomnianym przypadku traci sens. Ujęcie ich w zeznaniu PIT w żaden sposób nie spowoduje uzyskanie dodatkowego zwrotu z deklaracji PIT.

Brak podatku? Co z ulgą prorodzinną?

Wyjątek stanowi ulga prorodzinna potocznie nazywana ulgą na dzieci. Charakteryzuje się ona m.in. tym, że odliczyć w jej ramach można więcej, niż jest podatku. To jednak nie wszystko. Skorzystać z niej mogą również rodzice, którzy nie mają żadnego podatku do zapłaty, bądź uzyskali stratę w poprzednim roku podatkowym. Dlaczego?

W przypadku ulgi prorodzinnejrodzice mają prawo ubiegać się o zwrot niewykorzystanej kwoty ulgi. Wniosek ten składa się bezpośrednio w deklaracji PIT-36, PIT-37. Takie działanie ma na celu pomóc rodzinom, które zarabiają na tyle mało lub mają na tyle dużą ilość dzieci, że nie są w stanie wykorzystać pełnej kwoty ulgi w zeznaniu rocznym. Wniosek o zwrot niewykorzystanej kwoty ulgi na dziecko dotyczyć może wyłącznie kwoty, która nie przekracza sumy:

  • składek ZUS (rozliczanych przez podatnika w zeznaniu podatkowym),
  • składek zdrowotnych (rozliczanych przez podatnika w zeznaniu podatkowym).

Oznacza to, że podatnik będzie korzystał ze zwrotu niewykorzystanej ulgi prorodzinnej wyłącznie do wartości składek emerytalnych, rentowych, chorobowych i wypadkowych. 

Więcej na ten temat w artykule ,, Polski Ład - zmiany i ograniczenia w korzystaniu z ulgi prorodzinnej”.

Co z ulgą rehabilitacyjną, termomodernizacyjną i innymi odliczeniami?

Niestety w przypadku innych ulg podatkowych rozliczanych w rocznych zeznaniach PIT, sprawa nie jest taka optymistyczna. Podatnicy, którzy nie posiadają podatku do zapłaty utracą w 2023 roku prawo do odliczania wszelkiego rodzaju ulg (m.in. rehabilitacyjnej, termomodernizacyjnej, ulgi internetowej, ulgi na leki itd.). Podatnicy z małym podatkiem otrzymają odpowiednio niższy zwrot podatkowy. Ustawodawca nie przewidział w tym przypadku żadnych dodatkowych rozwiązań.

MF: Podatnicy nie muszą już stosować skomplikowanych odliczeń

Dla wielu podatników utrata prawa do skorzystania z ulg w rocznym PIT będzie utratą corocznego ,,zastrzyku finansowego” wypłacanego z tytułu dokonanych odliczeń w deklaracji podatkowej. Choć kwoty zwrotów nie zawsze były duże, to podatnicy chętnie korzystali z ulg.

Nieco inaczej do sprawy odnosi się Ministerstwo Finansów. Jak pisze na swojej stronie ,,Dzięki podniesieniu kwoty wolnej do 30 tys. zł podatnicy, których dochody mieszczą się w tej kwocie, nie muszą stosować skomplikowanych odliczeń w ramach różnych ulg podatkowych, ponieważ nie płacą już podatku dochodowego. Tym samym korzystają z preferencji na bieżąco, a nie dopiero przy rocznym rozliczeniu podatku”.

Potwierdza to również wiceminister Soboń. Na ostatniej konferencji prasowej podkreślił on, że ,, Praktyczny aspekt działania ulg podatkowych jest zauważalny wówczas, gdy występuje podatek do zapłaty. Jeśli natomiast podatku w ogóle nie ma, to stosowanie ulgi staje się bezcelowe, ponieważ nie można już zmniejszyć „zera”.

Pozostaje więc pytanie, czy podatnicy będą zadowoleni z nowych zmian?

Rozliczenie rocznePIT-36PIT-37Odliczenia w PITUlga na dzieciUlga rehabilitacyjnaPodatek PIT