Jak działa Twój e-PIT?

Piotr Szulczewski

Od północy 15.02.2019 r. i z 45 dniowym terminem zwrotu podatku - tak rozliczać mogą się podatnicy korzystający z usługi Twój e-PIT. Ministerstwo Finansów chwali się uproszczeniami i już teraz zapowiada, że w przyszłym roku rozszerzy funkcjonalność również o PIT-36, PIT-36L i PIT-28.

Najczęstsze problemy, z którymi spotkali się podatnicy

Ministerstwo Finansów w przededniu uruchomienia usługi chwaliło na konferencji prasowej usługę e-PIT. Z pewnością, stanowi ona ułatwienie dla wielu podatników.

Redakcja PIT.pl zdecydowała się sprawdzić na podstawie własnej deklaracji podatkowej działanie usługi Twój e-PIT. Dokładnie o 00:04 – dnia 15 lutego 2019 r. możliwe było pierwsze logowanie do systemu. W przypadku naszej redakcji kłopot z logowaniem wystąpił dwukrotnie, pomogło czyszczenie historii/plików cookies przeglądarki internetowej. Po tych kłopotach funkcjonalności zaczęły działać. I tak:

  1. To, co od razu przyciąga uwagę, to sposób logowania: przychodem z deklaracji PIT-11 lub profilem zaufanym ePUAP. Co istotne – przychód musi być podany z PIT-11 z 2018 i 2017 r.
  2. Niestety, jeśli podatnik nie otrzyma jeszcze od płatnika swojej informacji PIT, musi uzbroić się w cierpliwość. Jeśli zatem samodzielnie nie ustali dokładnej wysokości wynagrodzenia (przychodu) rocznego choćby od jednego pracodawcy – wówczas nie otworzy e-PITa.

W naszej redakcji PIT.pl po wstępnych kłopotach udało się poprawnie przetworzyć i uzyskać podgląd deklaracji do wysyłki. Możemy zatem stwierdzić, że usługa działa.

Wspólnie lub samodzielnie z Twoim e-PITem

Deklarację rozliczać można samodzielnie lub wspólnie z małżonkiem (a także jako samotny rodzic). W tej drugiej sytuacji zwrócić uwagę trzeba na podziały ulg między małżonkami – ulgi wspólnie wykorzystywane przypisywane są bowiem do jednego z małżonków. Jeśli np. chcą oni rozliczać się z ulg po połowie – konieczna jest samodzielna modyfikacja deklaracji podatkowej.

1 – symulacja rozliczenia indywidualnego

2 – symulacja rozliczenia z małżonkiem

Odpowiedzialność za deklarację Twój e-PIT ponosi fiskus, ale nie zawsze…Zachowaj ostrożność

Ministerstwo Finansów deklaruje, że podatek do zapłaty wynikający z deklaracji podatkowej wysłanej przez Twój e-PIT będzie mógł trafić do urzędu skarbowego z opóźnieniem. Dopiero jeśli na wezwanie urzędu skarbowego podatnik nie dokona zapłaty – naliczone będą odsetki za zwłokę.

Jednocześnie Ministerstwo zapewnia, że za jakiekolwiek błędy działania systemu, a także za błędy obliczeniowe występujące po stronie organu skarbowego podatnik nie poniesie odpowiedzialności.

Jednocześnie należy pamiętać, że błędy, które popełni płatnik – obciążają płatnika. Natomiast podatnik musi skontrolować, czy płatnik podał prawidłowe dane w PIT-11. Jeśli zdarzyłoby się, że zaniżył wartość przychodów – podatnik powinien samodzielnie zmienić informacje zawarte w Twoim e-PICIE. Za niewykazane przychody, pracę na czarno czy godziny nadliczbowe płatne „do ręki” odpowiedzialność ponosi wyłącznie podatnik. W odpowiedzi na pytanie w tej sprawie, przekazane portalowi pit.pl, Ministerstwo Finansów odpowiedziało:

Zeznania podatkowe zostaną przygotowane w oparciu o dane przekazane przez płatników.

"Jeżeli podatnik ma świadomość, że dane przekazane przez płatnika są błędne, nie zawierają wszystkich dochodów uzyskanych od tego płatnika, to podatnik przede wszystkim powinien zwrócić się do płatnika o skorygowanie wystawionej deklaracji i ujęcie w niej wszystkich przychodów. W przygotowanym zeznaniu podatkowym podatnik ma zawsze możliwość zmodyfikowania danych, w tym również m.in. w zakresie przychodów, tj. dodania przychodów, które nie zostały uwzględnione w deklaracji płatnika."

Szerokie plany rozwoju dla usługi i nadzieje na sukces rozliczeń w uproszczonej formie

W kolejnych latach należy spodziewać się rozwinięcia tych funkcjonalności, które obecnie pozwalają złożyć PIT-37 i PIT-38. Pamiętać jednak należy, że w przypadku przedsiębiorców rozliczenie PIT nie będzie już tak szybkie i uproszczone, jak w przypadku rozliczeń osób zatrudnianych przez inne osoby. Zbierane dane, które trafiają do deklaracji podatkowej pochodzić będą z ZUS (zapłacone i należne składki ubezpieczeniowe) oraz z Ministerstwa Finansów (wartość zapłaconych zaliczek na podatek).

Według założeń Ministerstwa Finansów, jest szansa, że z usługi skorzystać może nawet 11,5 mln podatników. Czy Polacy zdecydują się na wykorzystanie nowej usługi i przekażą w znacznym stopniu obowiązek rozliczeń podatkowych w ręce aparatu skarbowego? Tego dowiemy się pod koniec akcji rozliczeń rocznych – na początku maja 2019 r.

Źródło własne

[aktualizacja godz. 10:00]:  Zanim pojawiły się poranne problemy techniczne,  już 10 tys. podatników od północy do godziny 8 rano skorzystało z usługi Twój e-PIT i zdążyło rozliczyć/zaakceptować rozliczenie roczne przygotowane przez system KAS. 

tweet MF 10 tys. podatników skorzystało z usługi Twój e-PIT i zdążyło rozliczyć/zaakceptować rozliczenie roczne przygotowane przez system KAS.

Rozliczenie rocznePIT-37Podatek PITHOTTwój e-PIT