Kontrola z Państwowej Inspekcji Pracy. PIP radzi, jak się przygotować

Już 7 kwietnia 2023 roku wejdą w życie przepisy dotyczące pracy zdalnej. To czas, kiedy przed pracodawcami powstaje wiele wyzwań i nowe obowiązki. Co czeka pracodawców i na co powinni się przygotować? – wyjaśniamy
Po trzech latach praca zdalna została uregulowana, nowe przepisy wejdą w życie 7 kwietnia 2023 r.
W związku z wejściem w życie nowych przepisów, przed pracodawcami nowe obowiązki. Już od 7 kwietnia pracodawca pracownikom pracującym zdalnie powinien:
Źródło: Shutterstock
Nowe urlopy i przepisy dla rodziców przyjęte przez Sejm, czekają na podpis Prezydenta - PIT.pl
Zgodnie z wprowadzonymi zmianami w zakresie wykonywania pracy zdalnej powinny zostać określone w porozumieniu z zakładową organizacją związkową, a jeśli u danego pracodawcy nie działa żadna zakładowa organizacja związkowa, pracodawca powinien uregulować zasady jej wykonywania w regulaminie po konsultacji z przedstawicielami pracowników wyłonionymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy. Porozumienie powinno określać:
Biorąc pod uwagę fakt, że nowe przepisy regulują obowiązki pracodawcy oraz pracownika pracującego zdalnie obie strony będą musiały ustalić sposób rozliczania kosztów pracy zdalnej. Mając na uwadze nowe przepisy przy ustalaniu wysokości ryczałtu, powinno się wziąć pod uwagę w szczególności normy zużycia materiałów i narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych, ich udokumentowane ceny rynkowe oraz ilość materiału wykorzystanego na potrzeby pracodawcy i ceny rynkowe tego materiału, a także normy zużycia energii elektrycznej oraz koszty usług telekomunikacyjnych. Oznacza to, że pracodawca, wskazując kwotę ryczałtu, powinien ją, uzasadnić opierając się na wskazanych kryteriach. Pracownik i pracodawca będą mogli ustalić, czy rozliczenie pracy zdalnej będzie rozliczane poprzez wypłatę ryczałtu, czy ekwiwalentu. W obu przypadkach należy określić wysokość świadczeń i zasady ich wypłacania.
Praca zdalnaKodeks pracyRyczałtKoszty