Polski Ład: Czy progi podatkowe ustalać od przychodów liczonych od początku roku, czy miesięcznie?

Iwona Maczalska

Podatnicy mają wątpliwości, w jaki sposób kontrolować wysokość przychodów w kontekście przekroczenia progów podatkowych, jakie zaczną obowiązywać za sprawą Polskiego Ładu w 2022 roku. Czy w ryczałcie ewidencjonowanym progi podatkowe powinny być ustalane od przychodów liczonych od początku roku, czy może miesięcznie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował listę najczęściej zadawanych przez płatników pytań, dotyczących stosowania nowych przepisów Polskiego Ładu. Ich lista, wraz z odpowiedziami Zakładu dostępna jest w artykule ,,Zmiany w składce zdrowotnej 2022 - ZUS odpowiada na najczęściej zadawane pytania”.  Jedno z pytań dotyczyło zasad ustalania przychodów w kontekście przekroczenia progów podatkowych przez przedsiębiorcę opodatkowanego zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych. Co odpowiedział ZUS?

Składka zdrowotna - przychód miesięczny czy roczny

Źródło: shutterstock

Progi podatkowe od początku roku czy miesięcznie?

Płatnik składek prowadzący firmę opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem ewidencjonowanym zwrócił się do ZUS z pytaniem, czy progi podatkowe są liczone od przychodów liczonych od początku roku, czy miesięcznie?. Zdaniem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ,, Składka przez przedsiębiorcę opodatkowanego zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych jest płacona miesięcznie. Jej wysokość  jest uzależniona od tego, czy wysokość przychodów liczonych od początku roku przekroczy próg 60 tys. lub 300 tys. zł”. Oznacza to, że istotne w przypadku ryczałtu ewidencjonowanego będzie bieżące śledzenie uzyskiwanego przychodu, bowiem już za miesiąc, w którym zostanie on przekroczony, przedsiębiorca zobowiązany będzie naliczyć składki w wyższej wysokości.

Ryczałt ewidencjonowany 2022 - nowe zasady naliczania składki zdrowotnej

Kluczową zmianą, jaka zostanie wprowadzona za sprawą ustawy o tzw. Polskim Ładzie jest zmiana zasad naliczania składki zdrowotnej od ryczałtu ewidencjonowanego. Co się zmieni? Przedsiębiorcy opodatkowani tą formą zapłacą 9% składkę zdrowotną, lecz od 2022 roku liczona ona będzie od innej podstawy wymiaru.

Obowiązujące będą trzy podstawy wymiaru:

  1. przy przychodach rocznych do 60 tys. zł - 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia,
  2. przy przychodach rocznych do 300 tys. zł - 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia,
  3. przy przychodach rocznych powyżej 300 tys. zł. - 180 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Niestety przedsiębiorca od stycznia 2022 rok nie będzie już miał możliwości dokonania odliczenia składki zdrowotnej od podatku.

Więcej na temat zmian w artykule ,,Polski Ład uchwalony. Ostateczne zmiany w ryczałcie ewidencjonowanym 2022".

 

Polski ŁadSkładka zdrowotnaZUS