Polski ład 2.0 Czy zmiana formy opodatkowania za 2022 r. może się opłacać?

Ewelina Czechowicz

Nowy Polski ład 2.0 zacznie obowiązywać już od piątku. Niektórzy podatnicy zyskają możliwość zmiany formy opodatkowania. Kto i kiedy będzie mógł zmienić formę opodatkowania w trakcie roku? Kto musi śpieszyć się z decyzją? I komu może się opłacać zmiana formy opodatkowania?

W trakcie okresu urlopowego wchodzą w życie ważne zmiany w PIT. Ustawodawca zdecydował, że wprowadzane zmiany mają dać możliwość zmiany formy opodatkowania prowadzącym działalność gospodarczą, którzy zdecydowali się w Polskim ładzie na opodatkowanie w ramach ryczałtu lub podatek liniowy. Tak jak zapowiadał wiceminister finansów Artur Soboń. zmiana będzie możliwa z uwagi na nowe regulacje, które mają zacząć obowiązywać od 1 lipca 2022 r.  Ministerstwo finansów przychyliło się do wniosków wielu przedsiębiorców. Zmiana nie będzie jednak możliwa dla wszystkich.  I nie każdemu będzie się opłacać.

Polski ład 2.0 z podpisem Prezydenta, najważniejsze zmiany w PIT od 1 lipca 2022 r. - PIT.pl

Rozliczający się na ryczałcie pół roku ryczałt pół roku skala podatkowa

Podatnicy, którzy aktualnie rozliczają się na zasadach ryczałtowych mogą zyskać możliwość zmiany opodatkowania pomiędzy 1 lipca a 22 sierpnia. Oznacza to, że będą mogli przez pierwszą połowę roku być opodatkowani w formie ryczałtu, a drugą połowę wg skali podatkowej.

Stąd podatnicy, którzy aktualnie są na ryczałcie będą mogli dokonać zmiany opodatkowania na skale dla całego 2022 r.  albo będą mogli przez pół roku korzystać z ryczałtu a przez drugą połowę roku 2022 r.  ze skali podatkowej. Podatnicy, którzy zdecydują się na zmianę ryczałtu na skalę będą zobowiązani do tego aby do 22 sierpnia 2022 roku złożyć oświadczenie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego o rezygnacji z opodatkowania ryczałtem przychodów osiągniętych w okresie od 1 lipca 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku

Polski Ład 2.0: Nowa skala podatkowa za 2022 r. i kwota zmniejszająca podatek (projekt zmian) - PIT.pl

Zmiana formy opodatkowania w trakcie roku - Polski ład 2.0

Źródło: shutterstock

Nie każda forma opodatkowania będzie do zmiany

Podatnicy będą mogli zmienić formę opodatkowania jedynie na zasady ogólne. Nie będzie możliwości zmiany na ryczałt lub na podatek liniowy. Podatnicy którzy aktualnie rozliczają się ryczałtowo lub korzystają z podatku liniowego będą mogli wybrać jedynie zasady ogólne.

Składka zdrowotna w Polskim Ładzie 2.0, policzyliśmy ile zyskają przedsiębiorcy - PIT.pl

Jeden termin rozliczeń za 2022 r.

W związku z możliwością zmiany formy opodatkowania podatnicy będą mieli obowiązek rozliczenia się z fiskusem do 30 kwietnia 2023 roku.  Obowiązek ten będzie dotyczył wszystkich podatników, niezależnie od tego czy dokonają zmiany formy opodatkowania. Stąd osoby, które rozliczają się na ryczałcie i na karcie podatkowej zyskają więcej czasu na złożenie deklaracji rocznej. Aktualnie obowiązujące przepisy przewidują różne terminy dla rozliczeń podatkowych. Podatnicy rozliczający się ryczałtowo musieli dotąd składać PIT do 28 lutego, a osoby na karcie podatkowej do 31 stycznia.

Zmiany w PIT dla przedsiębiorców i pracodawców od 1 lipca 2022 r. - PIT.pl

Czy warto zmienić formę opodatkowania?

Podatnicy, którzy na początku roku zdecydowali się na ryczałt czy podatek liniowy mogą czuć się oszukani. Jednak czy obniżka PIT do 12 proc. może być dla nich korzystna?

Podatek liniowy

Podatnicy rozliczający się w ramach podatku liniowego w związku ze zmianami Polskiego ładu 2.0 mogą zmienić formę opodatkowania za 2022 r. wybierając skalę podatkową. Wystarczy że po zakończeniu 2022 r.  do 30 kwietnia 2023 złożą fiskusowi zamiast PIT-36L  PIT-36.

Zmiana formy opodatkowania dla podatnika na ryczałcie

Podatnicy rozliczający się ryczałtem ewidencjonowanym z kolei mogą dwojako zmienić formę opodatkowania. Mogą po zakończeniu roku tak jak liniowcy złożyć zamiast PIT-28 PIT-36. Mogą też wybrać że do 30 czerwca 2022 r. pozostają na ryczałcie a od 1 lipca przechodzą na zasady ogólne, wówczas będą składać dwie deklaracje za 2022 r. Rozliczą pół roku na ryczałcie, a pozostałe pół roku na zasadach ogólnych.

Czy zmiana formy opodatkowania może się opłacać - podatek liniowy

Każdy z podatników musi samodzielnie przeanalizować swoją sytuacje. Nie dla każdego zmiana formy opodatkowania będzie opłacalna. Trzeba pamiętać że 12 proc. stawka PIT obowiązuje w przypadku tylko I progu podatkowego. Osoby rozliczające się liniowo płacą 19% PIT, ale zwykle są to podatnicy, którzy przekraczają I próg podatkowy. Obniżka PIT do 12 proc. mogłaby się wydawać kusząca. Jednak podatnicy na podatku liniowym płacą niższą składkę zdrowotną niż podatnicy na opodatkowani wg zasad ogólnych. W tym przypadku mając na uwadze, że podatnicy liniowi uzyskują duże dochody nowa składka zdrowotna może być dla nich większym obciążeniem.  W przypadku zmiany formy opodatkowania trzeba wziąć pod uwagę korzyści płynące z rozliczania się na zasadach ogólnych. Korzystając z tej formy opodatkowania można skorzystać ze wspólnego rozliczania się z małżonkiem czy skorzystania z ulg podatkowych, których nie można zastosować w PIT-36L.

Jak wyjaśnia Mariusz Korzeb, doradca podatkowy: "Przedsiębiorcy, którzy przed 1 lipca 2022 r. opłacali ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, będą mogli do 22 sierpnia 2022 r. złożyć oświadczenie o rezygnacji z tej formy opodatkowania przychodów osiągniętych od 1 lipca do końca 2022 roku.  Złożenie takiego oświadczenia będzie równoznaczne z utratą prawa do opłacania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i obowiązkiem opodatkowania dochodów osiągniętych w drugiej połowie 2022 r. według skali podatkowej. W konsekwencji podatnik obowiązany będzie m.in. zaprowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz sporządzić spis z natury na dzień 1 lipca 2022 r. Zmiana może okazać się opłacalna przede wszystkim dla tych przedsiębiorców, którzy szacują, że w drugiej połowie 2022 r. nie przekroczą pierwszego progu podatkowego. Niemniej jednak, aby podjąć świadomą decyzję, każdy przedsiębiorca powinien dokonać samodzielnej kalkulacji swoich rozliczeń. Może okazać się bowiem, że dla ryczałtowców na niskiej stawce korzystniejsze będzie pozostanie na dotychczasowej formie opodatkowania. Swego rodzaju pułapką może okazać się, że rezygnacja z ryczałtu w trakcie roku, podobnie jak utrata prawa do ryczałtu, oznaczać będzie dla podatnika brak możliwości rozliczenia się wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko".

Ryczałt a zmiana formy opodatkowania

Podobnie podatnicy rozliczający się w formie ryczałtu muszą przeanalizować swoją sytuacje. Przedsiębiorcy, którzy płaca wyższe stawki ryczałtu 17 czy 15% mogą mieć wątpliwości czy zmiana formy opodatkowania nie jest dla nich korzystna. Jednak ja w przypadku podatników rozliczających się liniowo trzeba przeanalizować kwestie dotyczące opłacania składki zdrowotnej. Również w tym przypadku może się okazać, że składka zdrowotna będzie znacząco wyższa niż w przypadku pozostania na ryczałcie.

Przykład

Pan Marcin uzyskuje ok 20 tys. przychodu miesięcznie i  płaci 559 zł składki zdrowotnej. Podatnik rozważa zmianę formy opodatkowania, przyjmując, że ma ten sam przychód i 4000 zł kosztów miesięcznie będzie musiał w przypadku przejścia na skalę podatkową zapłacić prawie 1500 zł składki zdrowotnej. Prawie o 1000 zł więcej niż w przypadku pozostania na ryczałcie.  W przypadku zmiany formy opodatkowania będzie musiał wyrównać w ZUS różnice w opłacanej dotąd składce zdrowotnej a to może oznaczać nawet 12 000 złoty dopłaty.Dlatego też pomimo ulg w postaci odliczania składki zdrowotnej dla liniowców i ryczałtowców, podatnicy Ci bardzo dokładnie muszą zastanowić się czy zmiana formy opodatkowania im się opłaca.

Stad księgowe, doradców podatkowych i biura rachunkowe czeka dodatkowa praca w postaci analizowania i obliczania dochodów podatników, którzy rozważają zmianę formy opodatkowania.  

Polski ŁadPłatnik PITRyczałtPIT-36Podatki 2022Formy opodatkowaniaFormy zatrudnieniaKsięgowość