Podatnicy liniowy stracą na Polskim Ładzie. Nowa kwota wolna od podatku nie dla nich

Katarzyna Sudaj

Opodatkowanie 19 proc. podatkiem liniowym PIT nie zakłada korzystania z kwoty wolnej od podatku. Mimo zwiększenia obciążeń podatkowo-składkowych dla tej grupy przedsiębiorców (brak możliwości odliczenia 9 proc. składki zdrowotnej) – nie obejmie ich nowa 30 tys. kwota wolna od podatku.


Źródło: FORUM

Choć tydzień temu podczas ogłoszenia konwencji programowej PiS przekonywano, że nowa wyższa kwota wolna od podatku to zysk i korzyść dla wszystkich podatników, to zapomniano chyba o grupie przedsiębiorców opodatkowanych podatkiem liniowym. Bo oni nie korzystają z kwoty wolnej od podatku, więc jej podniesienie nie zmniejszy ich podatków. Potwierdziło to ministerstwo finansów – nowa 30 tys. zł kwota od podatku będzie skierowana tylko do podatników opodatkowanych na zasadach ogólnych 17 i 32 proc. PIT. Natomiast forma liniowa to stosowanie stawki podatku 19% niezależnie od wartości zarobku uzyskanego z działalności gospodarczej. O działalnościach opodatkowanych podatkiem liniowym i ryczałtowym zapomniano.

Kim są podatnicy liniowi?

Szacuje się, że zapowiadany brak możliwości odliczenia zapłaconych składek zdrowotnych od podatku PIT dotknie ok. 700 tys. mikrofirm opodatkowanych podatkiem liniowym. Chyba, że zmienią oni formę opodatkowania z początkiem 2022 roku. Jednak o tym, co jest to korzystana zmiana – zależy indywidualny poziom dochodów (czy wpada się w drugi próg skali podatkowej i konieczność zapłaty 32 proc. PIT).

Podatek liniowy mogą wybrać wyłącznie podatnicy rozliczający przychody z działalności gospodarczej. Opłacalny będzie on przede wszystkim dla tych, których zarobki są wysokie oraz tych, którzy nie muszą rozliczać się z małżonkiem oraz korzystać z ulg podatkowych. Jednak po zmianach zapowiedzianych w Polskim Ładzie, ci, co zarabiają najwięcej, najwięcej stracą.

Ile stracą przedsiębiorcy na podatku liniowym?

Gdyby rozważyć działalność opodatkowaną liniowo 19 proc. PIT (dla ułatwienia zakładając zerowe koszty), to przy 8 tys. zł przychodu miesięcznie składka zdrowotna wzrośnie z obecnej ryczałtowej (381,81 zł) do liczonej jako 9 proc. od dochodu netto (8.000 zł - 1.075,68 zł składki ZUS społeczne = 6.924,32 zł dochód netto), czyli 623,19 zł. Podatnicy liniowi zapłacą wtedy wyższą składkę na ubezpieczenie zdrowotne o 240 zł miesięcznie, a rocznie da to kwotę prawie 2,9 tys. zł, która uszczupli ich portfele. Na dodatek nie będą mogli jej odliczyć od podatku, więc i więcej podatku też zapłacą.

Obecnie 328,78 zł, czyli 7,75% zapłaconej składki zdrowotnej podlega odliczeniu - właśnie od podatku. W 2022 roku może nie być tego odliczenia, więc podatek miesięcznie wzrośnie z 986,84 zł do 1.315,62 zł. To prawie 330 zł podatku więcej co miesiąc. Doliczając prawie 240 zł więcej zdrowotnego, to mamy już wzrost o 570 zł miesięcznie obciążenia podatkowo-składkowego. Rocznie daje to prawie 6.850 zł straty na zmianach Polskiego Ładu dla opodatkowania podatkiem liniowym.

Kwota wolna od podatkuPolski ŁadRozliczenie rocznePIT-36Płatnik PITHOT