Podatek liniowy 2022 - rozliczenie w PIT 2023

Iwona Maczalska

Roczne rozliczenie uzyskanych dochodów w PIT 2023 muszą złożyć w US również podatnicy prowadzący działalność opodatkowaną podatkiem liniowym. Właściwą dla nich deklaracją jest PIT-36L. Rozliczenie PIT-36L w 2023 roku różni się jednak od rozliczenia w latach ubiegłych. 

Podatnicy opodatkowani podatkiem liniowym, podobnie jak ryczałtowcy oraz przedsiębiorcy na skali, muszą rozliczyć uzyskane dochody w trakcie sezonu rozliczeń podatku PIT. W przeciwieństwie do pozostałych form opodatkowania liniowcy rozliczą się za pośrednictwem PIT-36L, w terminie do 2 maja. W 2023 roku warto jednak zachować ostrożność i dokładnie przyjrzeć się swoim dochodom za 2022 rok.

Rozliczenie PIT-36L za 2022 rok

Źródło: shutterstock

Podatek liniowy a zmiany w rozliczeniu dochodów za 2022 rok

Już od wielu lat przedsiębiorcy na podatku liniowym nie musieli zastanawiać się nad rodzajem deklaracji, za pośrednictwem której rozliczą swój podatek PIT. Przeznaczoną dla nich deklaracją był PIT-36L. W 2022 roku przedsiębiorcy mogą jednak rozliczyć się również na druku PIT-36. Dlaczego?

Za sprawą znowelizowanych przepisów Polskiego Ładu liniowcy mają prawdo do zmiany formy opodatkowania swojej działalności wstecz – za cały 2022 rok. Mogą to zrobić właśnie w sezonie rocznych rozliczeń podatku PIT, przy czym jedyną możliwą do zmiany formą opodatkowania jest skala podatkowa (zasady ogólne). Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy po przeanalizowaniu uznanych w 2022 roku dochodów uznają, że korzystniejszą dla nich formą opodatkowania jest skala podatkowa, mają prawo opodatkować nią wszystkie dochody w 2022 roku. Aby to zrobić w sezonie rocznych rozliczeń podatku PIT, który potrwa do 2 maja nie rozliczają się na składanej dotychczas deklaracji PIT-36L, lecz na druku PIT-36 właściwym dla opodatkowania na zasadach ogólnych. Złożenie PIT-36 zamiast PIT-36L będzie jednoznaczne ze zmianą formy opodatkowania wstecz za cały 2022 rok z podatku liniowego na zasady ogólne.

 

Wspólne opodatkowanie małżonków w PIT również na podatku liniowym

Możliwość zmiany formy opodatkowania u przedsiębiorców na podatku liniowym, to nie jedyna zmiana, jaka ma zastosowanie w 2023 roku. Za sprawą Polskiego Ładu wspomniani podatnicy mogą również skorzystać ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem, który prowadzi działalność opodatkowaną podatkiem liniowym. Nowe przepisy oddzieliły bowiem prawo do wspólnego rozliczenia małżonków od samego wyboru opodatkowania w formie podatku liniowego. Ustawodawca wprowadził jednak warunek. Liniowiec może rozliczyć się wspólnie z małżonkiem pod warunkiem, że w 2022 roku nie uzyskał żadnych dochodów opodatkowanych podatkiem liniowym oraz nie poniósł żadnych kosztów z tego tytułu. Więcej o wspólnym rozliczeniu w poradniku ,, Rozliczenie PIT wspólne z małżonkiem 2022/2023”.

 

PIT-36L wersja obowiązująca w 2023 roku

Podatnicy rozliczający dochody za 2022 rok muszą zwrócić uwagę na wersję druku PIT-36L obowiązującego do dochodów za 2022 rok.  W 2023 roku rozliczyć się należy na wersji 19. wspomnianego druku. Druk ten można wypełnić samemu i dostarczyć do urzędu skarbowego. Można skorzystać również z usługi e-deklaracje bądź prywatnych programów do rozliczeń PIT. Zespół PIT.pl poleca bezpłatny program e-pity, który poprowadzi Cię krok po kroku po Twojej deklaracji PIT-36L oraz pomoże uwzględnić ulgi i odliczenia. Program można pobrać poniżej:

 

Jak bezbłędnie rozliczyć PIT-36L?

Podatnicy chcący samodzielnie rozliczyć PIT-36L mogą skorzystać z broszury Ministerstwa Finansów, która została dostosowana do zmian Polskiego Ładu. Opisuje ona zasady wypełniania poszczególnych rubryk druku PIT-36L oraz dokonywania różnego rodzaju wyliczeń.

Broszura rozliczania PIT-36L za 2022 rok dostępna jest tutaj.

Podatek liniowyPIT-36Polski ŁadFormy opodatkowaniaRozliczenie roczne