Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

PIT za 2022: Jak uniknąć pułapek przy wypełnianiu zeznania podatkowego na ostatnią chwilę?

Ewelina Czechowicz

Osoby, które pozostawiły rozliczenie PIT na ostatnie dni, mogą spotkać przykre niespodzianki. Przypominamy jak nie popełnić błędów i na co uważać przy rozliczeniu rocznym.
Już 2 maja 2023 r. upływa termin na złożenie rocznego zeznania za 2022 r. Przy jego sporządzaniu na ostatnią chwilę może być nerwowo. Tylko wczoraj przez wiele godzin nie działała usługa Twój e-pit. Na niezorientowanych czeka też sporo nowości i pułapek.

1. Sprawdź swój PIT – Ty za niego odpowiadasz

Po wprowadzeniu zmian w ramach Polskiego ładu na podatników czeka wiele nowości w rozliczeniu za 2022 r. Nowe ulgi podatkowe, nowe funkcje w usłudze Twój e-PIT. Jednak nie dla każdego KAS przygotowała zeznanie i nie każdy PIT zatwierdzi się sam. Do tego nie każdy gotowy PIT jest bezbłędny albo wypełniony zgodnie z naszymi oczekiwaniami.

PIT 2022. Jakie ulgi można odliczyć od podatku? O tych warto pamiętać - Bankier.pl

2. Sprawdź, czy masz zwrot, czy dopłatę

W e-Urzędzie skarbowym możemy zweryfikować swoje zeznanie podatkowe. Zwrot podatku fiskus oznaczył kolorem zielonym. Na czerwono jest zaznaczona konieczność dopłaty podatku. Przelew do fiskusa powinien dotrzeć do 2 maja. Stąd warto zainteresować się swoim zeznaniem. W przypadku konieczności dopłaty warto sprawdzić, czy nie ma jakichś ulg i preferencji, które pozwolą zmniejszyć podatek do zapłaty lub uniknąć jego zapłaty. Ulgi i preferencje w większości przypadków musimy dodać w e-Urzędzie sami. Fiskus nie wie, czy w 2022 r. mieliśmy wydatki na Internet, przekazywaliśmy darowizny czy dokonywaliśmy termomodernizacji. Zmian też często wymaga PIT, w którym fiskus odlicza ulgę na dzieci.
1, 2 lub 3 zwroty podatku od fiskusa w 2023 r. Wszystko co musisz wiedzieć o swoim zwrocie - PIT.pl

5 sposobów na zapłatę podatku z PIT za rok 2022 - PIT.pl

3. Sprawdź, czy twój PIT uwzględnia wszystkie dochody

W e-urzędzie skarbowym warto sprawdzić, czy PIT uwzględnia wszystkie nasze dochody z 2022 r. Może się zdarzyć tak, że płatnik nie przekazał PIT-11 do urzędu skarbowego lub fiskus jeszcze nie wprowadził deklaracji do systemu. Dlatego też przy przygotowaniu zeznania należy zweryfikować czy wszystkie deklaracje znajdują się w Twój e-PIT i zostały wprowadzone do deklaracji przygotowanej przez fiskusa.
Co zrobić kiedy brakuje PIT-11 w Twój e-PIT? Należy ustalić, czy deklaracja trafiła do urzędu skarbowego. Mogło się zdarzyć tak, że pracodawca nie wysłał z jakiegoś względu deklaracji lub nie została ona wprowadzona do usługi Twój e-PIT z uwagi na przykład na błędny pesel, lub nip podatnika. Jeżeli nie została ona dodana, i się nie pojawia, a posiadamy PIT-11 trzeba dane z niego wprowadzić do systemu ręcznie.

PIT 2021/2022 - Co zrobić, gdy nie dostałem PIT-11? - PIT.pl - PIT.pl

4. Sprawdź, czy fiskus rozliczył też Ciebie

Trzeba pamiętać, że nie wszyscy są rozliczani przez fiskusa. W e-Urzędzie skarbowym swoich zeznań podatkowych nie znajdą przedsiębiorcy. Osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą ręcznie przygotować swoje zaznanie.

Fiskus przygotował zeznania podatkowe, ale Twój e-PIT nie dla przedsiębiorców - PIT.pl

5. Pamiętaj fiskus nie rozlicza małżonków

W Twój e-PIT podatnik ma możliwość zdecydować czy chce rozliczyć się samodzielnie, czy ze współmałżonkiem. Zaproponowane zeznanie w usłudze Twój e-PIT jest wypełnione dla każdego podatnika indywidualnie, stąd osoby, które chcą rozliczyć się z małżonkiem muszą dokonać wyboru nawet jeśli wcześniej również rozliczali się wspólnie. Chcąc rozliczyć się, z żoną lub mężem trzeba wpisać PESEL współmałżonka, podać przychód za 2021 i 2022 r. oraz kwotę nadpłaty, którą przekazał fiskus za zeznanie za 2021 r. lub kwotę podatku, którą podatnik był zobowiązany zapłacić za 2021 r.

Wspólne rozliczenie PIT z małżonkiem za 2022 rok. Kiedy to się opłaci? – policzyliśmy - PIT.pl

PIT 2022: Jak uniknąć pułapek przy wypełnianiu zeznania podatkowego na ostatnią chwilę

Źródło: Shutterstock

6. Pamiętaj fiskus nie rozliczy samotnego rodzica z dzieckiem

Tożsama sytuacja występuje kiedy podatnik jest osobą samotnie wychowującą dziecko i chce się rozliczyć z dzieckiem. Tu również trzeba dokonać modyfikacji deklaracji samodzielnie.

Sprawdź, czy 1,5 % trafi do wybranej OPP Podatnicy rozliczający swoje zeznanie za 2022 r. mają możliwość przekazania 1,5 % dla wybranej OPP. W zeznaniu przygotowanym przez KAS ustawiona jest ta sama organizacja, którą podatnik wskazał się w rozliczeniu za ubiegły rok. Jeżeli nie chcemy zmieniać OPP wystarczy zaakceptować wybór. W przypadku chęci zmiany należy wpisać nr KRS OPP, którą wybieramy aktualnie. Aby zmienić tylko cel szczegółowy, należy wybrać opcję "Zmieniam organizację" i nie zmieniając numeru KRS, edytować tylko informacje o celu szczegółowym. W sytuacji kiedy po raz pierwszy zamierzamy przekazać 1,5 proc., na platformie Twój e-PIT należy wówczas z listy wybrać numer KRS OPP, którą chcemy wesprzeć, wskazać cel szczególny i zaznaczyć zgodę (dobrowolnie) na przekazanie wybranej przez nas organizacji informacji o 1,5 proc.

7. Sprawdź, czy podałeś numer konta

Przed zaakceptowaniem deklaracji podatkowej składanej za 2022 r. należy również zweryfikować numer rachunku bankowego. Szczególnie ważne jest to w sytuacji kiedy chcemy dostać szybko zwrot podatku. Nieaktualny lub błędny numer rachunku bankowego może wydłużyć czas oczekiwania na nadpłatę od fiskusa.

8. Sprawdź czy wszystkie dane są poprawne

Zanim zatwierdzi Twój PIT fiskus sprawdź, czy wszystkie dane są poprawne. Jeżeli nie dokonaj zmian i wyślij zeznanie do urzędu skarbowego. 

Nie sprawdziłeś jeszcze PIT za 2022 rok? Nie zatwierdziłeś? Sprawdź, co za to grozi - PIT.pl

9. Korzystaj z programów do wypełniania PIT 

Po reformie podatkowej warto srawdzić PIT w programie do wypełniania, np. programie e-pity.pl 

Program ten jest tak zaprojektowany, aby pomóc Ci w wypełnianiu PIT i automatycznie obliczyć kwoty podatku. W kreatorze dodasz wszystkie ulgi oraz przekażesz 1,5 proc. podatku.

rozliczenie e-pity.pl

Źródło: e-pity

10. Jeżeli nie jesteś pewien czy PIT jest poprawny skorzystaj z pomocy profesjonalisty

Jeżeli masz wątpliwości co do rozliczenia.  Skorzystaj z pomocy doradcy podatkowego - Jeśli nie jesteś pewien, jak wypełnić PIT, skorzystaj z usług doradcy podatkowego, który może pomóc Ci w wypełnieniu formularza albo zleć jego sporządzenie w biurze rachunkowym. Nie warto odkładać zeznania na ostatnią chwilę, by nie zostać sameu bez pomocy w dniu 2 maja 2023 r. 

Twój e-PITWspólne rozliczenie PITPłatnik PITOdliczenia w PITPIT-36PIT-37Formy opodatkowania