Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

1, 2 lub 3 zwroty podatku od fiskusa w 2023 r. Wszystko co musisz wiedzieć o swoim zwrocie

Ewelina Czechowicz

Po reformie Polskiego ładu niektórzy podatnicy mogą liczyć na dodatkowy zwrot podatku. Fiskus w ramach rekompensaty za niekorzystne zmiany dla osób ze średnimi zarobkami wypłaca tak zwany hipotetyczny podatek należny (HPN). Trzeba pamiętać, że rekompensata jest jednorazowa i więcej się nie zdarzy.  Dopłatę do PIT dostaje tylko część podatników. Sprawdź, czy jesteś w tym gronie i przysługują Ci dodatkowe pieniądze z urzędu skarbowego?

Wielu podatników otrzymało już list z urzędu skarbowego, w którym fiskus informuje o dodatkowym zwrocie podatku za 2022 r. Podatnicy, którzy otrzymali takie pismo to grupa osób, której przysługuje rekompensata za zmiany wprowadzone w ramach reformy Polskiego ładu. Są to podatnicy, którzy już dokonali rozliczenia za ubiegły rok. Hipotetyczny podatek należny jest wyliczany przez urząd skarbowy stąd właśnie korespondencja, która jest dla wielu zaskoczeniem.

Jeden przelew od fiskusa

Zwykle podatnicy zwrot podatku otrzymują w jednym przelewie. Niekiedy jednak zdarza się, że wypłat jest więcej, ma to miejsce kiedy fiskus dokonuje rozliczenia nie tylko z nadpłaty podatku. Jeden przelew od fiskusa to zwrot nadpłaconego podatku i taki otrzymują zwykle Ci podatnicy, którzy nadpłacili zaliczki na podatek dochodowy.

Jeden zwrot podatku za 2022 r.

Źródło: zdjęcie nadesłane przez czytelnika PIT.pl

Kto może liczyć na dwa przelewy od fiskusa?

Najczęściej dwa przelewy otrzymują rodzice. Oni bowiem często otrzymują zwrot podatku oraz zwrot z ulgi na dzieci. Przelewy są wówczas osobno opisane. Przelew dotyczący ulgi na dzieci jest opisany osobno symbolem ULG-1. 

Dwa zwroty z PIT w e-Urzędzie Skarbowym

Źródło: opis zwrotów w e-Urzędzie Skarbowym, dane otrzymane od czytelnika PIT.pl

Dodatkowy zwrot podatku za 2022 rok

Na dodatkowy zwrot od fiskusa mogą liczyć podatnicy, którzy w 2022 roku osiągnęli przychody od 68 412 zł do 133 692 zł, oraz rozliczyli się na drukach PIT-36 lub PIT-36S lub PIT-37. Przychody podatnika muszą pochodzić ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy lub z pozarolniczej działalności gospodarczej. Rozliczając zeznanie roczne w programie e-pity.pl możemy sprawdzić, czy otrzymamy dodatkowy zwrot podatku za 2022 r. 

Ulga dla klasy średniej w programie e-pity.pl

Źródło: podatek hipotetyczny w programie e-pity.pl

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity 2022.

Nie musisz znać się na PIT-ach. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.

List od fiskusa z wyliczeniem ulgi średniej otrzymają tylko Ci podatnicy, dla których podatek hipotetyczny okaże się niższy niż podatek należny wykazany przez podatnika w złożonym zeznaniu. W takiej sytuacji otrzymają oni pisemną informację, która zostanie wysłana pocztą lub za pośrednictwem e-Urzędu Skarbowego – jeśli podatnik wyraził zgodę na otrzymywanie korespondencji przez e-Urząd Skarbowy. Trzeba pamiętać, że podatnicy zwrot otrzymają tylko za 2022 rok. Dodatkowych zwrotów w przyszłości nie będzie i to właśnie te osoby, które aktualnie otrzymują pisma od fiskusa, ponoszą jej największy ciężar. Za 2023 rok Ci podatnicy zapłacą wyższy podatek w pierwszym progu, zamiast 18,75 proc. jak było w 2021 roku będzie to 21 proc. z uwagi na nieodliczalną składkę zdrotowtną, która stała się nową daniną. 

1, 2 lub 3 zwroty od fiskusa za 2023 rok

Źródło: Shutterstock

Kiedy podatnik otrzymuje zwrot podatku za 2022 rok?

W sytuacji kiedy zeznanie jest prawidłowo rozliczone należny zwrot lub zwroty z urzędu skarbowego podatnik otrzymuje w zależności od formy złożonego rozliczenia:

1.    W terminie do 30 dni, jeżeli rozliczył się elektronicznie i zaznaczył w zeznaniu, że posiada Kartę Dużej Rodziny

2.    w terminie do 45 dni, jeżeli PIT złożył zeznanie przez Internet

3.    w terminie do trzech miesięcy, jeżeli rozliczenie nastąpiło w formie papierowej.

Do kiedy trzeba rozliczyć się z fiskusem?

Trzeba pamiętać o terminie, w jakim należy przygotować zeznanie podatkowe. W 2023 roku termin ten upływa 2 maja 2023 r. W sytuacji kiedy podatnik nie uwzględni swoich odliczeń, będzie musiał złożyć korektę deklaracji i tym samym zwrot podatku otrzyma z opóźnieniem.

Podatki 2023Rozliczenie roczneWspólne rozliczenie PITUlga dla klasy średniejUlga na dzieci