Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

I Komunia a podatek od prezentów - jak uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek

Ewelina Czechowicz

Maj to sezon komunijny. Dzieci coraz częściej otrzymują coraz bardziej wartościowe prezenty. Często jest to gotówka czy drogi sprzęt elektroniczny. Kiedy należy zapłacić podatek od prezentu komunijnego?  Jaki są kwoty wolne od podatku i kiedy można otrzymać zwolnienie z zapłaty podatku? – wyjaśniamy

Podatek dochodowy od darowizn, w tym również od prezentów na I Komunię, płaci zwykle obdarowany, czyli osoba, która otrzymuje prezent. Za dziecko taki podatek w sytuacji kiedy darowizna przekracza próg podatkowy powinni zapłacić rodzice. 

Podatek od prezentu na I Komunie

Laptop, zegarek, konsola, rower, gotówka to najpopularniejsze prezenty na I komunie świętą. Dzieci otrzymują też coraz częściej wycieczki, kursy językowe czy drogie telefony. Które prezenty trzeba zgłosić fiskusowi? Kiedy nie trzeba będzie płacić podatku od darowizny? – tłumaczymy

I Komunia a podatek od prezentów - jak uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek

Źródło: Shutterstock

Prezent na Komunie to darowizna

Prezenty, które otrzymują dzieci z okazji I komunii stanowią darowiznę. W związku z tym ważne jest od kogo dziecko otrzymuje prezent. W tym miejscu trzeba sprawdzić, bowiem grupę podatkową i tak w podatku od spadku i darowizn:

  •  grupę I stanowią– małżonek, zstępny, wstępny, pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha i teściowie;
  • grupę II stanowią– zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych;
  • grupę III stanowią – pozostałe osoby.

Po ustaleniu od kogo dziecko dostało prezent ważna jest jego wartość. W 2023 roku kwoty wolne od podatku wnoszą:

  • dla I grupy podatkowej- 10 434 zł
  • dla II grupy - 7878 zł
  • dla III grupy podatkowej– 5308 zł

W tym miejscu należy wskazać, że do wskazanych limitów wlicza się nie tylko ostatnią darowiznę przekazaną z okazji komunii, ale także wszystkie darowizny od jednej osoby z okresu 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie. Stąd np. jeżeli dziecko otrzymywało wcześniej prezenty od dziadków czy wujostwa trzeba pamiętać o powyższych limitach.

Podatek nie zostanie nałożony kiedy darowizna zostanie zgłoszona fiskusowi

Trzeba też pamiętać, że prezenty i darowizny przekazywane w najbliższej rodzinie mogą zostać zwolnione z podatku pod warunkiem zgłoszenia ich fiskusowi. Jeżeli dziecko otrzyma drogi prezent od rodziców czy dziadków, a jego wartość przekracza 10 434 zł brutto można uzyskać zwolnienie podatkowe. Żeby je otrzymać należy dokonać zgłoszenia darowizny. W tym celu należy w ciągu sześciu miesięcy od dnia otrzymania prezentu złożyć druk SD-Z2. Za małoletnie dziecko zgłoszenie składają rodzice lub opiekunowie.  Jednocześnie w przypadku prezentu przekazywanego w gotówce warto zadbać, by prezent został przelany na konto bankowe.  zgłoszenie to realizują oczywiście rodzice, względnie opiekunowie prawni w imieniu dziecka. Ważne też, aby był to prezent w postaci gotówki, którą da się np. przelać na konto bankowe, wówczas zgłaszający darowiznę będzie miał dowód przelewu jako dowód, który przedstawi fiskusowi.

Prezenty na komunie – kto płaci podatek?

W przypadku kiedy prezent od rodziców chrzestnych, którzy są ciocią czy wujkiem dziecka nie przekracza kwoty 7878 zł nie jest objęty obowiązkiem zgłoszenia fiskusowi. W sytuacji kiedy przewyższa tą kwotę rodzice dziecka zgłaszają darowiznę  na formularzu SD-3 i zobowiązani są do zapłaty podatku. W sytuacji kiedy osoba, która przekazuje prezent dziecku należy do III grupy podatkowej i prezent przewyższa kwotę  5308 złotych brutto również należy zgłosić i zapłacić podatek.

Podatku nie zapłacą jedynie rodzice dziecka w sytuacji kiedy dziecko otrzymało prezent od osób z I grupy podatkowej i :

  •  kwota prezentu nie przekracza 10 434 złotych brutto
  • kwota przekracza kwotę 10 434, ale prezent w ciągu 6 miesięcy od otrzymania go zostanie zgłoszony fiskusowi.

Darowizna i spadekPodatki 2023