Umowa na zastępstwo a ciąża - zwolnienie lekarskie, prawo do urlopu oraz świadczeń

Ruszył rządowy program e-PIT, jednak przedsiębiorcy nie znajdą w e-urzędzie skarbowym swoich zeznań podatkowych. Fiskus nie rozliczy podatku za firmy w usłudze Twój e-PIT. Przedsiębiorcy nie mogą też liczyć na szybki zwrot podatku. Najpierw sami muszą przygotować zeznanie. Warto dobrze to przemyśleć, w tym roku bowiem niektórzy podatnicy rocznym PIT mogą jeszcze zmienić formę opodatkowania.
Od 15 lutego 2023 r. można złożyć PIT przez e-Urząd Skarbowy. Jednak nie wszyscy znajdą w nim swoje zeznania. Rok 2022 był wyjątkowy, pełen zmian podatkowych dlatego, zanim przedsiębiorca się rozliczy, warto rozważyć wg jakich zasad złożyć PIT.
W ramach zmian, jakie wprowadziła reforma podatkowa, podatnicy rozliczający się w 2022 roku ryczałtowo lub liniowo mają prawo do wstecznej zmiany formy opodatkowania. Jednak taka zmiana może być pełna pułapek. Trzeba sprawdzić, czy przejście na zasady ogólne nie sprawi, że trzeba będzie dopłacić do ZUS składek zdrowotnych. Trzeba też policzyć wysokość zaliczek odprowadzanych w trakcie roku fiskusowi. Zmiana formy opodatkowania może być korzystna dla tych podatników, których małżonek miał niskie dochody lub ich nie uzyskiwał wcale i podatnik skorzysta ze wszystkich przysługujących mu ulgach i preferencjach podatkowych.
Źródło: e-Urząd skarbowy
Tegoroczne PIT-y zaskoczą podatników. Lepiej nie polegać w ciemno na rządowym programie
Źródło: shutterstock
W ramach usługi Twój e-PIT udostępnione zostały przez resort finansów zeznania podatkowe PIT-37 i PIT-38, które są najczęściej wypełniane. Dodatkowo podatnicy znajdą tam PIT-28 oraz PIT-36 z wyłączeniem przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej oraz oświadczenie PIT-OP o przekazaniu 1,5 proc. podatku organizacji pożytku publicznego. Nowością jest PIT-DZ - informacja o danych dzieci uprawniających do ulgi dla rodzin 4+. Co ważne, jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2022 r., do 2 maja br. (30 kwietnia to niedziela), zostanie ono automatycznie zaakceptowane.
Rok 2022 r. był dla większości przedsiębiorców z uwagi na pandemię koronawirusa bardzo trudny. Przedsiębiorcy, którzy chcieliby szybko złożyć swoje roczne deklaracje PIT-36 lub PIT-36L dla podatku liniowego, nie mogą liczyć na to, że szybko otrzymają zwrot podatku. Termin na jego zwrot będzie liczony, bowiem od 15 lutego 2023 r. Dodatkowo fiskus sprawdzi czy podatnikowi nie należy się ulga dla klasy średniej. Trzeba też pamiętać, że fiskus ma trzy miesiące na dokonanie zwrotu, kiedy podatnik złożył deklarację papierową. Przy zeznaniach elektronicznych podatnik zwrot otrzyma w terminie do 45 dni lub 30 dni, kiedy posiada kartę dużej rodziny.
5 powodów, dla których warto rozliczyć elektronicznie PIT - PIT.pl
Termin na zwrot podatku powiązany jest z akcją Twój e-PIT, czyli przygotowywaniem zeznań rocznych przez skarbówkę. Właśnie 15 lutego dostaną je m.in. pracownicy, zleceniobiorcy, wykonujący umowy o dzieło albo osoby, które osiągnęły przychody z najmu. Jednak przedsiębiorcy nie znajdą swoich zeznań rocznych w usłudze Twój e-PIT w 2022 r. PIT-36, PIT-36L czy PIT-28 przedsiębiorcy należy rozliczyć samodzielnie.
Twój e-PITFormy opodatkowaniaPIT-36ZUSKsięgowośćRyczałtPodatek liniowyRolowanie zaliczekUlga dla klasy średniej