Czy PIT-36L pojawi się w usłudze Twój e-PIT oraz aplikacji e-Deklaracje?

Ewelina Czechowicz

Ministerstwo Finansów we wtorkowym komunikacie poinformowało, że do piątku 26 marca br. planuje udostępnić elektroniczny formularz PIT-36L za 2020 rok w usłudze Twój e-PIT oraz aplikacji e-DeklaracjeJednak komunikat resortu finansów pojawił się tylko na chwilę i znikł. Czy przedsiębiorcy będą mogli rozliczyć się z pomocą e-urzędu?

Na rozliczenie PIT-36 czeka ponad 700 tys. podatników. Aktualnie link do komunikatu MF jest nieaktywny. Zapytliśmy resort finansów o formularz PIT-36. W odpowiedzi na zapytanie redakcji PIT.pl MF wskazał, że:

"przedsiębiorcy mogą wysłać PIT poprzez system e-Deklaracje. Elektroniczne formularze PIT-36 oraz PIT-36L zostały opublikowane na stronie podatki.gov.pl:

https://www.podatki.gov.pl/pit/e-deklaracje-pit/dla-osob-prowadzacych-dzialalnosc-gospodarcza/#PIT-36

https://www.podatki.gov.pl/pit/e-deklaracje-pit/dla-osob-prowadzacych-dzialalnosc-gospodarcza/#PIT-36L

 

Natomiast w usłudze Twój e-PIT są dostępne, przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową, zeznania PIT-36 dla osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej, ale składają te zeznania z uwagi na uzyskiwane przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, rozliczanych poza działalnością gospodarczą".

Z danych MF wynika, że z PIT-36 w ubiegłym roku rozliczyło się prawie 702 tys. podatników. Dla porównania w 2019 roku było to ponad 629 tys. podatników.

PIT-36 nie zaakcepceptuje się automatycznie w twój e-PIT, muszisz złożyć go sam

PIT-36L w usłudze Twój E-pit od piątku
Źródło: shutterstock.com

Zeznania PIT-36 i PIT-36L obsługiwane w pierwszej kolejności

Zeznania składane na formularzu PIT-36, jak i PIT-36L za 2020 r. mają być obsługiwane przez urzędy skarbowe w pierwszej kolejności - zapewnia resort finansów. 

Na zeznaniu PIT-36 rozliczają się podatnicy, którzy prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej. Deklaracje PIT-36L są skierowane do przedsiębiorców, którzy wybrali liniową formę opodatkowania.

Termin na złożenie zeznania podatkowego upływa 30 kwietnia.

PIT-36Twój e-PITRozliczenie roczneWspólne rozliczenie PITPodatek PITFormy opodatkowania