Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Do kiedy PIT-36 i PIT-37 za 2020 rok? Czy MF wydłuży termin składania rozliczeń?

Iwona Maczalska

W 2020 roku, z uwagi na panującą pandemię, podatnicy mogli liczyć na wydłużony termin składania rocznych rozliczeń PIT. Jaki termin rozliczeń PIT-36 i PIT-37 obowiązuje w 2021 roku? Czy podatnicy również zyskają więcej czasu na złożenie PIT?

Ministerstwo Finansów w 2020 roku wydłużyło podatnikom termin na składanie rocznych rozliczeń podatku PIT. Termin ten został przeniesiony na dzień 31 maja. Czy podobna sytuacja będzie miała miejsce w 2021 roku?

PIT-36 i PIT-37 za 2020 rok

Źródło: shutterstock

Do kiedy PIT za 2020 rok?

W świetle obowiązujących przepisów prawa, podatnicy na rozliczenie się ze skarbówką w zakresie rocznego podatku PIT, mają czas do 30 kwietnia.

Mówi o tym wprost art. 45 ust. 1 ustawy o PIT, zgodnie z którym podatnicy mają obowiązek składać urzędom skarbowym zeznanie, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie od dnia 15 lutego do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

PIT 2020. Czy MF da więcej czasu na rozliczenie?

Niestety nie mamy dobrych wiadomości. Aktualnie Ministerstwo Finansów nie przygotowało projektu przepisów, który podobnie jak w roku ubiegłym wydłużyłby czas na rozliczenie PIT za 2020 rok. Ubiegłoroczna zmiana terminu składania zeznań PIT, wynikała bezpośrednio z dużych ograniczeń pracy urzędów skarbowych (większość z nich uniemożliwiała odbycie osobistej wizyty). Ponieważ aktualnie praca urzędników skarbowych powróciła do norm sprzed pandemii wątpliwe jest, by Ministerstwo Finansów chciało ponownie wydłużyć termin na złożenie PIT za 2020 rok.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity 2022.

Nie musisz znać się na PIT-ach. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.

PIT-37 i PIT-36 przez Twój e-PIT. Zwróć uwagę na termin

Rozliczając się na deklaracji PIT-36 i PIT-37 za 2020 rok za pośrednictwem rządowej usługi Twój e-PIT, warto zwrócić uwagę na kluczową kwestię. Termin rozliczenia PIT przez Twój e-PIT również przypada 30 kwietnia, jednak jest jedna podstawowa różnica pomiędzy wspomnianymi deklaracjami. Deklaracje PIT-37 w Twój e-PIT zostaną automatycznie złożone 30 kwietnia, nawet jeśli podatnik o nich zapomni i osobiście nie zaakceptuje zeznania. Inaczej wygląda sytuacja z PIT-36. Deklaracja ta nie zostanie bowiem automatycznie zaakceptowana i przesłana do skarbówki 30 kwietnia. Podatnicy rozliczający się na PIT-36 muszą zatem pamiętać o rozliczeniu PIT-36 w swoim zakresie (w formie elektronicznej lub papierowej), bądź o uzupełnieniu danych i zaakceptowaniu PIT-36 w Twój e-PIT, najpóźniej dnia 30 kwietnia. Brak akceptacji deklaracji i brak rozliczenia PIT-36 w innym zakresie będzie oznaczało niezłożenie deklaracji PIT w obowiązującym terminie.

PIT-37PIT-36Rozliczenie roczne