5 czerwca 2023 r. to ostatni dzień na złożenie wniosku do ZUS o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej

Od stycznia do lipca 2022 r. w systemie podatkowym funkcjonowała ulga dla klasy średniej. Preferencja miała neutralizować negatywne zmiany w zakresie odliczania składki zdrowotnej, która de facto stała się podatkiem zdrowotnym i nową daniną nałożoną na podatników. Po obniżce PIT od 12 % obciążenia podatkowe nie wróciły do stanu z 2021 r. Jak likwidacja ulgi dla klasy średniej wpłynie na rozliczenia podatkowe i komu będzie się opłaciło skorzystać z tej preferencji? Wyjaśniamy.
Ulga dla klasy średniej straszyła skomplikowanym wynagrodzeniem, jednak jej likwidacja nie jest do końca korzystna. Są podatnicy, którzy korzystając z tej preferencji mogli oddać fiskusowi niższy podatek.
Reforma podatkowa wprowadzana w pośpiechu, tak by zdążyć przed 1 stycznia 2022 r. przyniosła konieczność wprowadzenia zmian i poprawek do Polskiego ładu. Prawo zmieniło się w trakcie roku wbrew zasadzie pewności prawa i zaufania obywateli do państwa. Rządzący wprowadzając lipcowe zmiany z pewnością chcieli zapobiec dopłatą do PIT w 2023 r. Jednak zmiany wprowadzone wbrew dotąd przyjętym zasadom muszą być korzystne dla podatników. Czy likwidacja ulgi dla klasy średniej jest korzystna?
Źródło: shutterstock
Wprowadzone zmiany obniżają stawę PIT w pierwszym progu podatkowym. Jednak likwidacja w trakcie roku podatkowego preferencji jaką była ulga dla klasy średniej jest niekorzystna. Dokonując zmian ustawodawca musi pamiętać o wszystkich podatnikach. Są bowiem grupy osób, które przy niższej stawce podatku i jednoczesnej likwidacji tzw. ulgi dla klasy średniej poniosą straty w rozliczeniu rocznym. Dlatego też deklaracje PIT za 2022 r. powinny uwzględniać tą preferencje podatkowym.
Podatnicy, dla których skorzystanie z ulgi dla klasy średniej byłoby korzystne maja otrzymać zwrot różnicy, czyli kwotę zmniejszającą podatek, tak aby nowe rozwiązanie nie spowodowało pogorszenia ich prawnopodatkowej sytuacji. Zgodnie z treści ąart. 26 ustawy o PIT, w sytuacji kiedy podatek należny za 2022 r. wynikający z zeznania będzie wyższy od hipotetycznego podatku należnego za 2022 r., właściwy naczelnik urzędu skarbowego skontaktuje się z podatnikiem i zwróci kwotę różnicy.
Ulga dla klasy średniejTwój e-PITPodatki 2022Polski ŁadKsięgowośćRozliczenie rocznePodatek PIT