Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Dwa zwroty podatku z PIT 2023. Czy to pomyłka US?

Iwona Maczalska 21.03.2023 10:10 (aktualizacja: )

Duża część podatników, która rozliczyła swój PIT za 2022 rok, otrzymała już zwrot nadpłaty z urzędu skarbowego. Rok 2023 jest pod tym względem wyjątkowy, bowiem duża część podatników zgłasza, że uzyskała aż dwa zwroty podatkuPIT. Czy to pomyłka urzędu skarbowego?

Sezon rocznych rozliczeń podatku PIT za 2022 rok trwa od 15 lutego do 2 maja. Choć mamy jeszcze sporo czasu na rozliczenie się ze skarbówką, to wielu z nas wysłało już PIT do urzędu skarbowego i otrzymało zwrot na konto bankowe. Jak się okazuje, niektórzy podatnicy otrzymali w 2023 roku aż dwa przelewy z urzędu skarbowego. Dlaczego?

 Dwa zwroty PIT 2023

Źródło: shutterstock

Dwa przelewy ze zwrotem PIT w 2023 roku błędem urzędnika?

Do redakcji PIT.pl piszą zaniepokojeni podatnicy, którzy zgłaszają, że 2023 roku otrzymali aż dwa zwroty z podatku PIT. Martwią się, czy nie jest to pomyłka urzędnika urzędu skarbowego. Jak piszę Pan Andrzej:

,,Niepokoję się. Nie wiem czemu, ale w tym roku dostałem aż dwa zwroty z podatku. Jeden przelew z urzędu skarbowego przyszedł z kwotą, którą się spodziewałem według obliczeń PIT-37, ale też dostałem drugi przelew z kwotą, która nie wiem skąd się wzięła. Nigdy wcześniej nie dostawałem dwóch zwrotów, a od wielu lat mam to samo źródło dochodów”.

Powyższa sytuacja nie jest odosobniona. Podatnicy pytają, czy jest to błąd i powinni zwrócić otrzymany, drugi przelew do urzędu skarbowego.

W 2023 roku niektórzy podatnicy z wyrównaniem PIT

Podatnicy nie muszą się martwić. Otrzymane podwójne przelewy ze zwrotem PIT nie wynikają z błędu urzędu skarbowego, a raczej ze zmieniających się przepisów Polskiego  Ładu.

Przypomnijmy, że w 2022 roku za sprawą nowelizacji ustawy o tzw. Polskim Ładzie dokonano likwidacji tzw. ulgi dla klasy średniej, która straszyła swoim skomplikowanym mechanizmem wyliczania samych podatników, jak i działy kadrowe. Rekompensatą za zmiany była wprowadzona od 1 lipca obniżona – 12% stawka podatku PIT. Nie wszyscy podatnicy skorzystali jednak na wspomnianej likwidacji. Część z nich pomimo zmian zapłaciła wyższy podatek PIT.

Dla podatników, dla których ulga dla klasy średniej była korzystniejsza, ustawodawca wprowadził tzw. podatek hipotetyczny. Na czym polega jego ustalanie?

Podatnik zobowiązany był rozliczyć PIT w świetle aktualnie obowiązujących przepisów. Dopiero po otrzymaniu rozliczenia PIT od podatnika, urzędnicy KAS dokonują przeliczenia hipotetycznego podatku i informują podatnika o ewentualnej różnicy do zwrotu.

Jeżeli urzędnicy ustalili, że podatnikowi przysługuje wyrównanie z tytułu niewykorzystanej ulgi dla klasy średniej, to odpowiednią kwotę zwrotu samodzielnie zwrócą na konta bankowe podatników. Stąd też niektórzy z nas w 2023 roku zanotują nie jeden, a dwa zwroty z podatku PIT za 2022 rok.

Więcej na ten temat w artykule ,,Hipotetyczny podatek po zlikwidowanej uldze dla klasy średniej fiskus bierze na siebie”.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity 2022.

Nie musisz znać się na PIT-ach. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.

 

Zwrot z ulgi dla klasy średniej również w jednym przelewie

Okazuje się, że niektórzy podatnicy zwrot z tytułu zlikwidowanej ulgi dla klasy średniej dostali w postaci jednego, łącznego zwrotu podatkowego. Wspomniani podatnicy otrzymali zwroty na kwoty wyższe niżeli wynikało to z rozliczonego przez siebie zeznania PIT. W wyniku analizy przeprowadzonej przez fiskusa, wyższy zwrot podatku otrzymują właśnie Ci podatnicy, którzy stracili na reformie. W ich przypadku zwrot podatku zawiera kwotę wynikającą z rozliczenia PIT, podwyższoną o zwrot wynikający z ulgi dla klasy średniej.

Więcej o tym w artykule ,,Zwrot podatku za 2022 rok. Dlaczego niektórzy otrzymują więcej niż wynika to z PIT?".

 

Nietypowe przelewy ze zwrotem PIT potwierdź w US

Jeżeli martwi Cię fakt otrzymania dwóch przelewów z urzędu skarbowego, bądź nie jesteś pewny z czego ona faktycznie wynika, skontaktuj się z urzędnikiem urzędu skarbowego. Urząd skarbowy może bowiem dokonać również zwrotu w postaci osobnego przelewu bankowego np. z rozliczonej w deklaracji PIT ulgi na dziecko.  Nie jest to w żaden sposób błąd skarbówki, który podlegałby zwrotowi ze strony podatnika. Wątpliwości nasze może w takiej sytuacji rozwiązać wyłącznie pracownik urzędu skarbowego.

To nie wszystko. Każdy podatnik, który otrzymał dodatkowy zwrot powinien otrzymać z urzędu skarbowego pismo wyjaśniające. Wzór przykładowego pisma przedstawiamy poniżej: 

Zwrot PIT z US. Pismo

Źródło: pismo z urzędu skarbowego otrzymane przez podatnika

 

Podatek PITPIT-36PIT-37Rozliczenie roczneOdliczenia w PITRolowanie zaliczekUlga dla klasy średniejPolski Ład