Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Hipotetyczny podatek po zlikwidowanej uldze dla klasy średniej fiskus bierze na siebie

Katarzyna Sudaj

Nie szukaj ulgi dla klasy średniej w zeznaniu udostępnionym w usłudze Twój e-PIT. Nawet jeśli zlikwidowana ulga byłaby dla Ciebie korzystniejsza, to musisz rozliczyć PIT bez niej. Dopiero później urzędnicy KAS przeliczą hipotetyczny podatek dla Ciebie i poinformują o ewentualnej różnicy do zwrotu.

>>> Logowanie do Twój e-PIT jak loteria. Są problemy i przeciążone serwery

Dyrektor Departamentu Poboru Podatków w Ministerstwie Finansów Arkadiusz Jedynak przypomniał w programie „Nowy Dzień” w Polsat News, że to Krajowa Administracja Skarbowa bierze na siebie przeliczenie zeznania rocznego PIT tych osób, które rozliczając się za 2022 rok z ulgą dla klasy średniej straciłyby mniej na zmianach podatkowych Polskiego Ładu, niż tracą na obecnych zasadach podatkowych.


Źródło: twitter.com konto MF

Dopiero po Twoim rozliczeniu hipotetyczny podatek związany z ulgą dla klasy średniej będzie wyliczany automatycznie. Składasz PIT na obecnych zasadach, bez tej ulgi, a wówczas urząd skarbowy – wykorzystując Twoje dane, wpisane inne ulgi i odliczenia, wewnętrznie przeliczy drugą wersję PIT – z ulgą dla klasy średniej.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity 2022.

Nie musisz znać się na PIT-ach. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.

Nawet jeśli w 2022 roku przysługiwała Ci ta ulga, to musisz rozliczyć PIT bez niej, według zasad obowiązujących po 1 lipca 2022 roku, czyli po likwidacji ulgi dla klasy średniej.

>>>To urząd skarbowy wybierze korzystniejsze rozliczenie PIT dla podatnika - z ulgą lub bez

Jeśli po tym przeliczeniu zeznania PIT za 2022 roku, hipotetyczny podatek należny będzie niższy od podatku należnego, to fiskus wyśle w ciągu 21 dni do podatnika informację o wystąpieniu różnicy oraz wysokości kwoty do zwrotu.  

>>> Kalkulator hipotetycznego podatku należnego dla zlikwidowanej ulgi dla klasy średniej PIT

Przypominamy, naczelnik urzędu skarbowego obliczy hipotetyczny podatek należny z uwzględnieniem ulgi dla klasy średniej, jeśli:

  • wykazane w zeznaniu przychody będą wynosiły od 68 412,00 zł do 133 692,00 zł,
  • podatnik złoży zeznania PIT-36 lub PIT-37 na aktualnym wariancie formularza, z wyborem sposobu rozliczenia (indywidualnie, wspólne z małżonkiem, w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci),
  • przychody zostały osiągnięte ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Ulga dla klasy średniejPolski ŁadRozliczenie rocznePIT-36PIT-37