Gorączka ostatnich dni na wysyłkę PIT za 2021 rok

Katarzyna Sudaj

Czeka nas szczyt sezonu na Twój e-PIT. MF poinformowało o przekroczeniu liczby ponad 5 mln zeznać przesłanych w usłudze Twój e-PIT. A „brakujące” 5 mln deklaracji podatnicy złożą w 10x krótszym czasie?

Ponad 5 mln e-PIT-ów. Szybciej niż w zeszłym roku

Wiceminister finansów Szef KAS Magdalena Rzeczkowska (typowana na nowego ministra finansów) podała, że Polacy rozliczyli w usłudze Twój e-PIT ponad 5 mln zeznań podatkowych. Zrobili to szybciej niż rok temu - doprecyzujmy, że szybciej oznacza 1-2 dni wcześniej, bo rok temu komunikat MF pojawił się 26 kwietnia 2021 roku.

Dla porównania skali zjawiska, dodam, że Krajowa Administracja Skarbowa wygenerowała w usłudze Twój e-PIT na podstawie posiadanych przez siebie danych zeznania roczne za 2021 r. dla ponad 23 mln podatników.

Podatnicy korzystający z usługi Twój e-PIT do tej pory złożyli: 

Polacy rozliczają przede wszystkim PIT-37 w usłudze Twój e-PIT.

Do rekordu brakuje kolejne 5 mln zeznań w Twój e-PIT

Rok temu ministerstwo finansów świętowało ponad 10 mln zeznań IT rozliczonych w Twój e-PIT oraz 4,3 mln druków PIT-37 i PIT-38, które zaakceptowały się automatycznie po północy – gdy minął ustawowy termin rozliczeń podatkowych za 2020 rok.

Dopilnuj PIT-37 za 2021 rok. Nie zawsze zaakceptuje się automatycznie w Twój e-PIT

Czeka nas gorący czas

Jeśli jednak spojrzeć na fakt, że system Twój e-PIT zaczął działać 15 lutego i przez pierwsze 10 tygodni (czyli do 25 kwietnia) liczba złożonych deklaracji wyniosła 5 mln szt., to brakujące ok. 5 mln do liczby zeszłorocznej  - będzie musiało wpłynąć do systemu KAS w ciągu rozpoczynającego się ostatniego tygodnia sezonu rozliczeń PIT za 2021 rok, czyli w 10x krótszy czasie.

Ustawowy termin mija z końcem kwietnia, ale w tym roku 30 kwietnia przypada w sobotę. Termin więc przesuwamy na najbliższy dzień roboczy czyli poniedziałek 2 maja 2022 r.

Czeka więc nas gorący czas rozliczeń PIT na ostatnią chwilę i - jak rok temu - zapchanych serwerów KASobsługujących taka ilość wysyłek online. 

Rozpoczęty właśnie strajk urzędników skarbówki z pewnością nie pomoże w usprawnieniu rozliczeń PIT.

Weekendowi podatnicy PIT

Jak podaje resort finansów, Polacy najczęściej rozliczają PIT w niedziele i poniedziałki. Najwięcej e-PITów składają w godzinach wieczornych – pomiędzy godz. 19:00 i 20:00.

 

Twój e-PITRozliczenie rocznePIT-37PIT-36