Dopilnuj PIT-37 za 2021 rok. Nie zawsze zaakceptuje się automatycznie w Twój e-PIT

Iwona Maczalska

Podatnicy, którzy chcą rozliczyć się w 2022 roku za pośrednictwem usługi Twój e-PIT, często liczą na to, że 2 maja ich deklaracja zaakceptuje się i wyśle do urzędu skarbowego automatycznie, bez ich ingerencji. Niestety niektórzy podatnicy muszą dopilnować wysyłki PIT-37 przez Twój e-PIT. W ich bowiem przypadku automatyczna wysyłka zeznania PIT-37 w dniu 2 maja, nie będzie miała miejsca.

» Ulgi sposobem na obniżenie podatku do zapłaty za 2021 r.

Tylko do 2 maja podatnicy mają czas na rozliczenie swoich deklaracji PIT-37 za 2021 rok. Jedną z form szybkiego rozliczenia ze skarbówką jest rządowa usługa Twój e-PIT. Korzystając z niej należy jednak zachować ostrożność, nie zawsze bowiem nasz PIT zaakceptuje się automatycznie 2 maja i zostanie wysłany do US. Kto powinien dokonać samodzielnej wysyłki PIT-37 przez Twój e-PIT?

PIT-37 za 2021 rok przez Twój e-PIT

Źródło: shutterstock

PIT-37 nie zawsze zaakceptuje się automatycznie w Twój e-PIT

Generalna zasada funkcjonowania usługi Twój e-PIT zakłada, że rozliczenie z urzędem skarbowym ma być szybkie i łatwe. Wszystko za sprawą wstępnie wypełnionego przez Ministerstwo Finansów zeznania PIT-37, które nawet bez ingerencji podatnika automatycznie zaakceptuje się i wyśle 2 maja do urzędu skarbowego. Dzięki temu podatnik nie musi martwić się, że nie dopełni obowiązku podatkowego, jakim jest roczne rozliczenie podatku PIT.

Korzystając z usługi Twój e-PIT warto jednak zachować ostrożność. Jest bowiem jednak wyjątek, kiedy to deklaracja PIT-37 przygotowana przez Ministerstwo Finansów nie wyśle się automatycznie do urzędu skarbowego. O co chodzi?

Jak tłumaczy resort finansów ,, Jeśli podatnik wprowadził zmiany w zeznaniu w usłudze Twój e-PIT np. zmienił OPP, rachunek bankowy lub dodał informację o przysługujących mu ulgach, ale zmienionego zeznania nie zaakceptował i nie wysłał, to wówczas zeznanie takie nie zostanie automatycznie uznane za złożone z dniem 02 maja 2022 r. Podatnik po wprowadzeniu zmian musi je zaakceptować i wysłać lub złożyć zeznanie w innej formie: pisemnie lub elektronicznie za pomocą systemu e-Deklaracje do 02 maja 2022 r. Jeśli tego nie zrobi, to automatycznie zaakceptowane zostanie zeznanie przygotowane dla podatnika przez administrację skarbową”.

Rozliczyłem się samodzielnie. Czy muszę odrzucać PIT-37 przygotowany przez MF?

Podatnicy, którzy rozliczyli swój PIT 2021 za pomocą komercyjnych programów do rozliczeń PIT mają wątpliwości, co zrobić z deklaracją przygotowaną przez Ministerstwo Finansów w usłudze Twój e-PIT. Czy podatnik powinien zalogować się do usługi i odrzucić przygotowaną przez resort finansów deklarację PIT? Wyjaśniamy w artykule ,,Czy muszę skorzystać z rządowej usługi Twój e-PIT?".

Twój e-PITPIT-37Odliczenia w PITRozliczenie roczne