Czy muszę skorzystać z rządowej usługi Twój e-PIT?

Iwona Maczalska

Podatnicy, którzy roczne rozliczenie PIT 2021 mają jeszcze przed sobą zastanawiają się, czy korzystanie z usługi Twój e-PIT jest obowiązkowe? Czy w przypadku samodzielnego rozliczenia z US konieczne jest zalogowanie się do usługi i odrzucenie zeznania przygotowanego przez Ministerstwo Finansów?

» PIT 2021. MF udostępniło wstępnie wypełnione rozliczenia PIT-37, PIT-36 i inne

Sezon rocznych rozliczeń podatku PIT 2021 trwa. Podatnicy mają jeszcze dużo czasu na dokonanie rozliczenia. Nie warto jednak z tym zwlekać. Im szybciej bowiem rozliczymy się z urzędem skarbowym, tym szybciej otrzymamy zwrot nadpłaty podatku. Zanim jednak przystąpi się do rozliczenia z fiskusem, warto przyjrzeć się rządowej usłudze Twój e-PIT. Budzi ona wiele wątpliwości. Podatnicy pytają m.in. o to, czy korzystanie z rządowego Twój e-PIT jest obowiązkowe dla podatnika?

» Jakie deklaracje PIT 2021 znajdziesz w rządowej usłudze Twój e-PIT?

Źródło: shutterstock

Usługa Twój e-PIT obowiązkowa dla podatnika - tak, czy nie?

Na pytanie, czy usługa Twój e-PIT jest obowiązkowa - odpowiedziało Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej. Objaśnienie brzmi "Korzystanie z usługi Twój e-PIT nie jest obowiązkowe. Podatnik ma możliwość wyboru formy złożenia swojego zeznania podatkowego. Może złożyć je w formie papierowej lub elektronicznej przez e-Deklaracje, bądź też skorzystać z usługi Twój e-PIT”. A redakcja PIT.pl dodaje, że równie wygodnym, a bardziej intuicyjnym sposobem jest rozliczenie w programie e-pity.

PIT 2021 rozliczany w innej formie - co z PIT w Twój e-PIT

Wątpliwości podatników budzi również kwestia tego, czy w przypadku rozliczenia zeznania PIT w innej formie niż Twój e-PIT, podatnik powinien zalogować się do usługi i odrzucić wstępnie wypełnione przez Ministerstwo Finansów zeznanie. Okazuje się, że nie jest to konieczne. Jak informuje resort finansów ,, Jeśli podatnik decyduje się na inną formę niż Twój e-PIT, nie musi zeznania udostępnionego w usłudze odrzucać. Dla urzędu skarbowego obowiązujące jest to zeznanie, które podatnik złoży samodzielnie”.

 

Twój e-PITPIT-36PIT-37Rozliczenie roczne