Polacy rozliczają głównie PIT-37 w Twój e-PIT. Złożono 2 mln zeznań z 23 mln udostępnionych

Katarzyna Sudaj

Z ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2021 rok, które administracja skarbowa przygotowała dla podatników w ramach usługi Twój e-PIT, już 2 mln zeznań zostało złożonych online. To głównie druki PIT-37 dla osób pracujących na etat czy umowy cywilnoprawne.

Przed weekendem Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała pierwsze dwa tygodnie funkcjonowania usługi rządowej Twój e-PIT. 2 marca 2022 roku (16. dnia funkcjonowania usługi) podano, że podatnicy złożyli już 2 mln zeznań podatkowych za 2021 roku w ramach usługi Twój e-PIT. "Usługa Twój e-PIT cieszy się jeszcze większą popularnością niż rok temu. Mamy już ponad 2 miliony złożonych zeznań. Na naszym liczniku ta liczba wybiła szybciej niż w ubiegłym roku" - poinformowała szef KAS Magdalena Rzeczkowska. Być może w tych trudnych i niepewnych czasach podatnicy wolą mieć szybki i pewny zwrot podatku na koncie.


Źródło: MF

W pierwszej chwili wydaje się, że to ogromna liczba. Jednak zerkając na dane KAS, że za rok 2021 przygotowała ona w usłudze Twój e-PIT deklaracje podatkowe dla niemal 23,3 mln podatników (dokładnie 23.295.876), to te 2 mln zaakceptowanych PIT to już tylko 8,5% czekających tam rozliczeń podatkowych.

Podatnicy rozliczają głównie PIT-37 w Twój e-PIT

Przypomnijmy, że Krajowa Administracja Skarbowa co roku, 15 lutego, udostępnia cztery rodzaje rozliczeń PIT:

  • PIT-37 i PIT-38 oraz
  • PIT-28 i PIT-36, w zakresie, którym nie obejmują one dochodów z działalności gospodarczej.

System KAS generuje się wstępne rozliczenia PIT tylko na podstawie posiadanych przez siebie danych, które wynikają głównie z wysłanych do końca stycznia druków PIT-11 (od pracodawców i zleceniodawców) oraz PIT-8C (z biur maklerskich z tytułu obrotów na giełdzie) itd.  - czyli tylko z dochodów, od których w trakcie 2021 roku płatnik PIT (np. zatrudniająca nas firma) obliczyła i odprowadziła do urzędu skarbowego zaliczkę na podatek dochodowy.

Dlatego osoby prowadzące działalność gospodarczą (rozliczają się na PIT-28 ryczałt albo PIT-36 zasady ogólne albo PIT-36L podatek liniowy) nie znajdą w rządowej usłudze Twój e-PIT swojego rozliczenia podatkowego. 

To tłumaczy, dlaczego na 2 mln złożonych zeznań w Twój e-PIT, aż 1,72 mln stanowią deklaracje PIT-37.  Reszta ma niewielkie znaczenie:

  • 1,72 mln deklaracji PIT-37,
  • 202,2 tys. deklaracji PIT-28,
  • 39,4 tys. deklaracji PIT-38,
  • 26,3 tys. deklaracji PIT-36,
  • oraz 10,4 tys. oświadczeń PIT-OP.

PIT-37 najprościej wygenerować z danych zawartych w informacji PIT-11 od pracodawcy. Dane dotyczące ulgi na dzieci system KAS pobiera z zeszłego roku, tak samo jak numer KRS dla OPP, które podatnik przekazywał 1% podatku rok wcześniej. 

Liczba logowań do e-US przekroczyła 60 milionów, a tylko 2 mln PIT rozliczono

KAS chwali się także ogromną liczbą logowań do usługi elektronicznych rozliczeń. Jednak, gdy 60 mln logowań do e-US (gdzie znajduje się usługa Twój e-PIT) zestawimy z tylko 2 mln złożonych e-PIT-ów w tej usłudze, to nie wygląda to tak imponująco.

Podatnicy logują się, by sprawdzić wygenerowany dla siebie PIT albo pobierają te dane z Twój e-PIT do programów do rozliczeń jak intuicyjny e-pity. Dzięki temu nie muszą ręcznie przepisywać danych z PIT-11, a korzystają z funkcji automatycznego pobierania danych, co system KAS rejestruje jako logowanie w e-US.  
W programie e-pity łatwiej uzupełnić pozostałe odliczenia w PIT (np. ulgę termomodernizacyjną, na panele fotowoltaiczne czy ulgę rehabilitacyjną na leki) i sprawdzić poprawność całego rozliczenia.

Twój e-PITRozliczenie rocznePIT-37