Nowe funkcje w aplikacji mZUS

Polacy rozliczyli już rekordowe 5 mln PIT-ów - przekazał minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński. Termin na złożenie rozliczenia rocznego za 2020 r. upływa już 30 kwietnia 2020 r.
"Mamy już 5 mln zeznań złożonych poprzez Twój e-PIT. W ubiegłym roku zbliżona ilość pojawiła się na naszym liczniku dopiero 30 kwietnia. W tym roku podatnicy jeszcze chętniej korzystają z e-usług Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej. Dużym zainteresowaniem cieszy się cały portal e-Urząd Skarbowy, do którego logowano się już 23,5 mln razy" – wskazał Minister Finansów w niedzielnym komunikacie
Szefowa KAS Magdalena Rzeczkowska zaznaczyła, że usługa Twój e-PIT zapewnia najszybszy, najprostszy i najbezpieczniejszy sposób złożenia PIT bez wychodzenia z domu. "W Twój e-PIT udostępniliśmy zeznania PIT-37, PIT-38 oraz PIT-28 i PIT-36 dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Można też złożyć PIT-OP czyli oświadczenie o przekazaniu 1 proc. podatku organizacji pożytku publicznego" - przypomniała.
Źródło:shutterstock
W 2021 roku KAS przygotowała, na podstawie posiadanych przez siebie danych, ponad 23 mln zeznań rocznych za 2020 r. W takim zeznaniu uwzględnione są: dane podatnika, w tym rachunek bankowy zgłoszony do urzędu skarbowego do zwrotu nadpłaty (o ile z zeznania wynika nadpłata); informacje od płatników, na podstawie których przygotowane zostało zeznanie; ulga na dzieci oraz zwolnienia z PIT dla osób do 26. roku życia. Warto zatem dodać inne przysługujące podatnikowi ulgi, np. z tytułu darowizn, w tym te związane z COVID-19, ulgę rehabilitacyjną, ulgę na Internet, ulgę termomodernizacyjną, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) czy odliczenie wydatków mieszkaniowych.
Rozlicz PIT do 30 kwietnia 2021 r.
Resort finansów przypomina, że rozliczenie roczne PIT-36 (w przeciwieństwie do rozliczenia PIT-37 i PIT-38), nie zostanie automatycznie zaakceptowane z upływem 30 kwietnia br. Należy pamiętać, aby sprawdzić i uzupełnić to rozliczenie, a następnie je zaakceptować i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).
Nie musisz znać się na PIT-ach. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.
Podatnicy, którzy złożą swoje zeznanie roczne w formie elektronicznej poprzez usługę Twój e-PIT lub system e-Deklaracje mogą liczyć na szybszy zwrot nadpłaty podatku. Urząd ma na to maksymalnie 45 dni. W przypadku zeznań złożonych papierowo termin ten wynosi trzy miesiące. Udostępniona 16 kwietnia w e-Urzędzie Skarbowym usługa Status zwrotu daje podatnikom możliwość przeglądanie informacji o dokonanych zwrotach z podatków PIT i VAT. Podatnik może samodzielnie uzyskać informację o dacie dokonania zwrotu, zaliczeniu nadpłaty na inne zobowiązania podatkowe lub przekazaniu jej do innego odbiorcy, co może mieć miejsce np. w przypadku zajęcia wierzytelności. W usłudze znajduje się również informacja o sposobie dokonania zwrotu, kwocie naliczonej opłaty pocztowej. W przypadku zwrotu z oprocentowaniem podatnicy otrzymają też informację o kwocie wypłaconego oprocentowania.
Podatki 2021Wspólne rozliczenie PITRozliczenie roczneTwój e-PITOdliczenia w PITPIT-36PIT-37Podatek PITBez PIT dla młodych