Dorabiający za granicą student nie musi pozbawić rodziców prawa do ulgi na dziecko

26.01.2016 09:00 (aktualizacja: )

Rodzice studenta, który dorabiał sobie wyłącznie za granicą, nie tracą prawa do ulgi na dziecko – zdecydował Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu. Do utraty ulgi konieczne jest także uzyskanie dochodu w Polsce. I nie ma znaczenia, że student zarobił więcej niż wynosi obecnie obowiązująca kwota wolna od podatku.

Dorabiający za granicą student nie musi pozbawić rodziców prawa do ulgi na dziecko 

Źródło: YAY foto

Ulga na dzieci przysługuje co do zasady, jeśli dziecko jest niepełnoletnie ewentualnie jeśli po ukończeniu 18 roku życia kontynuuje naukę np. w szkole wyższej, a nie ukończyło 25 roku życia. Ale jeśli dziecko w trakcie roku podatkowego uzyskało dochody przekraczające kwotę wolną od podatku, rodzice tracą prawo do ulgi. Ten przepis jednak odnosi się do dochodów osiągniętych przez dziecko w Polsce. Jeśli jednak dochody zostały osiągnięte za granicą, sprawa wygląda inaczej.

W Polsce nie zarabiał

Syn podatnika ma 21 lat, studiuje i w trakcie wakacji wyjechał do Niemiec, gdzie uzyskał dochody przekraczające 3 089 zł, jednakże nieprzekraczające wysokości kwoty wolnej, jaka obowiązuje za Odrą (wynosi 8 354 euro).

Jako że syn pozostaje nadal na utrzymaniu podatnika, chciał się on dowiedzieć, czy to wakacyjne dorabianie spowoduje utratę ulgi na dziecko? Zwrócił się o interpretację podatkową. We wniosku zaprezentował swoje stanowisko, wg którego takiego ryzyka nie ma. Wskazał on, że zgodnie z przepisami ulga na dzieci przysługuje, jeśli one „w roku podatkowym nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 lub art. 30b w łącznej wysokości przekraczającej kwotę stanowiącą iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz stawki podatku”. I choć przepisy podatkowe mówią, że istnieje zasada nieograniczonego opodatkowania dochodów osób mających miejsce zamieszkania w Polsce, to jednak w danym wypadku nie ma ona zastosowania ze względu na umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a Niemcami. Wnioskodawca wskazał, że według jej zapisów, dochód uzyskany przez syna w Niemczech posłużyłby jedynie do ustalenia stawki podatku w sytuacji, gdyby syn osiągnął dochody w Polsce. A ponieważ tak się nie stało, to dochody uzyskane przez syna za granicą nie powinny być brane pod uwagę przy obliczaniu limitów dochodów dziecka, co znaczy, że nadal może ono korzystać z ulgi podatkowej.

Nie liczy się gdzie, ważne jest, ile

To stanowisko zakwestionowała izba skarbowa. Winterpretacji jej przedstawiciele stwierdzili, że „nawet jeżeli dochody zagraniczne są zwolnione z opodatkowania, to jednak stosownie do regulacji zawartej w art. 27 ust. 8 u.p.d.o.f., wpływają one lub mogą wpływać na opodatkowanie dochodów uzyskanych w Polsce”. I że „że art. 6 ust. 4 u.p.d.o.f. obejmuje zarówno dochody uzyskane w Polsce, jak i za granicą (i to bez względu na to, jaka metoda unikania podwójnego opodatkowania ma do nich zastosowanie)”. W rezultacie, mimo że dochody syna podatnika są z podatku w Polsce zwolnione, to wg przedstawicieli izby skarbowej, jego rodzice nie mogą już skorzystać z ulgi podatkowej, bo dochód potomka przekroczył limit zapisany w ustawie.

Jednak wnioskodawca się nie poddał i w efekcie sprawa trafiła do sądu administracyjnego w Opolu. Ten zaś przychylił się do stanowiska podatnika i uchylił interpretację.

Skoro nie ma dochodu w kraju, jest ulga

W uzasadnieniu do wyroku z 22 grudnia 2015 r. (sygnatura I SA/Op 519/15) WSA napisał, że wg sądu art. 6 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy rozumieć tak, że pełnoletnie i uczące się dzieci nie mogą uzyskiwać dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 lub 30b, a nie że nie mogą uzyskiwać jakichkolwiek dochodów, jak chciałaby tego izba skarbowa. A więc zakwestionował pogląd, że pod uwagę należy brać wszystkie dochody, bez względu na to, czy są one objęte podatkiem w Polsce, czy nie.

Tymczasem dochody uzyskane przez syna podatnika – czego izba skarbowa nie kwestionowała – nie są objęte podatkiem w Polsce. Mają one znaczenie wyłącznie dla ustalenia wysokości stawki podatkowej dla dochodów uzyskanych na terenie naszego kraju. W tej sytuacji – czytamy w uzasadnieniu – „uzasadniony jest więc pogląd skarżącego, że przepis art. 27 ust. 8 u.p.d.o.f. określa wpływ dochodu osiągniętego ze źródeł przychodów położonych poza terytorium RP na opodatkowanie dochodu uzyskanego w Polsce, poprzez wskazanie właściwej dla tego ostatniego dochodu stawki, ale tylko i wyłącznie w sytuacji, gdyby podatnik w Polsce uzyskał jakikolwiek dochód”. Tylko taki dochód bowiem podlegałby opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 lub 30b.

Marek Siudaj, Tax Care
taxcare