Kontrola z Państwowej Inspekcji Pracy. PIP radzi, jak się przygotować

Przedsiębiorcy opodatkowani ryczałtem mają możliwość przejścia na skalę podatkową od 1 lipca 2022 roku. Aby to jednak zrobić zobowiązani są o tym fakcie poinformować naczelnika urzędu skarbowego. Udostępniamy gotowy wzór oświadczenia o zmianie formy opodatkowania.
» W sierpniu ważna data dla przedsiębiorców wynikająca z Polskiego Ładu 2.0
W myśl przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy opodatkowani aktualnie podatkiem liniowym bądź ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, jeżeli uznają, że jest to dla nich korzystne, mają prawo zmienić opodatkowanie na skalę. W przypadku ryczałtowców zmiana formy może mieć miejsce w trakcie 2022 roku. Kluczowe jest jednak zawiadomienie naczelnika urzędu skarbowego do dnia 22 sierpnia w drodze oświadczenia przedsiębiorcy.
Źródło: shutterstock
» Czy przedsiębiorca opodatkowany podatkiem liniowym może przejść na skalę od 1 lipca?
O ile przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym nie mają tego problemu, to ryczałtowcy chcący przejść na skalę od 1 lipca muszą dopilnować ważnego terminu. Chodzi o datę 22 sierpnia. Jest to graniczny dzień do którego przedsiębiorcy na ryczałcie zobowiązani są przekazać naczelnikowi właściwemu sobie urzędu skarbowego oświadczenie o zmianie formy opodatkowania od lipca 2022 roku.
Niestety Ministerstwo Finansów nie udostępniło gotowego wzoru oświadczenia o zmianie formy opodatkowania z ryczałtu na skalę podatkową w trakcie roku. Przedsiębiorcy pismo to zobowiązani są napisać własnoręcznie. Ważne, by oświadczenie zawierało jasną informację, że przedsiębiorca oświadcza, iż od dnia 1 lipca dokonuje zmiany formy opodatkowania z ryczałtu ewidencjonowanego na skalę podatkową.
Imię i nazwisko podatnika: Miejscowość i data ………..... ................................... Adres zamieszkania: Numer NIP: Do Naczelnika Urzędu Skarbowego w
Oświadczenie o rezygnacji z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych od 1 lipca 2022 roku
Na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2022 poz. 1265) oświadczam, że w okresie od dnia 1 lipca do 31 grudnia 2022 roku rezygnuję z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przychodów osiągniętych przeze mnie z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Jednocześnie oświadczam, że dochody osiągnięte przeze mnie od dnia 1 lipca 2022 r. z pozarolniczej działalności gospodarczej będą opodatkowane na zasadach skali podatkowej.
…………………………………… podpis podatnika
|
Źródło: Opracowanie własne PIT.pl
Jak informuje strona biznes.gov.pl ,,oświadczenie o rezygnacji z tej formy opodatkowania (red.ryczałt) możesz złożyć przez Biznes.gov.pl, we wniosku CEIDG-1. We wniosku wybierz zasady ogólne (skalę podatkową) jako formę opodatkowania i 1 lipca 2022 roku jako datę powstania zmiany. Nie musisz składać odrębnego oświadczenia o rezygnacji z ryczałtu - wybór zasad ogólnych jako formy opodatkowania we wniosku CEIDG-1 będzie równoznaczny ze złożeniem takiego oświadczenia".
Przedsiębiorcy na liniowce i ryczałcie mogą dokonać zmiany formy opodatkowania również po zakończeniu roku, obejmując nowym opodatkowaniem cały 2022 rok. W takim przypadku zmiany formy dokonuje się za pośrednictwem rocznego zeznania PIT 2023.
Zmiana formy opodatkowania w przypadku przejścia z podatku liniowego na skalę polegać będzie na rozliczeniu w sezonie PIT 2023 deklaracji PIT-36 zamiast dotychczasowej deklaracji PIT-36L.
Zmiana formy opodatkowania w przypadku przejścia z ryczałtu ewidencjonowanego na skalę polegać będzie na rozliczeniu w sezonie PIT 2023 deklaracji PIT-36 zamiast dotychczasowego PIT-28.
Termin złożenia deklaracji PIT-36L oraz PIT-36 przypada w 2023 roku 2 maja.
Więcej na ten temat w artykule ,, Zmiana formy opodatkowania w 2022 roku. MF tłumaczy, co robić krok po kroku”.
Polski ŁadFormy opodatkowaniaRyczałtSkala podatkowaPodatki 2022HOT