Umowa na zastępstwo a ciąża - zwolnienie lekarskie, prawo do urlopu oraz świadczeń

Na mocy przepisów Polskiego Ładu 2.0, które weszły w życie 1 lipca, przedsiębiorcy mają możliwość zmiany formy opodatkowania stosowanej w 2022 roku. Czy dotyczy to również liniowców? Na jakich zasadach?
Przepisy Ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2022 poz. 1265), zwanej Polskim Ładem 2.0, wprowadziły od lipca kolejne zmiany w przepisach podatkowych. Wśród nich jest możliwość zmiany formy opodatkowania obowiązującej w bieżącym 2022 roku. Czy dotyczy to również przedsiębiorców na podatku liniowym?
Źródło: shutterstock
Prawo do zmiany formy opodatkowania, jaka została zastosowana przez przedsiębiorcę w 2022 roku dotyczy również tzw. liniowców. Jest jednak jedno obostrzenie. Nowe przepisy prawa mówią wprost, że zmiany formy opodatkowania z podatku liniowego można dokonać wyłącznie na skalę podatkową (zasady ogólne). Nie ma więc możliwości przejścia z podatku liniowego na ryczałt bądź kartęp podatkową.
W przeciwieństwie do ryczałtowców, przedsiębiorcy na podatku liniowym mogą zmienić formę opodatkowania w stosunku do wszystkich dochodów uzyskanych w całym 2022 roku. Oznacza to, że nie mają oni możliwości zmiany formy opodatkowania od 1 lipca. Nie ma więc prawnej możliwości zastosowania podatku liniowego w pierwszym półroczu 2022 roku (od stycznia do czerwca), a następnie przejścia na skalę w drugim półroczu (od lipca do grudnia).
» Polski ład 2.0 Czy zmiana formy opodatkowania za 2022 r. może się opłacać?
Przedsiębiorcy na podatku liniowym, jeżeli po zakończeniu roku zechcą zmienić formę opodatkowania na skalę podatkową, nie muszą składać odrębnych oświadczeń. Chęć zmiany formy opodatkowania przedsiębiorca wyrazi w terminowo składanej rocznej deklaracji PIT-36 bądź PIT-36S za 2022 rok (w zamian za dotychczas składane PIT-36L / PIT-36LS).
Przedsiębiorcy chcący zmienić formę opodatkowania za 2022 rok powinni ostrożnie podejść do dotychczas rozliczanej deklaracji PIT-36L. Jeżeli z powodu pośpiechu i pomyłki w 2023 przedsiębiorca rozliczy się na dotychczasowej deklaracji PIT-36L, to nieodwołalnie zablokuje sobie prawo do zmiany formy opodatkowania za 2022 rok. Potwierdza to Ministerstwo Finansów. Jak tłumaczy ,, Jeżeli po zakończeniu 2022 roku złożysz zeznanie PIT-36L lub PIT-36LS, w którym wykażesz dochody z działalności gospodarczej osiągnięte w 2022 roku, nie będziesz już mógł zmienić formy ich opodatkowania na zasady ogólne według skali podatkowej”.
Polski ŁadFormy opodatkowaniaPodatek PIT