W sierpniu ważna data dla przedsiębiorców wynikająca z Polskiego Ładu 2.0

Iwona Maczalska

Zbliża się wielkimi krokami ważny dzień dla dużej części przedsiębiorców, którzy będą chcieli jeszcze w tym roku zmienić formę opodatkowania. Jego przegapienie będzie równoznaczne ze stratą możliwości dokonania zmiany opodatkowania w 2022 roku. O jakie firmy chodzi?

» Czy przedsiębiorca opodatkowany podatkiem liniowym może przejść na skalę od 1 lipca?

Za sprawą zmian przepisów Polskiego Ładu, jakie weszły w życie 1 lipca część przedsiębiorców ma możliwość zmiany formy opodatkowania obowiązującej w 2022 roku. Dotyczy to przedsiębiorców opodatkowanych aktualnie podatkiem liniowym oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Zmiana formy opodatkowania w przypadku niektórych z nich wiąże się z wypełnieniem ważnego obowiązku, którego termin przypada już w sierpniu.

» Przejście z ryczałtu na skalę od lipca przy braku faktur kosztowych. Ważny warunek

Do 22 sierpnia poinformuj US o zmianie formy opodatkowania

Źródło: shutterstock

Zmiana formy opodatkowania 2022 - za cały rok lub od 1 lipca

Przepisy Polskiego Ładu 2.0 dają możliwość zmiany formy opodatkowania wyłącznie przedsiębiorcom opodatkowanym dotychczas na zasadzie ryczałtu bądź podatku liniowego. Wspomniane firmy mają możliwość opodatkowania swoich dochodów za 2022 rok na zasadach ogólnych (skala podatkowa). Ustawodawca wprowadził jednak w tej kwestii pewne obostrzenia.

Jeżeli byłeś opodatkowany:

  1. podatkiem liniowym z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych z tytułu najmu prywatnego – możesz opodatkować według skali podatkowej dochody uzyskane wyłącznie w całym 2022 roku,
  2. ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej – możesz opodatkować według skali podatkowej przychody uzyskane:
  • w całym 2022 roku bądź
  • od 1 lipca 2022 roku".

Do 22 sierpnia ryczałtowcu poinformuj o zmianie US

Przedsiębiorcy, którzy podjęli decyzję o zmianie formy opodatkowania w 2022 roku nie mogą zapomnieć o ważnym obowiązku. Chodzi w szczególności o przedsiębiorców aktualnie opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, którzy chcą od 1 lipca zmienić formę opodatkowania na skalę. Jak tłumaczy bowiem Ministerstwo Finansów:

,, Jeżeli postanowisz zmienić formę opodatkowania dochodów, dla których wybrałeś na 2022 rok ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, i dochody uzyskane od 1 lipca do 31 grudnia 2022 roku opodatkować na zasadach ogólnych według skali podatkowej, musisz:

  1. 22 sierpnia 2022 roku powiadomić o tym swój urząd skarbowy. W tym celu złóż pisemne oświadczenie o rezygnacji z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przychodów osiąganych przez Ciebie od 1 lipca do 31 grudnia 2022 roku;
  2. na dzień 1 lipca 2022 roku zaprowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów. Księgę przychodów i rozchodów zakładasz i wypełniasz zgodnie z obowiązującymi przepisami Rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów;
  3. za okres od 1 lipca 2022 roku obliczać i wpłacać zaliczki na zasadach ogólnych według skali podatkowej”.

Uwaga! Aktualnie nie ma oficjalnego wzoru oświadczenia przedsiębiorcy o zmianie formy opodatkowania. Oznacza to, że przedsiębiorca zobowiązany jest do własnoręcznego napisania oświadczenia i przekazania go naczelnikowi urzędu skarbowego.

Zmiana formy opodatkowania - co liniowcami?

Zmiany formy opodatkowania na skalę mogą dokonać również przedsiębiorcy dotychczas opodatkowani podatkiem liniowym. W ich jednak przypadku zmiana może objąć wyłącznie cały 2022 rok. Czy muszą oni składać oświadczenie o zmianie do 22 sierpnia?

Nie. Wspomniany obowiązek informacyjny dotyczy wyłącznie przedsiębiorców na ryczałcie, którzy chcą zmienić formę opodatkowania już od 1 lipca. Przedsiębiorcy na podatku liniowym o wyborze zasad ogólnych według skali zawiadomią urząd skarbowy po zakończeniu 2022 roku w terminowo złożonym zeznaniu PIT-36 lub PIT-36S za rok 2022 (zamiast PIT‑36L lub PIT‑36LS). 

Jak prawidłowo zmienić formę opodatkowania w 2022 roku?

Wielu przedsiębiorców, ze względu na nagminnie zmieniające się przepisy podatkowe nadal zastanawia się, czy i w jaki sposób poprawnie zmienić formę opodatkowania obowiązującą w 2022 roku. Wątpliwości budzi m.in. kwestia tego, czy o zmianie poinformować urząd skarbowy jeszcze w 2022 roku, czy może dopiero z początkiem przyszłego. Aby rozwiać wątpliwości zachęcamy do zapoznania się z poradnikiem Ministerstwa Finansów, w którym resort tłumaczy jak krok po kroku zmienić formę opodatkowania działalności na 2022 rok.

 

Polski ŁadFormy opodatkowaniaRyczałt