Duże zainteresowanie Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym. ZUS wypłacił już 5 mld zł

Wypowiedzenie umowy o pracę, to najczęstsza forma jej rozwiązania. Może z niej skorzystać zarówno pracodawca, jak i pracownik. Ponadto wypowiedzenie umowy o pracę, to prostsze rozwiązanie dla pracownika. Na pracodawcy przy wypowiedzeniu umowy to zwykła forma rozwiązania umowy spoczywają obowiązki informacyjne oraz konieczność przeprowadzenia konsultacji. Jak powinno wyglądać wypowiedzenie umowy o pracę? O czym warto wiedzieć.
» Likwidacja stanowiska pracy w dobie Koronawirusa - o czym należy pamiętać
Źródło: shutterstock.com
Składając wypowiedzenie umowy o pracę warto zadbać o to, by zostało sporządzone w formie pisemnej w dwóch egzemplarzach i poprosić pracodawcę o potwierdzenie otrzymania dokumentu.
Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego takie wypowiedzenie uznaje się skuteczne dopiero z chwilą, gdy pracodawca mógł się z nim zapoznać. Dodatkowo w wypowiedzeniu powinny należ się takie dane jak:
Data, miejscowość Dane pracodawcy Dane pracownika Sformułowanie „niniejszym wypowiadam umowę o pracę z dnia…” Podpis pracownika.
Samo wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika nie uprawnia go do zaprzestania wykonywania obowiązków zawodowych. Stosunek pracy przestanie go łączyć z pracodawcą dopiero po upływie okresu wypowiedzenia. Do tego czasu wciąż musi więc wykonywać polecenia pracodawcy, o ile nie zostanie przez niego zwolniony ze świadczenia pracy. Jeśli natomiast naruszy swoje obowiązki pracownicze (na przykład bez usprawiedliwienia przestanie przychodzić do pracy) możliwe będzie zwolnienie dyscyplinarne w okresie wypowiedzenia.
» Kiedy można skorzystać z urlopu bezpłatnego?
Długość okresu wypowiedzenia uzależniona jest od rodzaju umowy o pracę.
Zgodnie z art. 34. Długość okresu wypowiedzenia umowy na okres próbny wynosi:
» Zasady ustalania okresów wypowiedzenia
W przypadku umowy o wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub określony okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:
Art. 37. Zwolnienie na poszukiwanie pracy
§ 1. W okresie co najmniej dwutygodniowego wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego przez pracodawcę pracownikowi przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
§ 2. Wymiar zwolnienia wynosi:
Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.
W zakresie ochrony pracownika w pracownika w wieku przedemerytalnym ustawodawca w kodeksie pracy zawarł wyłączenia, gdzie zakaz wypowiadania umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym nie będzie miał zastosowania, w przypadku kiedy pracownik uzyska prawo do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.
Trzeba pamiętać, że pracodawca nie nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.
Przepisy prawa pracy przewidują także możliwość tylko w konkretnych sytuacjach. Rozwiązanie umowy o pracę bez okresu wypowiedzenia będzie możliwe:
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia wymaga podania określonej przyczyny, a więc wyraźnego wskazania w umowie, na jakiej podstawie pracownik rozwiązuje umowę w trybie natychmiastowym.
Kodeks pracyFormy zatrudnienia