Duże zainteresowanie Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym. ZUS wypłacił już 5 mld zł

Wypełniając roczne rozliczenie PIT za 2021 rok pracownicy mają prawo ująć w nim koszty uzyskania przychodu. Koszty te różnią się m.in. ze względu na ilość zawartych stosunków pracy. Jakie zryczałtowane koszty pracownicze obowiązują w 2022 roku?
» Koszty uzyskania przychodu PIT
Koszty uzyskania przychodu są wydatkami, jakie pracownik poniósł w celu uzyskania zarobku. Są nimi w szczególności wydatki poniesione na zakup biletów na przejazdy do zakładu pracy. Koszty te bezpośrednio podatnik uwzględnia w deklaracji PIT, przez co pomniejsza swój podatek do zapłaty. Jak informuje Ministerstwo Finansów ,,Pracownicze koszty mają rekompensować pracownikowi wydatki związane z dojazdem do pracy. Stąd ich wysokość (określona w ustawie PIT) zależy od tego, czy pracownik mieszka w miejscowości, w której znajduje się zakład pracy, czy też musi dojeżdżać z innej miejscowości oraz od tego, czy pracuje u jednego pracodawcy, czy u kilku". Ile wynoszą koszty uzyskania przychodów w 2022 roku?
Źródło: shutterstock
Jak informuje Ministerstwo Finansów, zryczałtowane koszty uzyskania przychodów za rok 2021 (miesiące styczeń – grudzień) wynoszą nie więcej niż:
Podatnicy mają wątpliwości, jak postąpić w przypadku gdy w trakcie 2021 roku uzyskiwano dochód z więcej niż jednej umowy o pracę – również w sytuacji, gdy w obydwu przypadkach pracownik mieszkał i pracował w tej samej miejscowości. Ministerstwo Finansów radzi, by w takiej sytuacji zsumować koszty z uzyskanych informacji PIT-11. Uczula jednak, że łączna kwota odliczanych kosztów w zeznaniu PIT, nie może w tym przypadku przekroczyć kwoty 4500 zł.
Na podatniku ciąży obowiązek udokumentowania poniesionych wydatków. Ponosząc wydatki warto zatem na bieżąco przechowywać imienne bilety okresowe. Pamiętaj jednak, że aktualnie obowiązująca ustawa PIT nie przewiduje możliwości odliczania w ramach kosztów pracowniczych faktycznych wydatków na paliwo pracownika, który dojeżdża do pracy własnym samochodem, jak również wydatków na taksówkę.
Osoby mające obawy przed samodzielnym rozliczaniem w deklaracji PIT pracowniczych kosztów uzyskania przychodów zapraszamy do skorzystania z bezpłatnej aplikacji e-pity. Program ten krok po kroku poprowadzi Cię po Twojej deklaracji oraz podpowie, jak prawidłowo rozliczyć w niej koszty pracownicze. Więcej na temat programu znajdziesz tutaj.
KosztyPIT-37PIT-36Rozliczenie roczne