Polski Ład, czy warto złożyć wniosek o nieprzedłużanie terminu poboru zaliczki na PIT?

Ewelina Czechowicz

8 marca 2022 r. Prezydent podpisał ustawę  nowelizującą przepisy Polskiego ładu. Do ustawy wprowadzono zapisy dotyczące PIT-2 oraz dano możliwość złożenia wniosku o nieprzedłużanie terminu poboru zaliczki na podatek dochodowy pracownikom. Co to oznacza? I czy warto złożyć wniosek o nieprzedłużanie terminu poboru zaliczki na podatek dochodowy pracodawcy? – wyjaśniamy

W styczniu wielu pracowników otrzymało niższe wynagrodzenia. Z uwagi na to 7 stycznia 2022 r. zostało wydane rozporządzenie które miało za zadanie sprawić, żeby do portfeli Polaków nie wpływało mniej pieniędzy niż w 2021 r. 

Kolejna nowelizacja Polskiego Ładu: PIT-2 w trakcie roku i przedłużenie terminów zaliczki - PIT.pl

Doradcy podatkowi alarmują: Polski Ład może powodować dopłaty do zeznania rocznego w 2023 r. - PIT.pl

Zapisy rozporządzenia były negowane przez środowisko doradców podatkowych oraz księgowych. Nie wszędzie były stosowane, dlatego trafiły do ustawy, która obowiązuje od kilku dni i musi być stosowana. Najważniejsze zmiany jakie wprowadza ustawa dotyczą:

  1. PIT-2, który będzie można składać w dowolnym miesiącu w ciągu roku podatkowego, a nie tylko przed pierwszą wypłatą w danym roku – jak to było do tej pory.
  2. Możliwości złożenia wniosku o nieprzedłużanie terminu poboru zaliczki na podatek dochodowy – do tej pory mogły zrobić to tylko osoby, które nie miały złożonego PIT-2. Aktualnie każdy z pracowników może złożyć taki wniosek. Wniosek  ten musi być stosowany przez płatnika  najpóźniej od miesiąca następującego po miesiącu,
    w którym został złożony.

Wniosek o nieprzedłużanie terminu poboru zaliczki na podatek dochodowy

Zgodnie z obowiązującymi przepisami pracodawca zobowiązany jest odprowadzić za pracownika zaliczkę na podatek dochodowy. Na podstawie obecnie obowiązujących przepisów pracodawca oblicza zaliczki na podatek dochodowy wg zasad obowiązujących z  2021 r., czyli z możliwością obniżenia podatku o 7,75% składki zdrowotnej. Z kolei przepisy z 2022 roku, tzw. ,,Polski Ład” zobowiązują pracodawcę do pobrania zaliczki  na podatek bez odliczenia 7,75% składki zdrowotnej.  Z uwagi na powyższe pracownicy księgowości obliczają wynagrodzenie na dwa sposoby i muszą pobrać korzystniejszy dla pracownika podatek (w niektórych przypadkach będzie to podatek z 2021 r.).

Jak nie dopłacić do PIT w 2023 r. Wniosek o nieprzedłużanie terminu poboru zaliczki na podatek dochodowy

Źródło: shutterstock

Poprawki w Polskim ładzie niebawem wejdą w życie, nowela czeka na podpis Prezydenta - PIT.pl

Kiedy stosuje się podwójne naliczanie płac?

Zasada podwójnego naliczania płac stosowana jest do wynagrodzeń do kwoty 12 800 zł. W przypadku pensji powyżej tej kwoty zaliczki pobierane są wg zasad Polskiego ładu bez obniżania podatku o 7,75% składki zdrowotnej.

"Polski ład" i PIT-2. Co daje, kiedy go złożyć, kiedy wycofać? Tłumaczymy - Bankier.pl

Odroczony podatek może spowodować dopłaty w PIT za 2022 r.

W związku z takim modelem liczenia wynagrodzeń może się okazać, że zaliczki zostaną pobrane w kwocie niewystarczającej. Trzeba pamiętać, że różnica  jaka powstanie między podatkiem wyliczonym zgodnie z zasadami w 2022 r. a zasadami z 2021 r. będzie odroczona w czasie.  Jeżeli w ciągu roku pracownik nie osiągnie przychodów przekraczających drugi próg podatkowy z 2021 r. - to wyrównanie odraczanego ze wcześniejszych miesięcy podatku  nastąpi w rozliczeniu rocznym, co spowoduje dopłatę podatku do Urzędu Skarbowego przez pracownika.

Jak nie dopłacić do PIT w 2023 roku?

Zgodnie z przepisami ustawy nowelizującej Polski ład, pracownik ma możliwości złożenia wniosku o nieprzedłużanie terminu poboru zaliczki na podatek dochodowy. Wniosek będzie stosowany najpóźniej od miesiąca następującego po miesiącu, w którym został złożony.

Dla przykładu:

Dla osoby zarabiającej ok. 8 550,00 zł brutto miesięcznie i jednocześnie stosującej ulgę klasy średniej - to podatkiem korzystniejszym jest podatek wg Polskiego Ładu. Wynika to z zastosowania ulgi klasy średniej i kwoty zmniejszającej podatek wynoszącej 425 zł miesięcznie.

Natomiast bez stosowania ulgi klasy średniej, ale z kwotą zmniejszającą podatek 425 zł - podatek pobierany wg Polskiego Ładu jest do kwoty ok. 5 705,00 zł brutto miesięcznie. Po przekroczeniu tych progów następuje odroczenie zaliczki na podatek dochodowy. Stąd, aby uniknąć dopłat w 2023 r., należy indywidualnie policzyć, która forma pobierania zaliczek jest lepsza i korzystniejsza dla podatnika.

Pobierz wzór wniosku w .pdf

Polski ŁadPodatki 2022Kwota wolna od podatkuFormy opodatkowaniaPłatnik PITPIT-36Odliczenia w PITPIT-37Podatek PITKsięgowośćRozliczenie roczne