Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

PIT-PFR już dostępny. Podatnicy szybciej sporządzą PIT-37 lub PIT-38

Piotr Szulczewski 23.03.2017 09:00 (aktualizacja: )

Wcześniej niż rok temu, bo już w połowie marca 2017 r., Ministerstwo Finansów udostępniło podatnikom opcję rozliczenia podatkowego z użyciem wstępnie wypełnionej deklaracji podatkowej (PIT-PFR). 

 Zaległość podatkowa zapłacona przez inne osoby trzecie
Źródło: YAY foto

Usługa wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego PFR polega na udostępnieniu podatnikom propozycji rozliczenia rocznego. Dzięki niej podatnik nie musi wypełniać sam zeznania podatkowego – robi to za niego administracja skarbowa.

Z rozliczenia na podstawie PIT-PFR skorzystać będą mogli podatnicy sporządzający

PIT-PFR to nadal rozliczenie podatkowe

Usługa ta nie polega na tym, że to administracja skarbowa składa zeznanie. W rozliczeniu za 2016 r. w usłudze PFR podatnik powinien sprawdzić poprawność danych wykazanych w udostępnionym zeznaniu oraz podpisać i wysłać deklarację. Może także uzupełnić zeznanie o ulgi np. na dzieci, odliczenia, oraz kwotę 1% dla wskazaną przez siebie Organizację Pożytku Publicznego. Ma także prawo rozliczyć się wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Dostęp do PIT-PFR na podstawie danych z 2016 r., wysyłka – na podstawie danych z 2015 r.

Inaczej niż ma to miejsce w przypadku podpisywania e-deklaracji, do PIT-PFR korzystać musimy z danych z 2016 r. Potrzebny jest zatem następujących informacji:

  • Identyfikator podatkowy – PESEL/NIP
  • Imię i nazwisko.
  • Datę urodzenia.
  • Kwotę przychodu za 2016 r. niezbędną do autoryzacji i pobrania PFR:
    • dla [PFR] PIT-37 - sumę przychodów z posiadanych informacji PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-40A/11A,
    • dla [PFR] PIT-38 - sumę przychodów z posiadanych informacji PIT-8C.

Inaczej sprawa się ma, gdy podatnik dostanie się do PIT-PFR i stara się wysłać tę deklarację. W tym przypadku autoryzacja, tak jak przy każdej innej wysyłce deklaracji PIT przez Internet, wymaga podania, oprócz danych osobowych podatnika, również kwoty przychodu z zeznania za 2015 r.

Alternatywą dla podpisania e-deklaracji pozostaje profil zaufany ePUAP, albo kwalifikowany podpis elektroniczny (e-podpis).

Trzy ścieżki podatnika: PFR, PIT-WZ lub własna deklaracja podatkowa

Podatnik oprócz PIT-PFR może nadal składać zeznania podatkowe na dotychczasowych zasadach – drogą elektroniczną do systemu e-Deklaracje lub papierowo. Co więcej, PFR dotyczy wyłącznie rozliczeń na PIT-37 lub PIT-38, zatem osoby, które muszą złożyć PIT-36, Pit-28, PIT-39, PIT-36L, nadal w 2017 r. rozliczenia dokonać będą musiały w formie tradycyjnej – wypełniając deklarację samodzielnie.

Dodatkowo od 15 marca 2017 r. działa nowa usługa udostępnienia zeznania podatkowego PIT-37 na podstawie wniosku PIT-WZ oraz złożenia oświadczenia o przekazanie 1% podatku na rzecz OPP. Jest to obecnie trzecia z podstawowych dróg rozliczenia podatku za 2016 r.

Piotr Szulczewski,
PIT.pl

Rozliczenie rocznePIT-37