Wydatki na zakup lodówki czy pralki można rozliczyć w PIT 2023. Są jednak warunki

Wcześniej niż rok temu, bo już w połowie marca 2017 r., Ministerstwo Finansów udostępniło podatnikom opcję rozliczenia podatkowego z użyciem wstępnie wypełnionej deklaracji podatkowej (PIT-PFR).
Źródło: YAY foto
Usługa wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego PFR polega na udostępnieniu podatnikom propozycji rozliczenia rocznego. Dzięki niej podatnik nie musi wypełniać sam zeznania podatkowego – robi to za niego administracja skarbowa.
Z rozliczenia na podstawie PIT-PFR skorzystać będą mogli podatnicy sporządzający
PIT-PFR to nadal rozliczenie podatkowe
Usługa ta nie polega na tym, że to administracja skarbowa składa zeznanie. W rozliczeniu za 2016 r. w usłudze PFR podatnik powinien sprawdzić poprawność danych wykazanych w udostępnionym zeznaniu oraz podpisać i wysłać deklarację. Może także uzupełnić zeznanie o ulgi np. na dzieci, odliczenia, oraz kwotę 1% dla wskazaną przez siebie Organizację Pożytku Publicznego. Ma także prawo rozliczyć się wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko.
Dostęp do PIT-PFR na podstawie danych z 2016 r., wysyłka – na podstawie danych z 2015 r.
Inaczej niż ma to miejsce w przypadku podpisywania e-deklaracji, do PIT-PFR korzystać musimy z danych z 2016 r. Potrzebny jest zatem następujących informacji:
Inaczej sprawa się ma, gdy podatnik dostanie się do PIT-PFR i stara się wysłać tę deklarację. W tym przypadku autoryzacja, tak jak przy każdej innej wysyłce deklaracji PIT przez Internet, wymaga podania, oprócz danych osobowych podatnika, również kwoty przychodu z zeznania za 2015 r.
Alternatywą dla podpisania e-deklaracji pozostaje profil zaufany ePUAP, albo kwalifikowany podpis elektroniczny (e-podpis).
Trzy ścieżki podatnika: PFR, PIT-WZ lub własna deklaracja podatkowa
Podatnik oprócz PIT-PFR może nadal składać zeznania podatkowe na dotychczasowych zasadach – drogą elektroniczną do systemu e-Deklaracje lub papierowo. Co więcej, PFR dotyczy wyłącznie rozliczeń na PIT-37 lub PIT-38, zatem osoby, które muszą złożyć PIT-36, Pit-28, PIT-39, PIT-36L, nadal w 2017 r. rozliczenia dokonać będą musiały w formie tradycyjnej – wypełniając deklarację samodzielnie.
Dodatkowo od 15 marca 2017 r. działa nowa usługa udostępnienia zeznania podatkowego PIT-37 na podstawie wniosku PIT-WZ oraz złożenia oświadczenia o przekazanie 1% podatku na rzecz OPP. Jest to obecnie trzecia z podstawowych dróg rozliczenia podatku za 2016 r.
Piotr Szulczewski,
PIT.pl