Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Ostatni dzień na PIT za 2022 rok. Czas tylko do północy

Iwona Maczalska

Wtorek 2 maja to ostatni dzień w którym podatnicy mogą rozliczyć podatek PIT za 2022 rok. Czas na to mają wyłącznie do północy. Warto się śpieszyć, bowiem deklaracje złożone później będą uznane jako zeznanie złożone po terminie. Grozi za to odpowiedzialność karno-skarbowowa.

» Ostatni dzień na samodzielny PIT. Od 3 do 10 maja akceptacja PIT w Twój e-PIT

» Czy urząd skarbowy NA PEWNO sam rozliczy PIT 2023?

2 maja 2023 roku kończy się sezon składania rocznych rozliczeń podatku PIT za 2022 rok. W związku z tym do 2 maja należy złożyć deklaracje podatkowe właściwe dla podatku dochodowego od osób fizycznych. O jakie deklaracje chodzi?

Ostatni dzień na PIT

Źródło: shutterstock

Rozlicz deklarację szybko i sprawnie

Nie rozliczyłeś jeszcze swojej deklaracji PIT za 2022 rok? Nic straconego. Rozlicz PIT z redakcją PIT.pl szybko i sprawnie za pośrednictwem bezpłatnego programu e-pity. Poprowadzi Cię on krok po kroku po Twojej deklaracji podatkowej oraz pomoże w uwzględnieniu ulg i odliczeń. 

Więcej na temat programu znajdziesz tutaj.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity 2022.

Nie musisz znać się na PIT-ach. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.

PIT-37: Dochody z umowy o pracę i umów cywilnoprawnych

Deklaracja PIT-37 służy rozliczaniu dochodów osób uzyskanych na podstawie umowy o pracę bądź również umów cywilnoprawnych, w sytuacji, gdy umowy te objęte są podatkiem PIT. PIT-37 obligatoryjnie wypełniają również podatnicy, którzy w 2022 roku osiągnęli wynagrodzenia pochodzące ze stosunku pracy, stosunku służbowego, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej

Deklarację PIT-37 można wysłać w sposób elektroniczny za pośrednictwem programów do rozliczeń PIT lub rządowej usługi Twój e-PIT. PIT można wysłać również w sposób tradycyjny – przesyłając papierową wersję PIT-37 do US bądź dostarczając ją tam osobiście.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity 2022.

Nie musisz znać się na PIT-ach. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.

 

PIT-36: Dochody małoletnich oraz dochody z działalności gospodarczej

Deklaracja ta dedykowana jest osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą na zasadach ogólnych (skala podatkowa). Chodzi o osoby, które w 2022 roku samodzielnie obliczały i wpłacały zaliczki na podatek dochodowy. Na deklaracji PIT-36 dodatkowo rozlicza się przychody osób małoletnich (doliczenie przychodów do przychodów rodziców).

PIT-36 zobowiązani są złożyć również podatnicy korzystający z tzw. kredytu podatkowego, podatnicy którzy prowadzili działy specjalnej produkcji rolnej. Na PIT-36 rozlicza się również dochody z najmu, podnajmu, dzierżawy i poddzierżawy (opodatkowane skalą), czy też dochody niani z umowy uaktywniającej.

W niektórych przypadkach na deklaracji PIT-36 dokonuje się również wspólnego rozliczenia małżonków. Chodzi o sytuację, gdy jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą i swoje dochody rozlicza na PIT-36. Wówczas do wspólnego rozliczenia służyć będzie właśnie deklaracja PIT-36 a nie PIT-37. Więcej o deklaracji PIT-36.

 

PIT-36L: dochody z podatku liniowego

Deklaracja PIT-36L dedykowana jest dla podatników, którzy opodatkowali swoje dochody podatkiem liniowym. Deklarację składać mogą również osoby rozliczające tzw. działy specjalne produkcji rolnej, które złożyły oświadczenie, w którym wskazały, że za rok 2022 chcą być opodatkowani podatkiem według stawki 19%. Więcej na ten temat w poradniku o zasadach wypełniania PIT-36L.

 

PIT-28: przychody opodatkowane ryczałtem (najem / działalność)

W 2023 roku podatnicy rozliczający ryczałt po raz pierwszy rozliczą swoje przychody w terminie do 2 maja. Za sprawą Polskiego Ładu termin na rozliczenie PIT-28 został wydłużony. Na PIT-28 rozliczą się podatnicy, którzy w 2022 roku uzyskali przychody opodatkowane ryczałtem. Mowa o działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem oraz prywatnym wynajmie nieruchomości. Więcej o PIT-28 w poradniku PIT.pl

 

PIT-38: kryptowaluty, udziały w spółkach, giełda

Deklaracja PIT-38 jest specyficzną deklaracją podatkową skierowaną wyłącznie do podatników, którzy w 2022 roku uzyskali prywatnie (poza działalnością gospodarczą) przychody z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych, udziałów w spółkach mających osobowość prawną, czy odpłatnego zbycia innych, pochodnych instrumentów finansowych. Na PIT-38 rozliczamy również przychody z tytułu objęcia udziałów w spółkach, czy przychody z inwestycji w kryptowaluty. Więcej na ten temat w poradniku o PIT-38.

 

PIT-39: przychody z tytułu zbycia nieruchomości

Kolejną deklaracją podatkową, którą należy wypełnić i wysłać do urzędu skarbowego najpóźniej 2 maja jest PIT-39. Kto ją składa? Podatnicy dokonujący rozliczenia przychodu z tytułu zbycia prywatnie nieruchomości i realizacji prywatnie praw związanych z nieruchomościami. Warto pamiętać, że deklaracji PIT-39 nie składa się w trakcie roku, lecz po jego zakończeniu, nawet jeżeli nieruchomość zbyto w jego trakcie. Na PIT-39 za rok 2022 wykazać należy przychód ze sprzedaży nieruchomości nabytych lub wybudowanych w latach 2017, 2018, 2019, 2020, 2021 i 2022. Więcej na ten temat w poradniku o PIT-39.

 

Niektóre deklaracje automatycznie zaakceptowane w Twój e-PIT

Jednym ze sposobów rocznego rozliczenia PIT jest jego akceptacja przez rządową usługę Twój e-PIT. Nie wszystkie deklaracje zostaną tam jednak automatycznie zaakceptowane i wysłane do skarbówki 2 maja. Więcej o tym w artykułach:

1. Czy urząd skarbowy NA PEWNO sam rozliczy PIT 2023?

2. Ostatnie dni na rozliczenie PIT 2023. Skarbówka nie zawsze zrobi to za Ciebie.

PIT-36PIT-37PIT-28Skala podatkowaRozliczenie roczneRyczałtTwój e-PIT