Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Czy urząd skarbowy NA PEWNO sam rozliczy PIT 2023?

Katarzyna Sudaj

Które PIT-y skarbówka rozliczy za mnie? A które nie zaakceptują się z automatu w rządowej usłudze Twój e-PIT? Jakie deklaracji PIT podatnik musi uzupełnić samemu i wysłać do urzędu skarbowego? Kto z nas może nie przejmować się PIT-ami przed majówką, bo rozliczą się „same”.


Źródło: shutterstock.com

PIT na ostatnią chwilę to nerwówka

Zaczyna się gorączkowe odliczenie do końca terminu rozliczeń rocznych PIT za 2022 rok. W tym roku przypada on we wtorek 2 maja. Zostało więc już niewiele czasu dla tych, co rozliczają się na ostatnią chwilę. Zwłaszcza, że dziś rządowa usługa Twój e-PIT ma problemy technicznie i obecnie nie działa.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity 2022.

Nie musisz znać się na PIT-ach. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.

Czy każdy PIT znajdziemy rozliczony w Twój e-PIT?

Nie, usługa Twój e-PIT to przede wszystkim deklaracji PIT-37, które stanowią ponad 90% PIT-ów tam rozliczanych. To na ich rozliczeni skupia się urząd skarbowy, bo obejmują głównie dochody z umów o pracę oraz zleceń i o dzieło, od których pracodawca odprowadza zaliczki na podatek za zatrudnionego.

To także druk PIT-38, który czeka przygotowany w usłudze Twój e-PIT, czyli rozliczenie dochodów kapitałowych z obroty papierami wartościowymi czy też z handlu krypto walutami. I Tylko te dwa druki PIT-37 i PIT-38mogą zostać automatycznie zaakceptowane w usłudze Twój e-PIT , jeśli podatnik nie dokona żadnej zmiany lub nie zaakceptuje ich samodzielnie albo nie dokona rozliczenia w inny sposób.

Jakie PIT-y musimy rozliczyć samodzielnie?

Każdy inny PIT - jak najpopularniejszy PIT-36 z działalności gospodarczej, czy PIT-36L dla podatników liniowych lub też PIT-28 dla ryczałtowców i prywatnego najmu mieszkań – wymaga aktywności podatnika!

Uściślijmy – w rządowej usłudze Twój e-PIT nie można nawet złożyć deklaracji PIT-36L dla podatku liniowego. Zeznania PIT-36 dla prowadzących swoją firmę, PIT-28 dla ryczałtu owszem, ale trzeba je samodzielnie wypełnić danymi i samodzielnie wysłać do US.

Druk PIT-DZ to nowy formularz stosowany dla dla ulgi 4+ czyli rodzin z czwórką lub więcej dzieci. Trzeba na nim wpisac dane o potomstwie.

Jak podkreśla resort finansów w komunikacie wyśietlanym po zalogowaniu do usługi Twój e-PIT, elektroniczne druki e-PIT-DZ, PIT-28 i PIT-36 nie zostaną automatycznie zaakcpetowane. Należy je samodzielnie wypełnić/uzupełnić, zaakcpetować lub w inny sposób (jeśli nie korzystamy z rządowej usługi Twój e-PIT) złożyć do urzędu skarbowego. 

 

Twój e-PITRozliczenie rocznePIT-36PIT-37Podatek liniowyPIT-28HOT