Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Nowa deklaracja podatkowa PIT-DZ do rozliczeń za 2022 rok. Dla kogo?

Iwona Maczalska 08.09.2022 11:00 (aktualizacja: )

Ministerstwo Finansów udostępniło zupełnie nowy druk PIT-DZ. Będzie on zawierał informacje o dzieciach, które są uprawnione do skorzystania z niektórych ulg. Druk ten zastosujemy już przy rocznych rozliczeniach PIT za 2022 rok.

Resort Finansów na swojej stronie internetowej udostępnił zupełnie nowy druk podatkowy, jaki będzie miał zastosowanie do rozliczenia podatku PIT za 2022 rok. Kto z niego skorzysta?

» Rząd szykuje kolejną ulgę podatkową dla rodzin - dodatkową kwotę wolną

Rodzina 4+ - konieczność złożenia PIT-DZ

Źródło: shutterstock

Druk PIT-DZ dla ulgi 4+

Nowy druk PIT-DZ skierowany będzie do rodzin, które w 2023 roku będą chciały skorzystać ze zwolnienia z podatku na podstawie tzw. ulgi 4+ (art. 21 ust. 1 pkt 153 ustawy o PIT). Druk PIT-DZ będzie załącznikiem do właściwej deklaracji podatkowej PIT-36/PIT-37.

Podobnie jak pozostałe druki, termin na jego złożenie wraz z właściwym zeznaniem podatkowym będzie mijał 30 kwietnia (w 2023 roku 1 maja).

» Ulga PIT-0 dla rodzin 4+

 

PIT-DZ za 2022 rok

Źródło: podatki.gov.pl

 

Ulga dla rodzin 4+ (PIT-0 dla rodzin) - nowe rozwiązanie Polskiego Ładu

Za sprawą znowelizowanych przepisów Polskiego Ładu rodziny posiadające co najmniej czwórkę dzieci mogą skorzystać z tzw. ulgi dla rodzin 4+. Dzięki niej każdy rodzic co najmniej czwórki dzieci, którego zarobki z tej pracy wynoszą do 85 528 zł nie zapłaci ani złotówki PIT. To jednak nie wszystko. Za sprawą nowych przepisów ulga dla rodzin 4+ będzie przysługiwała za cały rok, nawet gdy 4 dziecko urodzi się pod koniec roku.

Ulga dla rodzin 4+ przeznaczona jest dla podatnika, który w roku podatkowym wychowywał co najmniej czworo dzieci:

a) małoletnich,

b) pełnoletnich, które otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,

c) pełnoletnich do ukończenia 25. roku życia, uczących się w szkołach.

 

Jak informuje jednak objaśnienie do druku PIT-DZ  z ulgi nie skorzysta jednak podatnik, jeśli do dzieci pełnoletnich do ukończenia 25. roku życia, uczących się, w roku podatkowym:

  • zastosowanie miały przepisy dotyczące 19% podatku liniowego lub ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, z wyjątkiem przepisów dotyczących tzw. najmu prywatnego, w zakresie osiągniętych w roku podatkowym przychodów, poniesionych kosztów uzyskania przychodów, zobowiązania lub uprawnienia do zwiększania lub pomniejszenia podstawy opodatkowania albo przychodów, zobowiązania lub uprawnienia do dokonywania innych doliczeń lub odliczeń,
  • podlegały opodatkowaniu podatkiem tonażowym na zasadach określonych w ustawie o podatku tonażowym lub tzw. podatkiem okrętowym na zasadach określonych w ustawie o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych,
  • uzyskały dochody opodatkowane według skali podatkowej lub opodatkowane 19% podatkiem z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, udziałów (akcji) lub pochodnych instrumentów finansowych lub przychodów zwolnionych od podatku w ramach tzw. ulgi dla młodych czy ulgi na powrót, w łącznej wysokości przekraczającej 3089 zł, z wyjątkiem renty rodzinnej.

Więcej na ten temat w artykule ,,Ulga PIT-0 dla rodzin 4+". 

Podatek PITPolski ŁadMacierzyństwoRozliczenie roczne