MF udostępni elektroniczny PIT-36 dla firm dopiero w połowie marca

Katarzyna Sudaj

Ministerstwo Finansów ogłosiło, że planuje przygotować elektroniczny formularz PIT-36 do rozliczenia za 2020 r dopiero na przełomie lutego i marca 2021 r. Choć PIT-36 rozliczać można już dawno, a dla zwrotu podatku data 15 lutego jest kluczowa, to resort finansów nie spieszy się.

[Aktualizacja 05.03.2021]: Znamy termin udostępnienia deklaracji PIT-36 oraz PIT-36L w e-deklaracje. Więcej w artykule ,,Elektroniczny druk PIT-36 oraz PIT-36L. MF podało termin udostępnienia na e-deklaracje"

MF udostępni elektroniczny PIT-36 dla firm dopiero na koniec lutego. Albo i później
Źródło: FORUM

Na deklaracji PIT-36 rozliczają się podatnicy, którzy w trakcie 2020 roku choćby część przychodów uzyskiwali bez pośrednictwa płatnika. Innymi słowy są to ci wszyscy, którzy byli zmuszeni w trakcie roku lub będą zmuszeni na koniec roku samodzielnie obliczyć zaliczki na podatek lub obliczyć wartość podatku do zapłaty oraz wpłacić te kwoty w odpowiednim terminie do urzędu skarbowego, a wartość podatku ustalają według skali podatkowej, a ich wynagrodzenia nie podlegają ujęciu na PIT-37.

» Kto rozlicza PIT-36?

PIT-36 już od drugiej połowy stycznia

Teoretycznie osoby prowadzące własną działalność gospodarczą (bo to oni głównie wypełniają PIT-36) mogli rozliczać podatki za 2020 rok już w styczniu. W drugiej połowie miesiąca resort finansów otworzył bramki do elektronicznej wysyłki tej deklaracji. Jednak do tej pory nie przygotował własnego druku interaktywnego na e-deklaracje.gov.pl.

Komunikat MF: interaktywny druk PIT-36 pojawi się na przełomie lutego i marca

Przed weekendem resort finansów opublikował komunikat, w którym zapewnia, iż planuje udostępnić podatnikom elektroniczny formularz PIT-36 za 2020 r. na podatki.gov.pl i w aplikacji e-Deklaracje na przełomie lutego i marca 2021 r.

Uwaga!

W usłudze Twój e-PIT zeznanie roczne PIT-36 tylko dla dochodów uzyskanych poza działalnością gospodarczą.

» MF radzi, jak poprawnie sporządzić PIT-36 za 2020 rok. Jest zaktualizowana broszura informacyjna

PIT-36 i PIT-36L w programie e-pity rozlicz już teraz

Do tego czasu podatnikom pozostają komercyjne programy do rozliczeń rocznych, w których już od miesiąca można bez przeszkód rozliczać PIT-36. Albo płatne pliki w formacie exel.

DeklaracjaPobierzOpis deklaracji
PIT-36 / PIT-36S (28)Zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatnika w 2020 r.

Nie warto więc czekać na rządowe deklaracje, bo termin zwrotu podatku liczy się od dnia złożenia (po 15 lutego 2021 r.) Warto wypełnić zeznanie PIT-36 w darmowymprogramie e-pity już teraz. To sprawdzony sposób na rozliczenia roczne.

Urzędy skarbowe rozliczą PIT-36 poza kolejką

W komunikacie ministerstwa finansów znajdujemy zapewnienie: ‘Zeznania składane w formie elektronicznej na formularzu PIT-36 za 2020 r. będą obsługiwane przez urzędy skarbowe w pierwszej kolejności.” Tylko w jaki sposób skarbówka, a dokładniej system informatyczny, będzie to honorował?

PIT-36L dla podatku liniowego - nie wiadomo kiedy

Z deklaracją PIT-36L przeznaczoną dla działalności gospodarczych opodatkowanych w formie podatku liniowego jest jeszcze gorzej? Kiedy będzie dostępny na podatki.gov.pl i w aplikacji e-Deklaracje? W tej sprawie MF dopiero wyda oddzielny komunikat. Dlatego nie czekaj i rozlicz się w programie e-pity rekomendowanym przez PIT.pl

PIT-36Rozliczenie roczneTwój e-PIT