Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

MF: 1 mln PIT-ów za pośrednictwem usługi Twój e-PIT

Ewelina Czechowicz

Polacy rozliczyli już 1 mln PIT-ów – przekazała w środę szefowa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Magdalena Rzeczkowska. Termin na złożenie rozliczenia rocznego za 2021 r. upływa już 2 maja 2022 r. dla formularzy PIT-37, PIT-36, PIT-38 oraz PIT-39. Osoby rozliczające ryczałt mają czas na złożenie deklaracji do 28 lutego 2022 r.

W 2022 r. KAS przygotowała na podstawie posiadanych przez siebie danych zeznania roczne za 2021 r. dla 23 295 876 podatników.

Jak poinformował resort finansów podatnicy korzystający z usługi złożyli już ponad 1 mln formularzy PIT za 2021 rok, w tym:

  1.  843,5 tys. deklaracji PIT-37,
  2. 117,8 tys. deklaracji PIT-28,
  3.  26,9 tys. deklaracji PIT-38,
  4. 6,6 tys. deklaracji PIT-36.
  5. 6,9 tys. oświadczeń PIT-OP. 

Deklaracje dostępne w e-urzędzie

Dzięki usłudze Twój e-PIT podatnicy mogą w wygodny i bezpieczny sposób, złożyć zeznanie, bez konieczności wychodzenia z domu. W ramach usługi mają dostęp do historii swoich e-PITów, a także do innych naszych e-usług oferowanych przez e-Urząd Skarbowy. Co ważne, rozliczając się elektroniczne dostaną szybciej zwrot podatku – urząd skarbowy zwróci im nadpłatę w ciągu 45 dni – zaznaczyła zastępca szefa KAS Anna Chałupa.

Podatnicy za pośrednictwem Twój e-PIT  mogą złożyć zeznania PIT-37, PIT-38 oraz PIT-28 i PIT-36 dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej.

Zwrot podatku za 2021 r., kto i kiedy może go otrzymać? Warto złożyć elektroniczny PIT - PIT.pl

MF: już 1 milion rozliczeń w aplikacji Twój e-PIT

Źródło:shutterstock

Zaznanie w e-Urzędzie warto uzupełnić i zweryfikować

W 2022 roku KAS przygotowała, na podstawie posiadanych przez siebie danych, ponad 23 mln zeznań rocznych za 2021 r. W takim zeznaniu uwzględnione są: dane podatnika, w tym rachunek bankowy zgłoszony do urzędu skarbowego do zwrotu nadpłaty (o ile z zeznania wynika nadpłata); informacje od płatników, na podstawie których przygotowane zostało zeznanie; ulga na dzieci oraz zwolnienia z PIT dla osób do 26. roku życia. Warto zatem dodać inne przysługujące podatnikowi ulgi, np. z tytułu darowizn, w tym te związane z COVID-19, ulgę rehabilitacyjną, ulgę na Internet, ulgę termomodernizacyjną, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) czy odliczenie wydatków mieszkaniowych.

Najczęstsze błędy i pułapki w Twój e-PIT - Bankier.pl

PIT-36 należy rozliczyć samodzielnie

Resort finansów przypomina, że rozliczenie roczne PIT-36 (w przeciwieństwie do rozliczenia PIT-37 i PIT-38), nie zostanie automatycznie zaakceptowane z upływem 2 maja  br. Należy pamiętać, aby sprawdzić i uzupełnić to rozliczenie, a następnie je zaakceptować i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).

Ulgi w PIT-28 dla ryczałtowców i najemców w PIT za 2021 r. - PIT.pl

Status zwrotu w e-Urzędzie

Podatnicy, którzy złożą swoje zeznanie roczne w formie elektronicznej poprzez usługę Twój e-PIT lub system e-Deklaracje mogą liczyć na szybszy zwrot nadpłaty podatku. Urząd ma na to maksymalnie 45.

Czy muszę skorzystać z rządowej usługi Twój e-PIT? - PIT.pl

Twój e-PITPodatki 2021Rozliczenie roczneWspólne rozliczenie PITOdliczenia w PITPIT-36PIT-37Płatnik PITRyczałt