Kupno mieszkania - podatek od wzbogacenia, zwolnienia i zmiany 2023

Iwona Maczalska

Nowy program Bezpieczny Kredyt 2 procent spowodował nagły wzrost zainteresowania zakupem nieruchomości. Podatnicy, którzy zdecydują się na zakup wymarzonego domu bądź mieszkania, muszą jednak pamiętać o konieczności zapłaty podatku PCC, tzw. podatku od wzbogacenia. Kto musi go zapłacić? Kto skorzysta ze zwolnienia z PCC przy nabyciu mieszkania?

» Jaki podatek od wynajmu mieszkania?

Osoby dokonujące nabycia mieszkania muszą pamiętać o konieczności poniesienia dodatkowych kosztów związanych z tym zakupem. Przy nabyciu nieruchomości zapłacić musimy nie tylko osobie sprzedającej nam lokal, lecz także notariuszowi, bankowi, pośrednikowi i co ważne…. skarbówce. W przypadku tego ostatniego chodzi o zapłatę podatku od czynności cywilnoprawnej PCC, czyli tzw. podatku od wzbogacenia. Kto musi go zapłacić, a kto skorzysta ze zwolnienia?

» Koniec z podatkiem PCC przy nabyciu pierwszego mieszkania z rynku wtórnego

Zakup mieszkania - podatek PCC 2023

Źródło: shutterstock

Źródło: shutterstock

Co to jest podatek PCC, tzw. podatek od wzbogacenia?

Podatek PCC, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych jest podatkiem, który nie dotyczy stricte zakupu mieszkania. Jest on opłatą ponoszoną przez każdą osobę, która dokonuje zakupu i nie jest przy tym zobowiązana do zapłaty podatku VAT. Chodzi m.in. o podatek PCC od zakupu mieszkania, domu, czy nawet samochodu. To jednak nie wszystko.

 

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego lub wtórnego

Obowiązek uiszczenia podatku PCC od zakupu mieszkania uzależniony jest m.in. od tego, czy mieszkanie to zakupione zostało z rynku pierwotnego, czy wtórnego.  Zakup nieruchomości z rynku wtórnego jest mniej korzystny podatkowo od zakupu nieruchomości z rynku pierwotnego. Na kupującym ciąży bowiem obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu nabycia nieruchomości w wysokości 2% wartości rynkowej nieruchomości. Podatek ten obliczany jest i odprowadzany bezpośrednio przez notariusza sporządzającego umowę.

Inna sytuacja ma miejsce w przypadku zakupu mieszkania z rynku pierwotnego. Kupując mieszkanie bezpośrednio od dewelopera - 2% podatek od czynności cywilnoprawnych nie występuje. Ze względu na fakt, że sprzedający deweloper opodatkowany jest już podatkiem VAT (bądź z niego zwolniony), to kupujący o podatek PCC nie musi się już martwić.

 

Od 31 sierpnia 2023 nowa ulga. Nie wszyscy zapłacą podatek PCC

Z dniem 31 sierpnia wchodzi w życie nowelizacja ustawy o PCC, która znosi obowiązek zapłaty 2 proc. podatku PCC w przypadku części kupujących. Kto z niej skorzysta?

Wspomniana ulga będzie dedykowana osobom, które dokonają zakupu wyłącznie pierwszego w życiu mieszkania lub domu. Oczywiście ulga dotyczy jedynie tych, którzy kupują nieruchomość na rynku wtórnym, bo tylko tam pobierany jest podatek PCC. Znowelizowane 31 sierpnia przepisy dodają też jeden wyjątek dla osób, które co prawda mają udział w nieruchomości, ale nie większy niż 50% i do tego musi być on nabyty w drodze dziedziczenia. Ponadto wprowadzony zostanie dodatkowy, 6-proc. podatek od zakupu szóstego i każdego następnego mieszkania. Więcej na temat zmian znajdziesz w artykule ,, Już w sierpniu kupno mieszkania bez podatku PCC. Dla kogo nowa ulga?”.

 

Zakup mieszkania na kredyt. Co z podatkiem PCC?

Osoby dokonujące zakupu mieszkania na kredyt również muszą pamiętać o obowiązku zapłaty podatku PCC. W momencie ustanowienia hipoteki pojawia się bowiem obowiązek zapłaty podatku PCC, którego wysokość wynosi 19 zł lub 0,01%. Nie ma przy tym znaczenia, czy nieruchomość kupowana jest z rynku pierwotnego od dewelopera, czy wtórnego.

 

 

NieruchomościInne podatki