Koniec z podatkiem PCC przy nabyciu pierwszego mieszkania z rynku wtórnego

Redakcja PIT.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która likwiduje konieczność opłacenia 2% podatku PCC przy zakupie pierwszego mieszkania z rynku wtórnego. To znacząca ulga, zwłaszcza dla młodych osób, które często zmuszone były płacić wysokie podatki przy nabyciu używanej nieruchomości.

PCC (Podatek od czynności cywilnoprawnych) dotyczy wyłącznie rynku wtórnego. Przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego nabywcy są zwolnieni z tego obciążenia. Przyjrzyjmy się przykładowej sytuacji, w której młodzi ludzie decydują się na zakup mieszkania z rynku wtórnego o wartości 500 tys. zł. Obecnie muszą zapłacić podatek w wysokości 2%, co oznaczałoby konieczność doliczenia 10 tys. zł do ceny mieszkania. Przy zakupie nieruchomości o wartości 800 tys. zł, podatek wynosiłby 16 tys. zł. Zniesienie PCC stanowi więc znaczącą pomoc, zwłaszcza biorąc pod uwagę wysokie ceny nieruchomości na rynku. Brak obowiązku płacenia podatku sprawi, że nabywcy będą mieli możliwość zaoszczędzenia tych środków i przeznaczenia ich na inne cele związane z zakupem lub wykończeniem nieruchomości.

Zgodnie z nowymi przepisami zniesienie PCC dotyczy sprzedaży prawa do własności mieszkania lub domu jednorodzinnego, jeżeli nabywca nie posiadał wcześniej prawa do innej nieruchomości mieszkalnej. Jeśli jednak nabywca posiadał udział w prawach własnościowych, to zwolnienie nie obejmuje przypadków, w których przekracza on 50% i został nabyty drogą dziedziczenia.

Zniesienie PCC w opisywanym przypadku to nie jedyna korzystna zmiana wprowadzona przez nową ustawę. Jednocześnie podwyższono do 6% stawkę tego podatku dla zakupu szóstego i każdego kolejnego lokalu mieszkalnego. Przykładowo: przy zakupie mieszkania o wartości 500 tys. złotych, podatek wyniósłby aż 30 tys. zł. Ta zmiana ma na celu ograniczenie spekulacyjnych zakupów nieruchomości oraz równomierne rozłożenie obciążeń podatkowych.

Obecnie ustawa została podpisana przez Prezydenta i czeka na publikację w Dzienniku Ustaw. Miejmy nadzieję, że nowe przepisy zostaną szybko wprowadzone w życie, dając kolejny impuls dla rozwoju rynku mieszkaniowego i poprawy warunków życia wielu osób.

Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt

(aktualizacja IM)

 

NieruchomościInne podatki