Będzie więcej czasu na przygotowanie się do korzystania z KSeF

Projekt ustawy zmieniającej przepisy o podatku PIT został przyjęty przez Rząd. Nowe przepisy zgodnie z zapowiedziami resortu finansów mają zacząć obowiązywać od 1 lipca 2022 r. Już teraz warto się zastanowić komu będzie opłacała się zmiana formy opodatkowania.
» Morawiecki: Rząd przyjął projekt przepisów o obniżeniu PIT do 12 proc.
Zgodnie z treścią art. 10-14 Nowego Polskiego ładu niektórzy przedsiębiorcy będą mogli zmienić formę opodatkowania. Manewr ten nie będzie dostępny dla wszystkich.
Polski ład 2.0: Zmiana formy opodatkowania w trakcie roku nie dla każdego przedsiębiorcy - PIT.pl
Projekt pozwala na zmianę formy opodatkowania za 2022 rok (mimo, że ustawowe terminy minął 20 lutego 2022 r. ), ale tylko:
Zmiany będzie można dokonać w podstawowym teminie do 30 kwietnia 2023 r.
Źródło: shutterstock
Zmiany formy opodatkowania nie dokonają podatnicy, którzy zdecydowali się na skalę podatkową w 2022 r. Nawet jeżeli któraś z innych form opodatkowania byłaby dla nich bardziej korzystna.
Podatnicy którzy z kolei zdecydują się na przejście z ryczałtu na skalę podatkową będą musieli zacząć prowadzić księgę przychodów i rozchodów. Podatnicy którzy będą chcieli dokonać zmiany opodatkowania w połowie roku, od 1 lipca 2022 r. będą mieli czas na decyzję do 22 sierpnia. Będą zobligowani do złożenia oświadczenia o zmianie formy opodatkowania.
Sytuacja podatników powinna być analizowana indywidualnie. Nie każdy bowiem będzie mógł zyskać na zmianie.
Trzeba mieć na uwadze, że:
Minusem skali podatkowej jest fakt, że podatnicy korzystający z tej formy opodatkowania nie odliczą składki zdrowotnej. Możliwość odliczenia składki zdrowotnej będzie występować w przypadku podatników którzy pozostaną na podatku liniowym lub ryczałcie. Ci podatnicy w przypadku podatku liniowego odliczą składkę zdrowotną od dochodu, w przypadku ryczałtu od przychodu. W obu przypadkach występować będą limity. Dlatego przed dokonaniem zmiany formy opodatkowania swoją sytuacje powinny zbadać osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, wspólnicy spółek cywilnych, jawnych i partnerskich oraz spółek z.o.o. Jak radzi doradca podatkowy Mariusz Korzeb: "Każdy przedsiębiorca musi przeprowadzić samodzielną kalkulację i ocenić, czy zmiana formy opodatkowania za 2022 r. będzie dla niego korzystna. Nie istnieje jedno optymalne rozwiązania. Na pewno przedsiębiorcy, którzy dotychczas byli zadowoleni z danej formy opodatkowania, aczkolwiek zmienili ją z obawy przed tzw. Polskim ładem i chociażby zmianami w obliczaniu składki zdrowotnej, mogą rozważyć powrót do wcześniejszego sposobu opodatkowania. Dane statystyczne pokazują na przykład, że wielu podatników zdecydowało się w tym roku przejść na ryczałt. Nie jest to jednakże forma opodatkowania optymalna dla każdego. Przy wyższych kosztach prowadzenia działalności zastanowiłbym się nad skalą podatkową. Podjęcie ostatecznej decyzji nie obędzie się jednak bez kilku dłuższych chwil z kartką i kalkulatorem lub też wizycie u swojego doradcy podatkowego.
Polski ŁadFormy opodatkowaniaPodatek PIT