Polski ład 2.0: Zmiana formy opodatkowania w trakcie roku nie dla każdego przedsiębiorcy

Ewelina Czechowicz

W resorcie finansów trwają prace nad przepisami, które mają naprawić regulacje Polskiego ładu. W związku ze zmianami przepisów wielu podatników zmieniło formę opodatkowania. Teraz niektórzy z nich będą mogli z uwagi na nowe regulacje dokonać zmiany zasad rozliczeń z fiskusem ponownie. Kto i kiedy będzie mógł zmienić formę opodatkowania za 2022 r.?

Zmiana formy opodatkowania za 2022 r. będzie możliwa

Podatnicy będą mogli zmienić formę opodatkowania – ogłosił wiceminister finansów Artur Soboń. Zmiana będzie możliwa z uwagi na nowe regulacje, które mają zacząć obowiązywać od 1 lipca 2022 r.  Ministerstwo finansów przychyliło się do wniosków wielu przedsiębiorców. Zmiana ma być możliwa jednak nie dla wszystkich.

Zmiana formy rozliczeń z fiskusem ma być dopuszczalna zgodnie z zapowiedziami dla niektórych podatników jeszcze w tym roku. Z kolei podatnicy rozliczający się obecnie na zasadach podatku liniowego lub ryczałtu będą mogli wrócić na skalę podatkową po zakończeniu roku podatkowego.

Zmiana formy opodatkowania w trakcie roku nie dla każdego

Źródło: shutterstock

Rozliczający się na ryczałcie –  pół roku ryczałt pół roku skala podatkowa

Podatnicy, którzy aktualnie rozliczają się na zasadach ryczałtowych mają zyskać możliwość zmiany opodatkowania pomiędzy 1 lipca a 22 sierpnia. Oznacza to, że będą mogli przez pierwszą połowę roku być opodatkowani w formie ryczałtu, a drugą połowę wg skali podatkowej.

Stąd podatnicy, którzy aktualnie są na ryczałcie będą mieli możliwość zmiany opodatkowania na skale dla całego 2022 r.  albo będą mogli przez pół roku korzystać z ryczałtu a przez drugą połowę roku 202 r.  ze skali podatkowej.

Nie każda forma opodatkowania będzie do zmiany

Podatnicy będą mogli zmienić formę opodatkowania jedynie na zasady ogólne. Nie będzie możliwości zmiany na ryczałt lub na podatek liniowy. Podatnicy którzy aktualnie rozliczają się ryczałtowo lub korzystają z podatku liniowego będą mogli wybrać jedynie zasady ogólne.

Projekt zmian w podatkach opublikowany w RCL. Zmiany planowane są od 1 lipca 2022 r. - PIT.pl

Jeden termin rozliczeń za 2022 r.

W związku ze zmianami podatnicy będą mieli obowiązek rozliczenia się z fiskusem do 30 kwietnia 2023 roku.  Obowiązek ten będzie dotyczył wszystkich podatników, niezależnie od tego czy dokonają zmiany formy opodatkowania. Stąd osoby, które rozliczają się na ryczałcie i na karcie podatkowej zyskają więcej czasu na złożenie deklaracji rocznej. Aktualnie obowiązujące przepisy przewidują różne terminy dla rozliczeń podatkowych. Podatnicy rozliczający się ryczałtowo musieli dotąd składać PIT do 28 lutego, a osoby na karcie podatkowej do 31 stycznia.

Polski ład 2.0: Czy przedsiębiorcy będą mogli zmienić formę opodatkowania za 2022 r.? - PIT.pl

Do 30 kwietnia 2022 r. przedsiębiorca będzie mógł wybrać jak się rozliczy?

Zgodnie z zapowiedziami przy niektórych formach opodatkowania podatnicy będą mieli możliwość zdecydować czy pozostają na wybranej formie opodatkowania (podatek liniowy lub ryczałt do 30 kwietnia 2023 r.

Polski Ład 2.0: Nowa skala podatkowa za 2022 r. i kwota zmniejszająca podatek (projekt zmian) - PIT.pl

Nowa forma rozliczeń, kto musi zdecydować?

Podatnicy którzy są aktualnie na ryczałcie w terminie od 1 lipca 2022 r. od 22 sierpnia 2022 r. będą musieli wskazać czy przechodzą na skalę podatkową, jeżeli chcą przez drugą połowę 2022 r. korzystać już ze skali podatkowej. W sytuacji kiedy będą chcieli cały 2022 r. rozliczyć na zasadach ogólnych czas będą mieć do 30 kwietnia 2023 roku.

Trzeba pamiętać że nie będzie można dokonać zmiany opodatkowania na ryczałt lub podatek liniowy. Jedynie wybrać będzie można skalę podatkową. I tego wyboru będą mogli dokonać podatnicy którzy aktualnie korzystają z podatku liniowego lub ryczałtu.

KsięgowośćRyczałtOdliczenia w PITPIT-36Płatnik PITPodatek PITPodatki 2022Polski ŁadFormy opodatkowania