Limity podatkowe 2024. Mały podatnik VAT ponad 400 tys. zł mniej

Z dodatkowego świadczenia postojowego nie skorzystają wszyscy przedsiębiorcy. Aby móc wnioskować o tą formę pomocy należy spełnić podstawowy warunek.
ZUS: Pojawiły się błędy w złożonych wnioskach o postojowe z Tarczy 5.0
Tarcza antykryzysowa 5.0 oraz 6.0 daje przedsiębiorcom możliwość skorzystania z nowej formy pomocy, jaką jest dodatkowe świadczenie postojowe. ZUS przypomina jednak, że dodatkowe postojowe nie jest dedykowane dla wszystkich przedsiębiorców.
Źródło: shutterstock
Z dodatkowego świadczenia postojowego aktualnie skorzystać mogą wyłącznie przedsiębiorcy turystyczni oraz z branży artystycznej (Tarcza 5.0). W Sejmie znajduje się jednak projekt ustawy Tarczy 6.0, który umożliwi skorzystanie z tej formy pomocy również przedsiębiorcom z branży gastronomicznej, fitness czy rozrywkowej (Tarcza 6.0). Warunkiem będzie prowadzenie działalności gospodarczej na podstawie konkretnych kodów PKD.
Warunki uzyskania dodatkowego świadczenia postojowego są różne, w zależności od tego na jakiej podstawie ubiegamy się o jej przyznanie. Tarcza 5.0 skierowana dla firm turystycznych nakłada inne warunki ubiegania się o dodatkowe świadczenie postojowe, niżeli Tarcza 6.0 skierowana dla branży gastronomicznej, rozrywkowej oraz fitness. Jest jednak jeden wspólny element. Dodatkowe świadczenie postojowe (zarówno z Tarczy 5.0 jak i 6.0) skierowana jest wyłącznie do przedsiębiorców, którzy już wcześniej korzystali ze zwykłego świadczenia postojowego. Brak wyplat postojowego w przeszłości uniemożliwia ubieganie się o dodatkowe świadczenie postojowe.
Oznacza to, że dodatkowe świadczenie postojowe jest swego rodzaju dopełnieniem pierwszej formy pomocowej, jaką jest świadczenie postojowe, w przypadku braku poprawy sytuacji ekonomicznej. Skorzystanie ze świadczenia postojowego w przeszłości automatycznie uruchamia możliwość ubiegania się o dodatkowe świadczenie postojowe.
Przedsiębiorcy nadal mają możliwość składania wniosków o przyznanie zwykłego świadczenia postojowego. Zgodnie z przepisami ustawy antykryzysowej ,,Wnioski o świadczenie postojowe mogą być złożone do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych najpóźniej w terminie 3 miesięcy od miesiąca, w którym został zniesiony ogłoszony stan epidemii”. Nie oznacza to jednak, że w listopadzie przedsiębiorca może złożyć wniosek o postojowe za kwiecień, czy maj. Kluczowe znaczenie dla przyznania postojowego ma kryterium spadku przychodów ,,w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku". Spadek przychodów zanotowany w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku oznacza, że przedsiębiorcy nie mają już możliwości ubiegania się o postojowe za miesiące marzec - wrzesień. Składając bowiem wniosek o świadczenie postojowe w listopadzie, we wniosku RSP-D wykazać należy 15% spadek przychodów w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku, a więc w październiku – w stosunku do września 2020 roku. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule ,, Świadczenie postojowe w sierpniu i wrześniu. Do kiedy można składać wnioski?”.
Świadczenie postojoweKoronawirus w PolsceHOT