Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Świadczenie postojowe w sierpniu i wrześniu. Do kiedy można składać wnioski?

Iwona Maczalska 05.08.2020 10:38 (aktualizacja: )

Przedsiębiorcy, którzy nie skorzystali jeszcze ze świadczenia postojowego, mogą nadal składać wnioski do ZUS. Sprawdź, do kiedy należy złożyć wniosek, by otrzymać postojowe za sierpień i wrzesień oraz w jaki sposób ustalić 15% spadek przychodów.

» Zwolnienie z ZUS wydłużone o trzy miesiące i ponowna wypłata postojowego. MR zapowiada zmiany

Przedsiębiorcy borykający się ze spadkiem przychodów spowodowanych epidemią COVID-19, mogą skorzystać jeszcze z niektórych form pomocy udzielanych w ramach Tarczy antykryzysowej. Jedną z nich jest świadczenie postojowe wypłacane trzykrotnie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Aby jednak z niego skorzystać, należy zanotować 15% spadek przychodów.

Świadczenie postojowe w sierpniu i wrześniu

Źródło: shutterstock.com

Świadczenie postojowe – ZUS nadal przyjmuje wnioski

Przedsiębiorcy zainteresowani skorzystaniem ze świadczenia postojowego nadal mogą się o niego ubiegać. Wnioski o świadczenie postojowe w świetle przepisów Tarczy antykryzysowej ZUS będzie przyjmował w terminie 3 miesięcy od miesiąca, w którym został zniesiony ogłoszony stan epidemii. Nie należy obawiać się zatem, że możliwość wnioskowania o to świadczenie wygasnęła wraz z dniem 30 czerwca.

» Świadczenie postojowe również dla przedsiębiorców z umową o pracę

Świadczenie postojowe w sierpniu i wrześniu – ważne kryterium spadku przychodów

Chociaż prawdą jest, że wnioski o świadczenie postojowe będą przyjmowane przez ZUS jeszcze przez kilka miesięcy, to przedsiębiorcy rzadko zdają sobie sprawę z faktu, że kluczowe znaczenie dla przyznania postojowego ma kryterium spadku przychodów ,,w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku". Spadek przychodów zanotowany w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku oznacza, że przedsiębiorcy nie mają już możliwości ubiegania się o postojowe za miesiące marzec – czerwiec. Składając bowiem wniosek o świadczenie postojowe w sierpniu, we wniosku RSP-D wykazać należy 15%  spadek przychodów w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku, a więc w lipcu – w stosunku do czerwca 2020 roku.

» Jakie warunki musi spełnić zleceniobiorca, by samodzielnie wnioskować o postojowe po 24 lipca?

Przykład 1: Postojowe - wniosek składany w sierpniu

Przedsiębiorca zanotował 15% spadek przychodów w lipcu 2020 roku, w stosunku do czerwca 2020 roku. Do kiedy może złożyć wniosek o postojowe?

Wniosek będzie można składać do końca sierpnia. Miesiącem poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku, w którym nastąpił spadek przychodów jest właśnie lipiec.

Przykład 2: Postojowe - wniosek składany w lipcu

Przedsiębiorca zanotował 15% spadek przychodów w czerwcu w stosunku do maja. Czy nadal może składać wniosek o postojowe? Nie. Czas na złożenie wniosku o pierwsze postojowe w przypadku tego przedsiębiorcy minął bowiem 31 lipca. Miesiącem poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku, jest w tym przypadku czerwiec 2020 roku.

Postojowe za sierpień i wrzesień - do kiedy można składać wnioski?

Przedsiębiorcy, którzy zanotowali 15% spadek przychodów w sierpniu w stosunku do lipca mogą jeszcze wnioskować do ZUS o przyznanie świadczenia postojowego. Aby to zrobić, muszą jednak dotrzymać terminu złożenia wniosku, który w przypadku przychodów z sierpnia minie z dniem 30 września.

Analogiczna sytuacja będzie miała miejsce w przypadku przedsiębiorców, u których spadek przychodów nastąpi we wrześniu w stosunku do przychodów uzyskanych w sierpniu. Przedsiębiorca ten będzie mógł wnioskować o postojowe do 31 października.

» Wniosek o świadczenie postojowe w lipcu

Spadek przychodów w lipcu - śpiesz się ze złożeniem wniosku

Możliwość wnioskowania o świadczenie postojowe mają również przedsiębiorcy, którzy zanotowali 15% spadek przychodów w lipcu, w stosunku do czerwca 2020 roku. Wspomniani przedsiębiorcy nie powinni zwlekać ze składaniem wniosku. Ostateczny termin składania wniosków w przypadku spadku przychodów w lipcu minie z dniem 31 sierpnia.

 

(edited)

Świadczenie postojoweKoronawirus w Polsce