5 czerwca 2023 r. to ostatni dzień na złożenie wniosku do ZUS o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy z branży turystycznej będą mogli skorzystać z kolejnych form pomocy w ramach piątej już wersji Tarczy antykryzysowej. Dzięki nowym przepisom na przedsiębiorców czeka możliwość ubiegania się o świadczenie postojowe oraz dodatkowe świadczenie postojowe.
» Zwolnienie ze składek ZUS w ramach Tarczy 5.0. Dla kogo i na jakich zasadach?
Źródło: shutterstock.com
W Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę z dnia 17 września 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, tzw. Tarczę antykryzysową 5.0. Tarcza ta skierowana jest do firm z branży turystycznej i przewiduje szereg form pomocowych mających wspierać firmy w czasach epidemii.
Jedną z form pomocy skierowanej do przedsiębiorców turystycznych jest możliwość ubiegania się o świadczenie postojowe. Dotyczy to jednak wyłącznie przedsiębiorców, którzy nie pobierali wcześniej świadczenia postojowego. Przedsiębiorcom, którym postojowe zostało już trzykrotnie wypłacone – świadczenie postojowe w ramach Tarczy 5.0 nie przysługuje.
Ta forma pomocy skierowana jest do przedsiębiorców, oznaczonych na dzień złożenia wniosku, według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) 2007, jako rodzaj przeważającej działalności gospodarczej – kodami 79.90.A oraz 79.11.A. Chodzi w szczególności o agentów i przewodników turystycznych.
Ustawa antykryzysowa wyznacza jednak warunki konieczne do spełnienia, by ubiegać się o świadczenie postojowe. Są one inne w przypadku agentów turystycznych (kod 79.11.A PKD) oraz przewodników turystycznych (kod 79.90.A PKD). W przypadku tych pierwszych prawo do ubiegania się o świadczenie postojowe dotyczy przedsiębiorców, którzy:
W przypadku przewodników turystycznych warunki są nieco inne. Przedsiębiorcy Ci również muszą zamieszkiwać terytorium RP oraz odnotować przestój w prowadzeniu działalności gospodarczej w wyniku COVID-19. Dodatkowo jednak prawo do świadczenia postojowego w przypadku tych przedsiębiorców występuje w przypadku, jeśli:
Nową formą pomocy skierowaną do sektora turystycznego jest dodatkowe świadczenie postojowe. Świadczenie to przysługującej w tej samej wysokości, co wcześniej wypłacone świadczenie postojowe. Mogą z niej skorzystać przedsiębiorcy, u których przeważająca część prowadzonej działalności gospodarczej na dzień złożenia wniosku, była działalność związana z kodem PKD 49.39.Z, 77.39.Z, 90.01.Z, 90.02.Z, 93.29.A, 93.29.B, 93.29.Z. Warunki uzyskania dodatkowego świadczenia są dwa:
Świadczenie postojoweKoronawirus w PolsceZUS