Umowa na zastępstwo a ciąża - zwolnienie lekarskie, prawo do urlopu oraz świadczeń

Od 16 maja 2022 r. w Polsce został zniesiony stan epidemii, dlatego też przedsiębiorcy, którzy chcą otrzymać świadczenie postojowe muszą złożyć wnioski do 16 sierpnia 2022 r. Po tym terminie nie będą mogli już wnioskować o pomoc. Kto może jeszcze otrzymać wsparcie i jakie warunki trzeba spełnić? - przypominamy.
Świadczenie mogą otrzymać przedsiębiorcy oraz osoby wykonujące umowy cywilnoprawne, które złożą wniosek o świadczenie i spełnią określone warunki. Świadczenie postojowe (specjalny zasiłek postojowy) to jedno z rozwiązań przewidzianych w tzw. tarczy antykryzysowej. Świadczenie to zostało wprowadzone w celu złagodzenia skutków ekonomicznych epidemii koronawirusa. Jego maksymalna wysokość wynosi 2080 zł.
Odwołanie stanu epidemii a sytuacja podatników. Co się zmieni po 16 maja 2022 r. - PIT.pl
Do 16 sierpnia 2022 r. przedsiębiorcy mogą wnioskować o świadczenie postojowe pod warunkiem, że złożą odpowiedni wniosek: RSP-D, RSP-DK, RSP-DB, RSP-DD, RSP-DD6, RSP-C, RSP-CZ, RSP-CK, RSP-CD6.
Źródło: shutterstock
Z kolei wnioski o świadczenie postojowe lub ponowne świadczenie postojowe (RSP-DD7) przyznawane na podstawie rozporządzenia 2należy złożyć do 23 lipca 2022 r.
Koniec stanu epidemii. Co z przywilejami dla pracowników i pracodawców? - Bankier.pl
Wnioski o świadczenie postojowe można złożyć tylko elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, także za pośrednictwem strony gov.pl. Warunki, jakie należy spełnić przedstawia ZUS w tabeli, z którą warto się zapoznać:
Koronawirus w PolsceŚwiadczenie postojoweZwolnienia z ZUSZUS