Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Tarcza branżowa 6.0 - rząd przygotował kolejne wsparcie dla przedsiębiorców

Iwona Maczalska 27.10.2020 10:58 (aktualizacja: )

Rząd przygotował kolejne formy wsparcia dla firm z branży gastronomicznej, fitness oraz rozrywkowej, które obecnie są najbardziej dotknięte skutkami Covid-19. Tarcza branżowa zakłada możliwość skorzystania ze zwolnienia ze składek ZUS, uzyskania świadczenia postojowego, czy ubiegania się o dotację w kwocie 5000 złotych.

» Premier Morawiecki. Będzie postojowe i zwolnienie z ZUS dla gastronomii

Premier Mateusz Morawiecki na dzisiejszej konferencji prasowej przedstawił szczegóły tzw. Tarczy branżowej. Tarcza 6.0 zawiera trzy kluczowe formy pomocowe. 

» Lokale gastronomiczne zamknięte na 2 tygodnie - kolejne obostrzenia dot. Covid-19

Dla kogo pomoc z Tarczy branżowej?

Tarcza branżowa skierowana będzie dla firm zarejestrowanych pod ponad 30 numerami PKD. Choć nie znamy jeszcze szczegółowych numerów PKD, to wiemy już, że Tarcza 6.0 skierowana będzie do firm z branży:

  • Gastronomicznej,
  • Rozrywkowej (targi, fotografia, film, estrada),
  • Zdrowia fizycznego (siłownie, sport, rekreacja),
  • Sprzedaży detalicznej.

Tarcza branżowa - dla kogo?

Źródło: Kancelaria Premiera

Zwolnienie ze składek ZUS za listopad 2020 roku

Pierwszą z form pomocowych, jakie zakłada Tarcza branżowa jest czasowe zwolnienie z opłacania składek ZUS. Czasowe - bo aktualnie przewidziane jest zwolnienie ze składek wyłącznie za miesiąc listopad. Aby z niego skorzystać przedsiębiorcy w składanym wniosku będą musieli oświadczyć, że zanotowali 40% spadek przychodów w listopadzie 2020 roku – w stosunku do listopada 2019 roku.

Świadczenie postojowe w listopadzie 2020 roku

Przedsiębiorcy ze wspomnianych branż będą mogli ubiegać się również o przyznanie świadczenia postojowego w listopadzie 2020 roku. Podobnie jak w przypadku zwolnienia z ZUS przedsiębiorcy zobowiązani będą do oświadczenia, że uzyskali 40% spadek przychodów w październiku lub listopadzie 2020 roku – w stosunku do października lub listopada 2019 roku.

Tarcza branżowa - jakie formy pomocy

Źródło: Kancelaria Premiera

Dotacja branżowa w kwocie 5000 zł

Premier podkreślił również, że na firmy będzie czekała także dotacja w kwocie 5000 zł. Ta forma wsparcia w przeciwieństwie do znanej nam mikropożyczki, będzie przyznawana wyłącznie w przypadku znaczącego spadku przychodów. Spadek ten będzie musiał wynieść co najmniej 40% w październiku lub listopadzie 2020 roku – w stosunku do października lub listopada 2019 roku.

 

Tarcza branżowa zakłada również zwolnienie z opłaty targowej na cały 2021 rok. 

Zwolnienia z ZUSŚwiadczenie postojoweKoronawirus w PolsceHOT