Premier Morawiecki. Będzie postojowe i zwolnienie z ZUS dla gastronomii

Iwona Maczalska

Firmy gastronomiczne znajdujące się w ciężkiej sytuacji finansowej będą mogły skorzystać z różnych form pomocy dedykowanych dla tej branży. Mowa o zwolnieniu ze składek ZUS, świadczeniu postojowym, czy dotacji. Dziś Premier zdradził więcej szczegółów dotyczących zasad ubiegania się o wsparcie z Tarczy branżowej.

Na konferencji prasowej, która miała miejsce 23 października Premier Mateusz Morawiecki przestawił kolejne obostrzenia, mające na celu zatrzymanie wzrostu zachorowań na Covid-19. Branżą objętą największymi restrykcjami jest obecnie branża gastronomiczna. Na jakie formy pomocy będą mogli liczyć właściciele restauracji, pubów i kawiarnii? 

Postojowe i zwolnienie z ZUS dla gastronomii

Źródło: shutterstock

Postojowe i zwolnienie z ZUS dla gastronomii

Na dzisiejszej konferencji prasowej Premier Mateusz Morawiecki przedstawił pakiet wsparcia branż najbardziej dotkniętych epidemią Covid-19. Tzw. Tarcza branżowa ma być skierowana do branży gastronomicznej, fitness oraz firm świadczących usługi rozrywkowe. Wśród kluczowych form pomocy, o których mówił dziś Premier znalazło się:

  • zwolnienie ze składek ZUS za miesąc listopad,
  • świadczenie postojowe oraz,
  • dotacja w kwocie 5 000 zł. 

Tarcza 6.0 - Tarcza branżowa

Źródło: twitter.com/MRPiT_GOV_PL

40% spadek przychodów niezbędny do skorzystania z pomocy

Aby skorzystać z powyższych form wsparcia będzie trzeba spełnić jeden podstawowy warunek. Jest nim uzykanie spadku przychodów uprawniającego do skorzystania z pomocy. Spadek ten będzie musiał wynosić:

  • w przypadku zwolnienia ze składek ZUS - 40% spadku w listopadzie 2020 roku w stosunku do listopada 2019 roku,
  • w przypadku świadczenia postojowego40% spadku przychodów w październiku lub listopadzie 2020 roku w stosunku do października / listopada 2019 roku,
  • 5 tysięcy dotacji - 40% spadku przychodów w październiku lub listopadzie 2020 roku w stosunku do października / listopada 2019 roku.

Zwolnienia z ZUSŚwiadczenie postojoweKoronawirus w Polsce